Porady ogrodnicze

Prace ogrodnicze w październiku

„Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak”. A grzybów w lasach jest całkiem sporo. Może zatem tego roku zima nie nadejdzie tak szybko...

Prace ogrodnicze w październiku
Fot.123RF.com

W ogrodach królują teraz trawy ozdobne. Wiele przyozdobionych puszystymi pióropuszami kwiatostanów. Jeżeli planujemy posadzić na działce te rośliny, warto przyjrzeć się im właśnie teraz, gdy prezentują się w pełnej okazałości.

Sprawdź: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?

Przypominamy też, że 1 października przypada Światowy Dzień Ptaków. Ogrodnik, który zdobył przyjaźń ptaków ma powód do radości. Te śliczne stworzenia są niezwykle pożyteczne, ponieważ żywiąc się szkodnikami trzymają je w ryzach. Zaproszeniem dla ptaków do naszego ogrodu mogą być krzewy owocujące jesienią lub słoneczniki pozostawione dla nich po przekwitnięciu.

Zobacz film naszego eksperta: Kalendarz ogrodnika na 30.09 - 06.10

O tej porze odwiedzać nas mogą także jeże. Te sympatyczne zwierzęta są wszystkożerne, oprócz owadów zjadają również przejrzałe owoce opadłe na ziemię. Przeurocze są też wiewiórki, które o tej porze chętnie pojawiają się na orzechach lub leszczynie, zwłaszcza jeżeli mamy ogród pod lasem. Podbierają nam orzechy i są w tym bardzo pracowite, ale nie można zaprzeczyć, że mają wiele uroku.

Cały czas możemy sadzić cebule i bulwy roślin kwitnących wiosną. W wielu ogrodach, najwcześniej już w lutym lub marcu, możemy podziwiać krokusy. Sadzimy je teraz, w miejscach słonecznych, najlepiej w grupach, bo wtedy wyglądają najpiękniej. Bulwy zakopujemy na głębokości 4-8 cm w zależności od ich wielkości - im są mniejsze, tym płycej je sadzimy.

Organizujemy miejsce zimowania dla naszych wrażliwych roślin doniczkowych z tarasów czy balkonów, między innymi dla roślin śródziemnomorskich. Im później je wniesiemy do pomieszczenia, tym lepiej, bo rośliny te generalnie wolą być na świeżym powietrzu. Ale nie możemy ich narażać na mrozy czy chłody naszego klimatu. Większość nie zniesie spadku temperatury poniżej zera.

Jednocześnie cały czas dbamy o kompozycje roślinne, które przygotowaliśmy jesienią. Pamiętajmy, że wrzosy są bardzo wrażliwe na przesuszenia, więc jeżeli chcemy długo cieszyć się widokiem ich rozwijających się, kolorowych, delikatnych kwiatów, musimy je systematycznie podlewać. Podłoże jednak nie może być też zbyt mokre, bo wtedy bryła korzeniowa może zagniwać.

Z drzew cały czas opadają jesienne liście. Jeżeli mamy w ogrodzie oczko wodne lub staw, musimy je usuwać z wody, ponieważ zagrażają one zdrowiu sadzawki. Liście, które opadną na dno, zaczynają tam gnić, zużywając tlen, co jest niekorzystne dla żyjątek wodnych, zwłaszcza w zimie.

Pielęgnacja trawnika

Na uwagę podczas prac jesiennych zasługuje również trawnik, szczególnie gdy lato przyczyniło się do jego bujnego wzrostu. Przed zimą nie zaszkodzi wykonać koszenia, nie krócej niż na wysokość 5 cm – pamiętajmy, że trawa zimą również potrzebuje ochrony.  Korzystnym zabiegiem będzie też aeracja, czyli napowietrzenie trawnika i ziemi. Dzięki temu rośliny będą miały ułatwiony pobór substancji odżywczych z gleby.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.