Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Uprawa pomidorów nie należy do trudnej, ale wymaga regularnej troski i uwagi. W trakcie wegetacji krzaczki potrzebują wielu substancji pokarmowych, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i dojrzewania owoców. Jakich składników odżywczych potrzebują pomidory? Ważnym pierwiastkiem odpowiedzialnym za ich wzrost i plonowanie jest azot, ale nie tylko. Choć na rynku istnieje mnóstwo preparatów do nawożenia pomidorów, zdrowszym i tańszym sposobem zasilania krzaków będzie przygotowanie domowego nawozu. Taka mieszanka zawiera niezbędne składniki, a także poprawia wzrost, owocowanie i odporność warzyw.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kwiecień jest pierwszym ciepłym miesiącem w trakcie roku. Przymrozki występują coraz rzadziej, a dodatkowo dzień jest coraz dłuższy. Z tego powodu to właśnie wtedy rozpoczyna się wysiewanie roślin do gruntu. Jakie warzywa, kwiaty i zioła siejemy w kwietniu? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę pomidorów we własnym ogródku, ponieważ plony zebrane prosto z krzaka smakują niesamowicie i biją na głowę te, które kupujemy w sklepach. Największą popularnością cieszą się odmiany malinowe i koktajlowe, warto jednak zwrócić uwagę również na mniej znane, nietypowe owoce. Jedną z najciekawszych propozycji są zielone pomidory Green Zebra, które zaskakują nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też wyjątkowym smakiem. Sprawdź, jak uprawiać zielone pomidory w paski.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W kwietniu przyroda budzi się do życia. Wszystko wokół kwitnie, dni stają się coraz dłuższe, a temperatura powietrza stopniowo wzrasta. Dużo dzieje się też w ogrodzie. W kwietniu wysiewamy niektóre warzywa i rośliny jednoroczne, sadzimy byliny. Jest to również czas wiosennego nawożenia roślin oraz ostatni dzwonek na przycinanie drzew i krzewów. Jakie rośliny ogrodowe można przyciąć w kwietniu? Lista nie jest krótka. Dlatego warto sprawdzić, które rośliny oczekują cięcia właśnie w kwietniu. Jest to podstawa, aby cieszyć się ich zdrowym wzrostem, obfitym kwitnieniem i dorodnymi plonami.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Róże to symbole piękna i elegancji. Od lat fascynują ludzi swoim urokiem i różnorodnością kolorów, dlatego są bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Aby krzaki zdrowo rosły i tworzyły piękne kwiaty, wiosną należy pamiętać o przycinaniu. Zabieg ten stymuluje krzewy do rozwoju nowych i silnych pędów, które w przyszłości będą obficie kwitnąć. Tuż po przycięciu róże zaleca się podlać warzywną odżywką, dzięki której ładnie się rozkrzewią oraz będą odporne na mszyce. Sprawdź, jak przygotować ten supernawóz.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Planujesz posadzić truskawki w swoim ogrodzie? Zanim to zrobisz, dobrze się zastanów, jakie znaleźć dla nich towarzystwo. Odpowiednie sąsiedztwo sprawi, że krzaczki będą owocować bardziej obficie, a przy tym zmaleje ryzyko rozwoju chorób i ataku szkodników. Jedno z popularnych warzyw działa na te rośliny niczym ochronny parasol, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce na grządce. Posadź czosnek obok truskawek i przekonaj się, jak doskonałe efekty to przyniesie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Amatorska uprawa grochu siewnego jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Jednakże jego wymagania są ściśle określone i trzeba się ich trzymać, aby plony były zadowalające. Wyjaśniamy najważniejsze zasady dotyczące uprawy grochu siewnego. Dodatkowo przedstawiamy jego najlepsze odmiany.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Pokrzywa, często uważana za irytujący chwast, zyskuje popularność wśród wielu ogrodników jako naturalny nawóz, który wpływa na zdrowy rozwój roślin i obfitsze plony. Przekształcona w gnojówkę, dostarcza kluczowe składniki odżywcze i służy jako organiczna ochrona przed szkodnikami, wprowadzając zrównoważone metody uprawy. Należy jednak podchodzić do niej z rozwagą, ponieważ nie każda roślina pozytywnie odpowiada na taką formę nawożenia.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Niecierpki to oryginalne rośliny, które z powodzeniem mogą być uprawiane zarówno na rabatach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach. Kwitną przez całe lato na wiele kolorów – mogą być białe, różowe, łososiowe, fioletowe, czerwone, a nawet dwubarwne. Ich uprawa jest bardzo prosta, dlatego poradzą sobie z nimi nawet początkujący. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować niecierpki, aby długo i obficie kwitły.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Najtrudniejsi przeciwnicy to tacy, których nie widać. A pędraki, choć są dość duże i estetycznie kontrowersyjne, sprytnie skrywają się wśród korzeni, przyprawiając ogrodników o liczne zgryzoty. Skutki żerowania pędraków mogą być bardzo dotkliwe, zwłaszcza dla miłośników trawników na wimbledońskim poziomie. Sprawdź, jak się ich pozbyć.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Berberys, znany również jako Berberis vulgaris lub kwaśnica pospolita, to kolczasty krzew z rodziny berberysowatych. Wyróżnia się żółtymi kwiatami, które kwitną w maju i czerwcu oraz czerwonymi owocami, które są jadalne, ale mają cierpki smak. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu Przycinanie berberysów to ważny element pielęgnacji tych rośliny, który wpływa na ich zdrowie, wygląd oraz obfitość kwitnienia i owocowania. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonać ten zabieg.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Róże pnące to kwiaty, które potrafią zachwycić swoim wyglądem. Przez to chętnie wybierane są jako ozdoba płotów czy altanek. Nie wszystkie ich gatunki będą się jednak do tego nadawać. Jak wybrać róże pnące? Ogromne znaczenie ma ich odmiana.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Stereotypowy idealny ogród to przestrzeń wypełniona słońcem i wieloma roślinami. A co w sytuacji, gdy twój ogród przynajmniej w części jest zacieniony? Idealnym rozwiązaniem dla takiej przestrzeni okażą się byliny cieniolubne. Jakie gatunki są najlepsze i jak pielęgnować te rośliny?

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Nawet najpiękniejsza murawa z czasem traci swój idealny wygląd. Istnieją jednak skuteczne i sprawdzone sposoby, by go odzyskać. Jednym z najpopularniejszych jest rekultywacja trawnika. Kiedy ją przeprowadzić, jaki trawnik wymaga rekultywacji oraz jak przebiega rekultywacja trawnika krok po kroku? Podpowiadamy też, kiedy konieczne jest założenie trawnika od nowa. Sprawdź.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.