Porady ogrodnicze

Ta roślina będzie ozdobą oczka wodnego. Sprawdź, jak uprawiać bobrek trójlistkowy

Bobrek, a właściwie bobrek trójlistkowy lub trójlistny, to bardzo ozdobna roślina błotna. Z powodzeniem może przystrajać oczka wodne czy stawy. W Polsce bobrek jest spotykany przeważnie na dzikich, podmokłych terenach. Oprócz atrakcyjnego wyglądu roślina znalazła zastosowanie także w ziołolecznictwie. Dowiedz się, jakie cenne właściwości przypisuje się tej roślinie oraz jak wygląda jej uprawa. 

Ta roślina będzie ozdobą oczka wodnego. Sprawdź, jak uprawiać bobrek trójlistkowy
Bobrek może rosnąć w oczkach wodnych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Bobrek – charakterystyka 

Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) to roślina o bardzo efektownym kwitnieniu, która występuje przeważnie na błotnistych terenach. Jego naturalnym środowiskiem życia są Europa, Ameryka Północna i Azja. Można go zauważyć w rejonach świata, w których panuje klimat umiarkowany. W Polsce także można go znaleźć rosnącego dziko, jednak zdarza się to dość rzadko. Warto wspomnieć, że bobrek został objęty częściową ochroną gatunkową. 

Dorosłe egzemplarze błotnistej rośliny osiągają zaledwie 30 cm wysokości. Charakterystyczną cechą wizualną bobrka jest to, że wypuszcza mięsiste, płożące się kłącza. Sama łodyga rośliny nie jest szczególnie okazała, to prosta, wysoka i wzniesiona latorośl, która nie wytwarza liści. Bobrek, wschodząc, wypuszcza 3 liście, które z czasem podnoszą się ku górze. W dotyku przypominają one skórę, są ciemnozielone, a ich smak jest gorzkawy.  

Najbardziej atrakcyjną częścią rośliny są kwiaty, które pojawiają się na wiosnę (w maju). Są one białe, kształtem i wielkością przypominają nieco lilię wodną. W najbardziej okazałym stadium rozwoju osiągają długość do 15 mm. Mają one białą lub bladoróżową barwę oraz delikatne, puszyste i poszarpane płatki. Zarówno liście, jak i kwiaty pokazują się u nasady pędów.  

Bobrek może rosnąć na bagnistych terenach i w oczkach wodnych do głębokości wynoszącej nie więcej niż 50–60 cm. Zaraz po przekwitnięciu roślina wytwarza malutkie owoce w kształcie kulek, w których znajdują się nasiona. 

Czytaj także: Koty będą omijać twój ogród szerokim łukiem. Dlaczego? Nie lubią zapachu tych roślin

Bobrek Bobrek jest rośliną odporną na mróz. Fot.123RF.com

Bobrek uprawa i pielęgnacja    

Menyanthes trifoliata to roślina w pełni odporna na mróz. Nie wymaga więc okrycia na zimę. Zasiedla podmokłe, bagienne tereny, stawy i torfowiska i właśnie na podmokłych terenach czuje się najlepiej. 

Uprawa bobrka nie jest wymagająca. Najważniejsze jest zapewnienie roślinie podmokłego terenu i mocno słonecznego, ciepłego stanowiska. Dobrze, aby gleba pod uprawę rośliny miała kwaśny odczyn pH. Bobrek najlepiej i najszybciej rośnie w niezbyt głębokich wodach. Nie przeszkadza mu też lekkie zanieczyszczenie terenu. 

Bobrek zasiedla nie tylko obszerne bagna czy stawy, ale może być hodowany w przydomowym ogrodzie w mniejszym zbiorniku wodnym. Można go posadzić w ozdobnych koszach czy pojemnikach. Taka uprawa rośliny jest wskazana, jeśli chcesz nadzorować jej rozrost. Wówczas podcięcie silnych pędów rośliny nie będzie stanowiło większego problemu. 

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym związanym z uprawą bagiennego zioła jest właśnie cykliczne usuwanie słabych lub uschniętych pędów. Jeśli twoje rośliny rosną na terenie oczka wodnego i uprzednio nie zostały wyposażone w pojemnik pamiętaj o wycinaniu kłączy. Zabieg wycinania fragmentów kłączy powtarza się co kilka lat po to, aby ekspansywne rośliny nie przejęły całego terenu. W pielęgnacji ważnym procesem jest też usuwanie martwych liści, które zimą obumierają. Dzięki temu unikniesz nadmiernego zanieczyszczania się wody w stawie. Naturalną koleją rzeczy jest fakt, że na wiosnę roślina wypuszcza nowe, świeże liście i pędy. 

Rozmnażanie rośliny jest stosunkowo proste i odbywa się poprzez podział kłączy. Zabieg wykonuje się co ok. 4 lata, na wiosnę. 

Bobrek właściwości i zastosowanie 

Liście bobrka to cenny składnik różnych preparatów, takich jak syropy czy olejki. Co prawda, zioło to nie ma zapachu, ale charakteryzuje się dość gorzkim, goryczkowym smakiem. 

Zebrane w momencie kwitnienia liście rośliny zawierają substancje takie jak: sole mineralne, glikozydy, gorycze oraz mangan, jod i żelazo. Dzięki ich obecności bobrek wspiera układ pokarmowy i pomaga zachować prawidłowe wydzielanie soków żołądkowych. Roślina polecana jest też jako wsparcie przy problemach trawiennych, wrzodach żołądka czy kłopotach wątrobowych. Co ważne, bobrek wspomaga także procesy oczyszczania krwi. Przez to, że roślina pomaga zwiększyć wydzielanie soku żołądkowego, wspomaga jednocześnie samym apetyt i może być spożywana w przypadku zaburzeń żywieniowych.  

Bobrek wspiera także uśmierzanie bólu, więc będzie pomocny dla kobiet, które cierpią na bolesne miesiączkowanie lub dla osób borykających się z reumatyzmem. Bobrek pomaga ponadto utrzymać dobrą odporność organizmu człowieka, a stosowany zewnętrznie usprawnia procesy gojenia się ran.  

Dodatkowo bobrek pomaga pozbyć się bóli migrenowych i wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Może okazać się wsparciem przy stanach napięcia nerwowego czy w przypadku przewlekłego stresu.

Czytaj także: To znany od wieków afrodyzjak i bogate źródło składników odżywczych.

Bobrek Bobrek łagodzi objawy migreny. Fot.123RF.com

Napary i nalewki z bobrka trójlistnego 

Bobrek trójlistny jest składnikiem, z którego z łatwością można przygotować prozdrowotny napar. Wystarczy wsypać łyżeczkę zmielonego suszu do kubka i zalać gorącą wodą. Następnie tak przygotowaną miksturę przelewa się do małego garnka i gotuje na niewielkim ogniu przez ok. 5 minut. Kubek z naparem należy przykryć i odstawić na 10 minut. do wystygnięcia. Zaleca się picie naparu na czczo lub przed posiłkiem do 3 razy dziennie. 

Menyanthes trifoliata jest też cennym składnikiem domowych alkoholi. Nalewki bogate w liście bobrka mają charakterystyczny smak i pomagają usprawnić prawidłową pracę żołądka po spożyciu ciężkostrawnych potraw. 

Jak możesz zauważyć, bobrek trójlistkowy cieszy się popularnością w ziołolecznictwie i w medycynie. Cenne składniki odżywcze czy olejki z wyciągiem z bobrka są polecane przede wszystkim jako wsparcie przy dokuczliwych bólach. Roślina pomaga łagodzić nieprzyjemne objawy migreny, a nawet wspiera cały układ pokarmowy. Jeśli zmagasz się z problemami jelitowymi czy trawiennymi możesz pić bogaty w minerały roślinny napar. Ponadto, ekstrakt z bobrka polecany jest przy przeziębieniu i infekcji, ponieważ wspomaga walkę z wirusami. 

Ta wartościowa roślina nadaje się świetnie nie tylko w przypadku naturalnego leczenia różnych schorzeń. Bobrek trójlistkowy w momencie kwitnienia jest przepiękną rośliną, którą każdy może hodować w swoim ogrodzie. Jeśli masz staw lub oczko wodne, dzięki niemu możesz stworzyć wspaniałą kompozycję kwiatową. Tak estetyczny kwiat z pewnością ozdobi twoją przestrzeń relaksu. Nie zapominaj jednak o zapewnieniu podstawowej opieki pielęgnacyjnej swoim roślinom. Pędy bobrka muszą być co jakiś czas podcinane, a samo zioło musi być posadzone na bezpośrednio słonecznym terenie. 

Pamiętaj jednak, aby nie dotykać rośliny, która rośnie na dzikim obszarze. Można go spotkać przede wszystkim na terenach oscylujących w wartości historyczne, przyrodnicze czy kulturowe i objętych ścisłą ochroną (np. w parkach krajobrazowych). Rośliny chronione to gatunki, które nie są zbyt powszechne, dlatego staraj się nie zaburzać ich naturalnego wzrostu. 

Jak widać, bobrek to ciekawy gatunek rośliny, którą warto uprawiać, jeśli na Twojej posesji znajduje się np. oczko wodne czy inny bardziej podmokły obszar. Sprawdź koniecznie! 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.