Porady ogrodnicze

Ozdobią i taras i ogród! Kiedy sadzić iglaki?

Rośliny iglaste to niezwykle urozmaicona klasa drzew i krzewów. Są obecne praktycznie w każdym ogrodzie. Pięknie prezentują się jako rośliny soliterowe, bywają formowane w żywopłoty, a ich płożące odmiany często wykorzystywane są na skalniaki. Jak dbać o iglaki? Kiedy najlepiej zasadzić je w ogrodzie? Jakie może być ich zastosowanie? 

Ozdobią i taras i ogród! Kiedy sadzić iglaki?
Iglaki można sadzić wiosną i jesienią Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Kiedy sadzić iglaki – jesienią czy wiosną? 

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, ruszają prace w przydomowych ogrodach. Również wtedy sadzi się większość nowych drzew i krzewów. Nie jest to jednak jedyna pora roku, gdy można dokonywać nowych nasadzeń. Równie dobą porą do sadzenia roślin jest jesień. Dotyczy to także iglaków. Z czego to wynika? 

  • Sadzenie iglaków jesienią 

Rośliny iglaste mogą byś sadzone w ogrodzie nawet do późnej jesieni. Jest to możliwe, dopóki ziemia nie zostanie skuta mrozem. Sadzenie iglaków jesienią ma wiele zalet. Po pierwsze roślina spokojnie zdąży ukorzenić się, nim nadejdzie zima. Po drugie na wiosnę nie będzie traciła już energii na ukorzenianie się, tylko całe pokłady sił przeznaczy na intensywny wzrost części nadziemnej.  

  • Jak przygotować się do sadzenia iglaków wiosną?

Wiosną sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Po posadzeniu roślina całą życiową energię przeznacza na ukorzenienie się. Nie jest w stanie wykorzystać tyle samo sił na wzrost czy obfite kwitnienie. W efekcie najpewniej przyjmie się w ogrodzie, ale w pierwszym roku może nie rosnąć zbyt intensywnie. 

Odpowiedź na pytanie: kiedy sadzić iglaki zdaje się potwierdzać także stare porzekadło, często przytaczane przez doświadczonych ogrodników, które brzmi „jesienią każesz rosnąć, wiosną prosisz, by rosło”. Ma ono duże odbicie w rzeczywistości. 

Wygląd iglaków oraz ich zastosowanie w ogrodzie 

Iglaki to niezwykle uniwersalna grupa roślin. Można w niej spotkać zarówno wysokie drzewa, mniejsze i większe krzewy, jak i zupełnie małe gatunki płożące. Któż z nas nie zna sosny, świerku czy jodły? A popularne tuje? To także rośliny iglaste! 

Ich pokrój może być bardzo zróżnicowany. Zwisający, płożący, kolumnowy, stożkowaty lub kulisty – to tylko niektóre z form, w jakich występują iglaki. Dzięki temu można tworzyć z nich niezwykle dekoracyjne kompozycje na rabatach. Bardzo popularne są także iglaki szczepione na pniu. 

Spotykane są w różnych odcieniach zieleni – od żółtej po srebrną i niebieskawą. Dzięki temu można łączyć je w bardzo ciekawych zestawieniach kolorystycznych. Do tego iglaki cechuje zimozieloność – ich igły zachowają kolor przez cały rok (wyjątkiem jest modrzew, który gubi igły na zimę). Zaskakująca jest także rozmaitość w wyglądzie igliwia. Igły mogą być gęste lub pojedyncze, krótkie lub długie, sztywne lub lekko opadające. 

Opisując wygląd iglaków, nie można zapomnieć o szyszkach i owocach, które często są elementem dekoracyjnym rośliny iglastej. U jałowców spotykane są owoce w kolorach błękitu, cisy zaś posiadają owoce z czerwonymi osnówkami. Szyszki również mogą przyjmować rozmaite formy – duże, małe, zwisające czy też rosnące ku górze, w różnych odcieniach zieleni lub brązu, a nawet fioletu. 

W tej klasie roślin naprawdę jest w czym wybierać. Iglaki w ogrodzie znajdą niejedno zastosowanie. Jałowiec o zwisających gałęziach będzie ładnie się prezentował, rosnąc pojedynczo. Kilka srebrzystych świerków może być kontrastującym tłem dla kwitnących krzewów (na przykład hortensji). Tuje czy cisy doskonale sprawdzą się w roli żywopłotu przy ogrodzeniu. Płożące jałowce świetnie zaś pasują na niskie rabaty, a jałowiec w limonkowym odcieniu ożywi skalniak w zakątku ogrodu. 

szpaler z iglaków Sadzenie iglaków przy ogrodzeniu to dobry pomysł na stworzenie żywopłotu Fot. 123RF/PICSEL

Jak pielęgnować iglaki? 

Iglaki to grupa roślin niezbyt wymagających. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje ziemi kwaśnej i właśnie w takiej należy je sadzić, by zapewnić im zdrowy i dobry start. Utracie wilgotności z gruntu, zapobiega ściółkowanie podłoża korą. 

Rośliny iglaste to w większości rośliny słońca. Będzie im odpowiadało stanowisko jasne, ewentualnie półcieniste. W cieniu będą się dobrze czuły na przykład cisy lub choiny kanadyjskie. 

Większość gatunków iglastych jest odporna na niskie temperatury. Jednak przy intensywnych opadach śniegu niektóre odmiany mogą odkształcać pod jego ciężarem (szczególnie dotyczy to form kolumnowych). Może więc stać się konieczne otrzepywanie śniegu z gałązek lub obwiązanie drzewka sznurkiem, by zachowało formę. Okrywania lub przeniesienia na zimę do cieplejszego pomieszczenia wymagać będą na przykład cyprysiki. Szczególnej ochrony przed mrozem potrzebują również iglaki na tarasie lub balkonie. 

Przycinanie iglaków zależne jest od odmiany. Wymienione wcześniej tuje warto przycinać. Sosna już niekoniecznie będzie potrzebować takiego zabiegu. Przycinanie będzie niezbędne także przy iglakach rosnących w formie żywopłotu. Niektóre iglaki formowane są na kształt kuli, stożka, bądź w inne fantazyjne kształty. 

Nawożenie iglaków to ważny i konieczny zabieg. Należy go wykonać wiosną, by dostarczyć roślinie składników pokarmowych do wzrastania. Drugie nawożenie ma miejsce jesienią i jego zadaniem jest przygotowanie rośliny do zimy. Stosowany nawóz powinien być przeznaczony dla iglaków. 

Uwaga, susza fizjologiczna! 

Zarówno iglaki w ogrodzie, jak i te rosnące w donicach na balkonach lub tarasach mogą zmagać się ze zjawiskiem suszy fizjologicznej. Ważne jest, by w okresach bezmroźnych zapewnić tym roślinom dostęp do wody, której nie są w stanie pobrać z głęboko zamarzniętej ziemi. Brak dostępu do wody może powodować choroby oraz brązowienie igieł. Gdy nadchodzi odwilż, należy więc podlać rośliny iglaste, którymi się opiekujemy. 

Iglaki na tarasie 

Iglaki dobrze czują się także, rosnąc w donicach na tarasie lub balkonie. Wybierając odmianę, należy kierować się tym, by była ona wolnorosnąca i nie osiągała zbyt dużych rozmiarów. Zabiegi pielęgnacyjne wyglądają podobnie jak w przypadku iglaków rosnących w ogrodzie. 

Jak sadzić sosnę lub inne gatunki iglaste w donicach? Na dnie donicy wysypujemy warstwę drenażu najlepiej w postaci keramzytu. Donicę wypełniamy gotową ziemią przeznaczoną dla iglaków (odczyn kwaśny). Wykupujemy zagłębienie, w które wkopujemy roślinę. Podlewamy. Ziemię wokół drzewka lub krzewu obsypujemy korą. 

Iglaki na tarasie należy otoczyć szczególną opieką w okresie zimy. Zabezpieczamy dokładnie bryłę korzeniową rosnącą w donicy. Donicę można włożyć w kartonowe pudło i następnie obłożyć gazetami lub słomą, dodatkowo zabezpieczając spód i boki pudła styropianem. By takie zabezpieczenie nie straszyło brzydkim wyglądem, karton można owinąć jutą. Zimą, w okresie świąt drzewko można ozdobić lampkami lub obwiązać czerwoną wstążką z kokardą i zyskać piękną dekorację bożonarodzeniową. 

Rośliny iglaste rosnące w donicach należy przesadzać do większych pojemników co 2–3 lata. Gdy nie będzie takiej możliwości, najlepiej przenieść roślinę do ogrodu. Jak już wspomniano, sadzenie iglaków najlepiej przeprowadzić jesienią. 

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić iglaki, nie pozostawia już wątpliwości. Podobnie jak odpowiedź na pytanie, czy warto. Iglaki to uniwersalna, bardzo urozmaicona i łatwa w uprawie klasa roślin. Nawożenie iglaków, przycinanie czy sadzenie nie jest skomplikowane, a właściwie zadbane rośliny iglaste odwdzięczą się pięknym wyglądem przez lata. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.