Porady domowe

Niezawodny proszek na brud i szkodniki. Wykorzystasz go na wiele sposobów

Jest tani, ekologiczny i ma wszechstronne zastosowanie – boraks to specyfik, który przyda się w każdym domu. Dzięki temu, że jest on tak wielozadaniowy, sprawdzi się zarówno do czyszczenia, jak i do walki z insektami. Dowiedz się, do czego jeszcze wykorzystasz ten niepozorny na pierwszy rzut oka proszek! 

Niezawodny proszek na brud i szkodniki. Wykorzystasz go na wiele sposobów
Boraks może posłużyć jako ekologiczny środek do sprzątania oraz likwidacji szkodników. Fot. Pixabay

Z artykułu dowiesz się:

Boraks – co to jest? 

Boraks to tetraboran sodu (Na2B4O7), czyli rozpuszczalna w wodzie sól sodowa kwasu bornego. Jest pozyskiwany z naturalnych złóż mineralnych, bezbarwny i nie ma zapachu. 

Ten minerał jest wykorzystywany w Europie od wielu wieków, jednak początkowo sprowadzano go Szlakiem Jedwabnym z Azji. Dopiero w XIX stuleciu odkryto jego bogate złoża na terenie Włoch i Turcji. Można go też otrzymać na drodze reakcji chemicznej.  

Boraks ma zdumiewająco szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywany podczas produkcji ceramiki, różnego rodzaju szkliw, wełny szklanej oraz samego szkła. Dodaje się go w niewielkich ilościach także do talku kosmetycznego, znajduje się w składzie detergentów, a ponadto sprawdza się jako konserwant – stosuje się go m.in. do konserwacji zwierzęcych skór. Boraks może być wykorzystywany również jako nawóz. 

Boraks to produkt łatwo dostępny, który w ostatnim czasie wraca do łask. Można go znaleźć w sklepach ogrodniczych, z ekologicznymi artykułami i w internecie.  

Boraks – zastosowanie w domu i w ogrodzie 

Ten produkt mineralny dzięki swoim właściwościom jest nieocenioną pomocą w gospodarstwie domowym. Może być wykorzystywany do czyszczenia, likwidacji nieprzyjemnych zapachów, ale znajdzie też zastosowanie w ogrodzie. Ponadto jest tani i – co równie ważne – ekologiczny. Właśnie dlatego coraz częściej pojawia się wśród domowych środków czystości, preparatów do nawożenia czy do walki ze szkodnikami. 

Minerał ten może pomóc ci podczas walki z insektami i szkodnikami żerującymi w ogrodzie i wewnątrz domów. Sięgając po niego, szybko przygotujesz skuteczny preparat, który wesprze cię w czasie walki z owadami. Boraks sprawdza się jako środek na: 

  • mrówki i rybiki – wykorzystasz do tego zawiesinę stworzoną na bazie soli sodowej kwasu bornego. Przegotujesz ją ze szklanki wody, dwóch szklanek cukru i dwóch łyżek stołowych boraksu. Zagotuj wodę z cukrem i poczekaj, aż mieszanka ostygnie. Dopiero potem dodaj do niej mineralny proszek. Boraks na mrówki i rybiki w formie zawiesiny przelej na małe, płaskie talerzyki, a naczynia umieść w miejscach, w których pojawiają się te insekty 

  • pchły – jeśli zauważyłeś, że w twojej piwnicy lub co gorsza w domu zadomowiły się pchły, posyp miejsca, w których się pojawiły, suchym boraksem w proszku 

  • karaluchy – z tymi domowymi szkodnikami poradzisz sobie, mieszając dwie łyżki boraksu z dwoma łyżeczkami cukru pudru. Taki preparat przesyp na spodki i umieść je tam, gdzie najczęściej żerują karaluchy 

  • osy – przy pomocy soli sodowej kwasu bornego pozbędziesz się także gniazda os. Przygotuj miksturę z boraksu i wody – stosunek tych składników powinien wynosić 1:9. Następnie opryskaj nią gniazdo os – zabieg powtarzaj przez kilka dni. 

Boraks – środek do czyszczenia

Boraks poradzi sobie z najbardziej zabrudzoną pralką – także taką, w której wnętrzu pojawił się grzyb. Wystarczy, że wykonasz dwa cykle prania – w czasie pierwszego użyj proszku składającego się z 4 łyżek boraksu i odrobiny sody, a do drugiego zastosuj sam ocet (ok. ¾ szklanki). Dzięki temu twoja pralka zostanie odkażona. 

Oprócz tego, wykorzystasz ten naturalny produkt mineralny do: 

  • usuwania zabrudzeń z kosztowności – jeśli zastanawiasz się, jak przywrócić estetyczny, zadbany wygląd biżuterii, srebrnym sztućcom czy platerom, wykorzystaj do tego boraks. Czyszczenie srebra ułatwi ci pasta przygotowana z tego naturalnego, ekologicznego proszku i soku z cytryny – składniki te wymieszaj ze sobą w stosunku 1:1. Preparat czyszczący nałóż na brudną powierzchnię, a następnie delikatnie zetrzyj go bawełnianą szmatką 

  • prania ubrań – jeśli chcesz, aby poszarzała odzież stała się śnieżnobiała i aby z kolorowych tkanin zniknęły trudne do usunięcia plamy, sięgnij po boraks. Do prania wykorzystaj płyn przygotowany z jednej łyżeczki mineralnego proszku i 4 litrów wody, a następnie przez 30 minut namaczaj ubrania w takim roztworze  

Boraks możesz też dodać bezpośrednio do proszku do prania – dzięki temu łatwiej pozbędziesz się plam z wina, buraków, kawy, a nawet tłustych zabrudzeń. Boraks możesz wykorzystać również do:

  • czyszczenia łazienek – jest on świetną alternatywą dla nie do końca bezpiecznych dla środowiska detergentów. Jeśli przygotujesz z niego gęstą pastę, to świetnie będzie się ona nadawać do szorowania wanien, umywalek, sedesów. Taki środek czyszczący należy nałożyć na zabrudzone powierzchnie na 15 minut, a następnie spłukać go ciepłą wodą 

  • sprzątania kuchni – przy pomocy boraksu zdezynfekujesz lodówkę i zamrażarkę. Urządzenia te umyj płynem przygotowanym z trzech szklanek wody i jednej łyżki boraksu. Oprócz tego wykorzystaj ten naturalny produkt do czyszczenia pojemników na śmieci. Odkazisz je, przemywając je wodą z boraksem lub posypując je proszkiem, który następnie należy spłukać  

  • do usuwania nieprzyjemnych zapachów – jeśli wsypiesz boraks do kociej kuwety, a następnie przykryjesz go warstwą żwirku, zneutralizujesz odór zwierzęcych odchodów. Natomiast jeśli chcesz pozbyć się uciążliwej woni z dywanu, przygotuj pastę na bazie tego proszku i wetrzyj ją w chodnik czy w wykładzinę. Kiedy wyschnie, dokładnie usuń jej pozostałości 

Boraks — nawóz do roślin

W składzie boraksu znajduje się bor – dlatego jest on tak skutecznym nawozem. Pierwiastek ten: 

  • sprzyja zwiększeniu efektywności zapylania roślin oraz zawiązywaniu się owoców 
  • sprawia, że zieleń jest mniej podatna na infekcje 
  • reguluje procesy kwitnienia 
  • wpływa na zwiększenie ilości plonów. 

Oprócz tego boraks przedłuża żywotność kwiatów ciętych – wystarczy dodać odrobinę tego proszku do wody w wazonie. 

Boraks – czy jest szkodliwy? 

Boraks jest źródłem wielu kontrowersji. Wiadomo, że stosowany w większych ilościach ma toksyczne działanie. Może spowodować podrażnienie skóry, oczu, a nawet dróg oddechowych. Należy przechowywać go w suchym miejscu i z dala od dzieci. Ci, którzy mają bezpośredni kontakt z proszkiem, nie powinni dotykać go gołymi rękami. Ponadto po użyciu boraksu do czyszczenia, należy przewietrzyć pomieszczenie. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ola Kowalczyk (@eco.beany)

Boraks – właściwości zdrowotne

Sól sodowa kwasu bornego jest w kilku krajach uważana za truciznę. Są jednak tacy, którzy uważają, że jest to produkt mineralny mający korzystny wpływ na organizm.  

Specjaliści od medycyny naturalnej uważają, że: 

  • wspiera on walkę z boreliozą, artrozą, osteoporozą 
  • może pomóc on osobom cierpiącym na zakażenia układu moczowego, dnę moczanową oraz zapalenie stawów 
  • jego przyjmowanie może wesprzeć w walce z nowotworami, wysokim ciśnieniem i pozwala łatwiej uporać się z otyłością. 

Boraks może przydać się w domu w najmniej oczekiwanym momencie – docenisz go, kiedy poplamisz ulubiony obrus winem, kiedy zauważysz obecność insektów i kiedy będziesz chciał wyczyścić srebro. Pamiętaj jednak, aby używać go rozsądnie i dobrze przemyśleć jego zastosowanie w celach prozdrowotnych.  

Nietypowe zastosowania sody na INTERIA.TV.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.