Właściwości gatunku i ciekawe odmiany
Żuraweczka (×Heucherella) tworzy niewielkie kępy o wysokości od 20 do 60 cm wysokości. Kolor liści jest różny w zależności od odmiany. Mogą być czerwone, żółte lub zielone. Cechą charakterystyczną żuraweczki są wzory wyraźnie widoczne na blaszkach liści.
Możesz spotkać wiele różnorodnych odmian żuraweczki. Niektóre z nich mają specjalne preferencje dotyczące stanowiska czy uprawy. Do najciekawszych należą:
- „Gold Zebra” – ma liście o wyciętych brzegach. Ich zewnętrzne części są koloru jasnożółtego, a środek jest intensywnie czerwonobrązowy.
- „Solar Eclipse” – jej liście są miękko wycinane, ciemnobordowe z jaskrawozieloną obwódką.
- „Hercules” – o jasnozielonych liściach, które na środku blaszki mają beżowe plamy.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla żuraweczki
Żuraweczka najbardziej lubi stanowiska zacienione lub położone w półcieniu. Jedynie niektóre odmiany, jak np. „Pink Revolution”, tolerują miejsca o wysokim nasłonecznieniu. Liście większości żuraweczek są podatne na oparzenia.
Roślina preferuje żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym lub kwaśnym.
Uprawa i pielęgnacja żuraweczki
Żuraweczki dobrze znoszą krótkotrwałą suszę. Zapewnij im regularne, ale niezbyt obfite podlewanie tylko podczas przedłużających się upałów.
Liście rośliny są częściowo zimozielone. Zachowują kolory przy niewysokich mrozach.
Co 3–4 lata przesadź bylinę.
Sposoby na rozmnażanie żuraweczki
Żuraweczkę najczęściej rozmnaża się przez podział. Możesz też pozyskać sadzonki pędowe. Wykop dorosłą roślinę i oderwij od niej niewielkie odrosty z wykształconym systemem korzeniowym. Najlepszą porą na to jest wiosna. Młode sadzonki posadź w pojemnikach. Przenieś je go gleby, gdy się ukorzenią i nieco podrosną.
Stanowisko: Cieniste, półcieniste
Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne
Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście
Podlewanie: Umiarkowane
Wysokość: 0,2-0,5 m
Pokrój: Kępiasty
Termin kwitnienia: Kwiecień, maj, czerwiec
Zimozielone: tak