Porady domowe

Jak samodzielnie wymienić GNIAZDKO ELEKTRYCZNE?

Wymiana gniazdka elektrycznego jest bardzo prosta. Przede wszystkim należy być ostrożnym, ponieważ mamy do czynienia z instalacją elektryczną. Podpowiadamy jak wymienić kontakt, gdy stary jest uszkodzony lub nie działa poprawnie.
Jak samodzielnie wymienić GNIAZDKO ELEKTRYCZNE?

Z prądem nie ma żartów!
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać..., kiedy zauważymy, że po podłączeniu  wtyczki w gniazdku iskrzy lub dochodzą z niego podejrzane trzaski, lepiej nie zwlekać z podjęciem odpowiedniego działania. W takich sytuacjach trzeba zachować zimną krew, a następnie przystąpić do naprawy. Wymiana gniazdka elektrycznego nie jest specjalnie trudna, zwłaszcza gdy polega na zastąpieniu go drugim – identycznym. Przestrzegając kilku zasad, poradzi sobie z nią większość osób. Jak zamontować samodzielnie nowe gniazdo elektryczne?

Jak wymienić gniazdko KROK PO KROKU
  


Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy przy sprzęcie, w którym jest napięcie elektryczne, odłączamy zasilanie instalacji!
 
Gdy upewnisz się, że w gniazdku nie ma napięcia, możesz przystąpić do jego wymiany. W pierwszej kolejności demontujemy obudowęPo jej zdjęciu przyjrzyj się schematowi podłączenia zasilania. Proponuję zrobić mu zdjęcie, dzięki temu unikniemy ewentualnej pomyłki przy składaniu gniazdka.

Najcześciej przewody mocowane są na specjalne zaciski lub śruby. Zanim je podłączysz, zdejmij z przewodów odpowiednio duży fragment izolacji. Jeśli odsłonięty fragment miedzianej lub aluminiowej żyły jest zbyt duży, należy go przyciąć.
 
Kolejną czynnością jest montaż przewodów do gniazdka. Wyrózniamy 3 rodzaje przewodów:
 
fazowy: L – w izolacji czarnej lub brązowej;
neutralny: N – niebieski
przewód ochronny: PE, najczęściej w zielono-żółtej izolacji.

Przewód ochronny podłączamy do zacisku górnego, neutralny do zacisku oznaczonego literą N, fazowy natomiast do oznaczonego L.

Jeśli na gniazdku nie ma oznaczeń, stosujemy zasadę: przewód neutralny podłączamy do zacisku prawego – patrząc od przodu gniazda, natomiast fazowy do lewego.



Kiedy już umocujemy gniazdko wraz z jego obudową, włączamy zasilanie i sprawdzamy jego działanie próbnikiem (specjlanym śrubokrętem). Kiedy będziemy pewni, że wszystko działa właściwie, możemy podłączyć urządzenie np. telewizor czy radio do naszego nowego gniazdka.

źródło: youtube.pl

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Odmień swoje mieszkanie za 1000 złotych!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.