Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium)

Angielska nazwa wierzbówki to fireweed, czyli ogniste zielsko. Jako jedna z pierwszych roślin wyrasta ona na pożarzysku, czyli w miejscu po spalonym lesie.

Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium)
Wierzbówka kiprzyca najczęściej porasta rowy, skraje lasów i łąk. Fot. 123RF.com

Inne nazwy tej byliny to wierzbownica kiprzyca oraz wierzbówka wąskolistna. Najczęściej porasta ona nieużytki, odłogi, rowy, a także skraje lasów i łąk. Szybkie tempo jej wzrostu oraz gęsty, rozłożysty pokrój sprawiają, że ma ona tendencję do zagłuszania innych roślin. Kiprzyca zabiera im nie tylko miejsce, ale również wodę i składniki odżywcze.

Jak wygląda wierzbówka szerokolistna?

Jej łodygi są wzniosłe, na ogół nagie i lekko podbiegnięte na czerwono. Rosną na nich wąskie, lancetowate liście z ostrą końcówką. Po spodniej stronie mają one sino-zielony kolor. Charakterystyczny dla nich jest układ skrętoległy.

Drobne kwiaty kiprzycy rosną na szypułkach w górnych częściach pędów. Zebrane są one w grona o stożkowatym kształcie. Ich fioletowe płatki mają odwrotnie jajowaty kształt, a działki kielicha są lekko omszone.

Owoce wierzbówki mają postać owłosionych torebek. Zamknięte są w nich małe, pokryte puszkiem nasionka. Gdy uwalniają się one na zewnątrz, przypominają kipiący wrzątek. Stąd zresztą wzięła się nazwa tej byliny.

Wierzbówka wąskolistna jest rośliną miododajną. Jej ziele nie ma właściwości leczniczych, natomiast korzeń zawiera garbniki i śluzy.

Wierzbówka kiprzyca: uprawa

Bylina ta preferuje stanowiska słoneczne, choć może rosnąć również w miejscach, gdzie światła jest mniej. Najlepiej służą jej gleby umiarkowanie wilgotne i żyzne.

Wierzbówka szerokolistna lubi azot w podłożu. By przedłużyć jej kwitnienie można ziemię, w której ona rośnie wzbogacić od czasu do czasu nawozem jednoskładnikowym. Podlewanie byliny jest wskazane w czasie przedłużających się susz.

Można ją rozmnażać poprzez wysiew nasion, a także podział kłączy w okresie wiosennym lub jesiennym. Nasionka tej byliny potrzebują dostępu do światła, dlatego wysiewa się je powierzchniowo. Można je nakryć gałązkami drzew iglastych, by nie rozniósł ich wiatr.

Zastosowanie dla wierzbówki kiprzycy

Sadzona jest ona jako roślina ozdobna w parkach i przydomowych ogrodach. Biorąc pod uwagę jej ekspansywny charakter, dobrze jest posadzić ją samodzielnie na rabacie i odgraniczyć od reszty nasadzeń z wykorzystaniem specjalnych obrzeży wkopanych w ziemię.

Przez rolników wierzbówka uznawana jest za chwast, gdyż często zagłusza ona ich uprawy.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe, średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Kępiasty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.