Kwiaty starca mają postać walcowato ukształtowanych koszyczków. Zebrane są one w rozgałęzione podbaldachy. Kwiatki przeważnie są żółte, rurkowate i otoczone okrywami składającymi się z ciemnych listków. Są one zapylane przez osy oraz muchy.
Owcami tej rośliny są okryte białym puchem niełupki. Starzec zwyczajny kwitnie i owocuje niemal przez cały rok. W ciągu roku jest on w stanie wytworzyć nawet 6 tysięcy nasion.
Starzec zwyczajny: sprzyjające warunki do wzrostu
Roślina ta preferuje miejsca słoneczne, ale może rosnąć również tam, gdzie jest go mniej. Starzec lubi podłoża umiarkowanie wilgotne i żyzne. Najlepiej, jeśli są one zasobne w azot. Jest on jednak w stanie przyjąć się w dużo gorszych warunkach glebowych.
Starzec zwyczajny jest odporny na niskie temperatury, zanieczyszczenie powietrza, choroby i szkodniki. Często porasta on tereny ruderalne oraz przydroża. Jego upodobanie do azotu w glebie sprawia, że chętnie zarasta on pola uprawne, grządki w ogrodach, a także pryzmy kompostowe.
Zastosowanie starca pospolitego
W medycynie ludowej starzec zwyczajny stosowany był jako środek o działaniu przeciwkrwotocznym. Obecnie panuje przekonanie, że z uwagi na zawarte w nim substancje (kwercetyna, senecyna) jest on silnie trujący – szczególnie dla zwierząt.
Metody zwalczania starca zwyczajnego
Rolnicy uważają starca za chwast. Zwalczają go głównie z powodu jego długiego okresu wegetacji i dużej konkurencyjności wobec innych roślin. Starzec zabiera im z podłoża wodę oraz składniki odżywcze. Co więcej, pasożytują na nim grzyby odpowiedzialne za rozwój mącznika prawdziwego i rzekomego.
Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się starca na uprawy, warto odchwaścić sąsiadujące z nimi obszary. Pomocne może być również wysiewanie nasion dobrej jakości wolnych od zanieczyszczeń nasionami chwastów oraz unikanie intensywnego nawożenia azotem.
Gdy chwast ten już się pojawi, należy usuwać go ręcznie lub mechanicznie. Pomocne mogą być także opryski gotowymi preparatami chemicznymi odpowiednio dobranymi do uprawy.
Choroby i szkodniki starca zwyczajnego
Choć to typowy chwast zbóż, często można spotkać go również w ogródkach i warzywnikach, dlatego warto wiedzieć, na jakie drobnoustroje jest on szczególnie podatny. To pozwoli ochronić inne rośliny przed zakażeniem, nim pozbędziemy się niechcianego gatunku.
Dużym problemem jest występowanie starca w pobliżu sałaty, ponieważ grzyby, które pasożytują na chwaście, potrafią przenieść się na zdrowe warzywa. Skutkiem jest rozwój mączniaka rzekomego.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty
Podlewanie: Skąpe
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Wzniesiony
Termin kwitnienia: -
Zimozielone: nie