Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Śnieżnik sardeński zakwita na przełomie marca i kwietnia, a łany jego niebieskich kwiatów zachwycają nawet najbardziej wymagających ogrodników. Jest bardzo odporny na choroby i większość szkodników, dzięki czemu można go zaliczyć do roślin łatwych w uprawie.
Roślina wspaniale prezentuje się w pojemnikach oraz na skalniakach i rabatach. Szczególnie dobrze wygląda sadzona w większych grupach (na 1 mkw możesz posadzić nawet 12 sztuk śnieżnika).
Śnieżnik sardeński ma wiele popularnych odmian o kolorowych kwiatach. Należą do nich: „Fuji Pink”, „Fuji White”, „Albus” czy „Sentimental Blue”.
Stanowisko i ziemia dla śnieżnika sardeńskiego
Śnieżnik najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, próchniczną i umiarkowanie wilgotną (zwłaszcza w czasie kwitnienia). Latem i zimą preferuje suchsze podłoże.
Uprawa i pielęgnacja śnieżnika sardeńskiego
Śnieżnik sardeński warto nawozić nawozami organicznymi. Podczas kwitnienia polecamy zastosować nawóz z dużą ilością potasu oraz fosforu.
Zimą roślinę możesz okryć liśćmi lub ściółką (przede wszystkim w czasie dużych przymrozków). Jeśli nie spodziewasz się bardzo niskich temperatur, śnieżnik sardeński powinien poradzić sobie bez okrycia.
Uwaga! Podczas uprawy trzeba uważać na żyjące w glebie pędraki i nicienie.
Sposoby na rozmnażanie śnieżnika sardeńskiego
Istnieją bardzo proste sposoby na rozmnażanie śnieżnika sardeńskiego. Nowe egzemplarze można pozyskać z cebul przybyszowych (należy pobrać je jesienią).
Śnieżnik sardeński można także rozmnażać przez wysiewanie nasion. Tu ciekawym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy małych przyjaciół – mrówek! Roznoszą nasiona po ogrodzie, dzięki czemu możesz cieszyć się pięknymi kwiatami i to bez dużego wysiłku!
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe, średnie, obfite
Wysokość: Do 0,2m
Pokrój: Kępiasty, wyprostowany
Termin kwitnienia: Marzec, kwiecień
Zimozielone: nie