Świdośliwa kanadyjska to wysoki krzew, występujący naturalnie na wschodzie USA (a nie w Kanadzie, jak sugeruje nazwa). W Polsce to roślina słabo znana, a szkoda, bo pod względem wymagań glebowych jest wręcz stworzona do naszych warunków. W dodatku owoce świdośliwy to prawdziwy rarytas – są słodkie, doskonałe zarówno do zjedzenia prosto z krzaka, jak i na przetwory.
Świdośliwa kanadyjska: wysokość
W przypadku świdośliwy kanadyjskiej przyrost roczny jest duży i to dobra wiadomość dla osób, które nie mogą doczekać się słodkich plonów. Podczas zbiorów może przydać się drabina, ponieważ krzew osiąga do 5-10 m wysokości, choć w uprawie zazwyczaj rośnie sporo niższy. Sadzonki świdośliwy kanadyjskiej zaczynają owocować już w 2-3 roku po posadzeniu.
Jak wygląda świdośliwa kanadyjska?
Roślina często przyjmuje formę wielopniowego krzewu o wyprostowanym pokroju. Eliptyczne liście mają drobno piłkowane brzegi oraz ostry lub zaokrąglony wierzchołek. Na jesień ładnie się przebarwiają, dzięki czemu świdośliwa kanadyjska cieszy oko nie tylko podczas owocowania.
Wiosną roślina zakwita, a jej białe, drobne kwiaty służą pszczołom do wyrobu miodu. W lipcu dzieje się to, na co wszyscy czekają: świdośliwa rodzi mnóstwo drobnych, czarnoniebieskich owoców, z których powstaną pyszne soki, dżemy i nalewki.
Świdośliwa kanadyjska: wymagania i pielęgnacja
Słodkie, soczyste owoce świdośliwy kanadyjskiej są na wyciągnięcie ręki! Roślina dobrze rośnie prawie na każdej glebie, nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Należy jedynie unikać terenów podmokłych. Stanowisko powinno być raczej słoneczne. Wprawdzie krzew poradzi sobie też w lekkim zacienieniu, ale wówczas przyjmuje luźniejszy pokrój (choć nadal owocuje!).
Jeśli chcesz uprawiać świdośliwę kanadyjską w ogrodzie, nie musisz specjalnie się do tego przygotowywać. To roślina niewymagająca i praktycznie bezobsługowa, z wyjątkiem zbioru owoców. Wystarczy, że zapewnisz jej słoneczne, najlepiej odkryte stanowisko – tak, aby krzew mógł swobodnie rosnąć i „oddychać”. Gatunek jest odporny na mróz i inne trudne warunki atmosferyczne, a szkodniki czy choroby atakują go wyjątkowo rzadko.
Świdośliwa kanadyjska w ogrodzie
Krzew dobrze rośnie w nasadzeniach pojedynczych (jako tzw. soliter), choć nadaje się również na żywopłoty i szpalery. Jeśli chcesz mieć ogrodzenie ze świdośliwy kanadyjskiej, pielęgnacja sprowadza się do przycinania w celu nadania pożądanego kształtu, choć nie jest to konieczne.
Do nasadzeń możesz wybrać zarówno sztandarowy gatunek, jak i odmianę uprawną świdośliwy kanadyjskiej. Odmiany dostępne w Polsce to m.in.:
- świdośliwa kanadyjska Globe,
- świdośliwa kanadyjska Grandiflora,
- świdośliwa kanadyjska Cole’s Select,
- świdośliwa kanadyjska Glenform.
Stanowisko: Półcieniste, słoneczne
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne, roślina tolerancyjna
Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 5-10m
Pokrój: -
Termin kwitnienia: Maj
Zimozielone: -