Liściaste

Żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum)

W Polsce roślina ta znana jest także pod nazwą kalanchoe pierzaste lub płodnolist pierzasty. Z uwagi na nasze ostre zimy uprawia się ją w doniczkach.

Żyworódka pierzasta w Polsce uprawiana jest w donicy. Fot. 123RF.com

Żyworódka pierzasta pochodzi z Madagaskaru. Na obszarach o ciepłym klimacie hoduje się ją w ogrodach. W sprzyjających warunkach bylina ta jest dosyć ekspansywna i osiąga nawet 2 m wysokości.

Żyworódka ceniona jest nie tylko za zdobny wygląd, ale i lecznicze właściwości. W jej liściach kryje się bogactwo mikro- i makroelementów oraz spore dawki witaminy C. Sok żyworódki znajduje szereg zastosowań leczniczych.

Jak wygląda żyworódka pierzasta?

Wzniosłe łodygi żyworódki nie tworzą rozgałęzień. W dolnych partiach są one lekko zdrewniałe. Jej pierzastodzielne, mięsiste liście mają jasnozielone zabarwienie. Ich powierzchnia jest gładka i lśniąca, zaś brzegi ząbkowane.

Kwiaty kalanchoe pinnata stanowią zwieńczenie wysokich kwiatowych pędów. Zakwitają one w okresie zimowym lub wiosennym. Dzwonkowate kwiaty tworzą duże, wierzchotkowe kwiatostany. Wyróżnia je zielonkawo-białe zabarwienie z czerwono-purpurowymi naciekami. Luźno zwisające kielichy żyworódki mają cylindryczny kształt. Wysuwają się z nich 4 płatki korony.

Żyworódka pierzasta: uprawa, pielęgnacja

Podłoże dla żyworódki powinno być lekkie i przepuszczalne. W doniczce zaleca się umieszczenie grubej warstwy drenażu oraz otworów umożliwiających odprowadzenie wody. Nadmiar wilgoci sprawia, że korzenie żyworódki gniją.

Podlewanie tego liściowego sukulenta sprowadza się do doraźnego zwilżania podłoża, nie częściej niż raz w tygodniu. Od wiosny do jesieni warto zasilać go specjalnym nawozem dla kaktusów ok. 2 razy w tygodniu.

Żyworódka pierzasta lubi stanowiska słoneczne. Zbyt ostre słońce sprawia, że jej liście płowieją. W okresie zimowym, gdy słońce jest nieco łagodniejsze, może ona stać ona na parapecie. W lecie warto roślinę wystawić na zewnątrz — w miejsce, w którym światło jest rozproszone.

Kwiaty żyworódki należy ścinać zaraz po przekwitnięciu, zanim zacznie ona wytwarzać nasiona. Proces ten mocno ją osłabia.

Jak przebiega rozmnażanie żyworódki?

Bryophyllum pinnatum ma zdolność do tworzenia rozmnóżek. Zawiązują się one po oderwaniu liścia od łodygi i umieszczeniu go na wilgotnym podłożu. Rozmnóżki powstają we wcięciach pomiędzy brzeżnymi ząbkami liści. Mają one postać maleńkich, szybko ukorzeniających się listków. Roślinę tę można ukorzeniać również z łodyg.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe, średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Styczeń, luty, listopad, grudzień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.