Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Sałata siewna (Lactuca sativa)

Sałata siewna jest jednorocznym warzywem z rodziny astrowatych. Jedli ją już starożytni Grecy i Rzymianie. Co trzeba wiedzieć o uprawie sałaty siewnej?

Sałata siewna (Lactuca sativa)
Sałata siewna (Lactuca sativa). Fot. 123RF.com

Sałata siewna: występowanie i wygląd rośliny

Sałata siewna praktycznie nie występuje w stanie dzikim. Rośnie za to w różnych obszarach świata, z wyjątkiem Antarktydy. Jej uprawy można spotkać również w Polsce. 

Sałata siewna osiąga od 80 do 150 cm wysokości (wraz z kwiatostanem). Warzywo ma silnie skróconą łodygę, która rośnie podczas wytwarzania kwiatostanu. Liście sałaty siewnej są jasnozielone, jajowate, gładkie (nie widać ich nerwów) i mają pofalowane brzegi. Tworzą one razem dość luźną, rozetowatą główkę. Sałata kwitnie na żółto między lipcem a październikiem. Kwiaty są samopylne, zebrane w kwiatostanie na szczycie łodygi.

Jak uprawiać sałatę siewną?

Uprawa sałaty siewnej nie jest skomplikowana. Warzywo lubi jasne i słoneczne stanowiska i żyzną, próchniczą glebę o odczynie obojętnym (6,5). Jeśli gleba pod uprawę jest za kwaśna, odkwaszanie wapnem należy zrobić jak najwcześniej, ponieważ sałata nie toleruje ziemi świeżo wapnowanej.  Roślina wymaga dobrze nawodnionej gleby i średniego podlewania. Można ją uprawiać z wysiewu prosto do gruntu lub z rozsady (z gotowych, samodzielnie przygotowanych lub pochodzących ze szkółki) sadzonek.

Roślina dobrze radzi sobie nawet w niskich temperaturach – rośnie już w temperaturze 5 stopni Celsjusza, przy czym optymalną temperaturą będzie 15-20 stopni. Daje dobre plony zasadzona w sąsiedztwie  warzyw kapustnych, pora, cebuli, marchewki i ogórka. Należy za to unikać sadzenia jej obok pietruszki.

Sałata siewna: pielęgnacja i nawożenie

Pielęgnacja sałaty siewnej opiera się na spulchnianiu podłoża, pieleniu, podlewaniu i zasilaniu nawozami. Podczas upałów należy zacieniować plantację – nadmiar słońca sprawia, że liście gorzknieją i twardnieją.

Nawożenie sałaty siewnej jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć satysfakcjonujące plony. Warzywo bardzo dobrze reaguje na jesienne nawożenie obornikiem, kompost i nawozy zielone. Polecane są również nawozy mineralne, które należy stosować przed siewem lub sadzeniem z rozsady. Nawożąc glebę pod uprawę sałaty siewnej, trzeba zastosować właściwą ilość azotu. Nadmiar azotanów łatwo odkłada się w liściach, co może być szkodliwe dla zdrowia.

Właściwości i zastosowanie sałaty siewnej

W liściach sałaty siewnej znajduje się sporo beta-karotenu i witaminy A. Najwięcej znajduje się jej w liściach zewnętrznych. Oprócz niej zawiera również witaminę B1, C, E, K, PP oraz magnez, błonnik, potas, żelazo, jod i antyoksydanty. Warzywo świetnie sprawdza się w sałatkach, surówkach, do dekoracji potraw (szczególnie mięsnych) i do kanapek czy innych przekąsek. Sałata jest też niskokaloryczna (tylko 16 kcal/100 g), a jej jedzenie dobrze działa na układ trawienny.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,5m- 1m, 1-2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień, październik

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Sałata siewna (Lactuca sativa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.