Sałata siewna: występowanie i wygląd rośliny
Sałata siewna praktycznie nie występuje w stanie dzikim. Rośnie za to w różnych obszarach świata, z wyjątkiem Antarktydy. Jej uprawy można spotkać również w Polsce.
Sałata siewna osiąga od 80 do 150 cm wysokości (wraz z kwiatostanem). Warzywo ma silnie skróconą łodygę, która rośnie podczas wytwarzania kwiatostanu. Liście sałaty siewnej są jasnozielone, jajowate, gładkie (nie widać ich nerwów) i mają pofalowane brzegi. Tworzą one razem dość luźną, rozetowatą główkę. Sałata kwitnie na żółto między lipcem a październikiem. Kwiaty są samopylne, zebrane w kwiatostanie na szczycie łodygi.
Jak uprawiać sałatę siewną?
Uprawa sałaty siewnej nie jest skomplikowana. Warzywo lubi jasne i słoneczne stanowiska i żyzną, próchniczą glebę o odczynie obojętnym (6,5). Jeśli gleba pod uprawę jest za kwaśna, odkwaszanie wapnem należy zrobić jak najwcześniej, ponieważ sałata nie toleruje ziemi świeżo wapnowanej. Roślina wymaga dobrze nawodnionej gleby i średniego podlewania. Można ją uprawiać z wysiewu prosto do gruntu lub z rozsady (z gotowych, samodzielnie przygotowanych lub pochodzących ze szkółki) sadzonek.
Roślina dobrze radzi sobie nawet w niskich temperaturach – rośnie już w temperaturze 5 stopni Celsjusza, przy czym optymalną temperaturą będzie 15-20 stopni. Daje dobre plony zasadzona w sąsiedztwie warzyw kapustnych, pora, cebuli, marchewki i ogórka. Należy za to unikać sadzenia jej obok pietruszki.
Sałata siewna: pielęgnacja i nawożenie
Pielęgnacja sałaty siewnej opiera się na spulchnianiu podłoża, pieleniu, podlewaniu i zasilaniu nawozami. Podczas upałów należy zacieniować plantację – nadmiar słońca sprawia, że liście gorzknieją i twardnieją.
Nawożenie sałaty siewnej jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć satysfakcjonujące plony. Warzywo bardzo dobrze reaguje na jesienne nawożenie obornikiem, kompost i nawozy zielone. Polecane są również nawozy mineralne, które należy stosować przed siewem lub sadzeniem z rozsady. Nawożąc glebę pod uprawę sałaty siewnej, trzeba zastosować właściwą ilość azotu. Nadmiar azotanów łatwo odkłada się w liściach, co może być szkodliwe dla zdrowia.
Właściwości i zastosowanie sałaty siewnej
W liściach sałaty siewnej znajduje się sporo beta-karotenu i witaminy A. Najwięcej znajduje się jej w liściach zewnętrznych. Oprócz niej zawiera również witaminę B1, C, E, K, PP oraz magnez, błonnik, potas, żelazo, jod i antyoksydanty. Warzywo świetnie sprawdza się w sałatkach, surówkach, do dekoracji potraw (szczególnie mięsnych) i do kanapek czy innych przekąsek. Sałata jest też niskokaloryczna (tylko 16 kcal/100 g), a jej jedzenie dobrze działa na układ trawienny.
Stanowisko: Słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Liście
Podlewanie: średnie
Wysokość: 0,5m- 1m, 1-2m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Zimozielone: -