Art. Spons.

Od projektu do realizacji – jak zbudować basen ogrodowy krok po kroku?

Przydomowy basen może kojarzyć się z luksusem, ale to coraz częściej spotykany element nowoczesnych ogrodów. Współczesne projekty architektów uwzględniają potrzeby całych rodzin, a także dostępny przy nieruchomości teren. Jak krok po kroku zaplanować i zbudować zbiornik wodny obok domu?

Od projektu do realizacji – jak zbudować basen ogrodowy krok po kroku?

Projekt basenu ogrodowego – na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaki rodzaj basenu chce się zaaranżować. W tym artykule można przeczytać o zaletach składanych i całorocznych kąpielisk, co znacznie pomaga w podjęciu decyzji.

Do projektowania ogrodu z basenem najlepiej zatrudnić architekta krajobrazu. Po analizie dostępnej powierzchni podwórka trzeba ustalić następujące kwestie:

  • kształt i rozmiar zbiornika;
  • lokalizacja basenu w ogrodzie;
  • głębokość akwenu;
  • dobór oświetlenia;
  • system filtracyjny.

Kształt i rozmiar basenu mają decydujący wpływ na komfort użytkowania. Jeśli chce się wykorzystywać zbiornik w celach sportowych, najlepiej zdecydować się na podłużny akwen. Gdy ma on pełnić funkcję rekreacyjną, warto zastanowić się, np. nad kwadratowym lub okrągłym projektem. Wiele zależy od dostępnej powierzchni.

Lokalizacja basenu w ogrodzie powinna być dopasowana do budynku. Najwygodniej umieścić zbiornik nieopodal wyjścia tarasowego, z którego zwykle korzysta się w celu spędzania czasu na zewnątrz. Trzeba mieć na uwadze także prywatność i odseparowanie od jezdni czy wzroku sąsiadów. Można uwzględnić w projekcie np. wysokie ogrodzenie z zielonych krzewów.

Głębokość basenu również zależy od jego przeznaczenia. Kąpielisko powinno być odpowiednio głębokie, aby umożliwić swobodne pływanie. Musi być też bezpieczne dla wszystkich użytkowników, w tym dzieci. Warto zastanowić się nad wariantem ze stopniowo zmieniającą się wysokością dna.

Żeby bezpiecznie korzystać z basenu nawet wieczorami czy w nocy, powinno się zastosować specjalny system oświetleniowy. Liczbę podwodnych lamp trzeba dopasować do wielkości akwenu. Do wyboru są zarówno neutralne, jak i wyraziste, kolorowe warianty żarówek.

Jeśli chodzi o technologie, należy wybrać efektywny system oczyszczania wody basenowej, który podoła wybranej objętości zbiornika. Poza tym można zastanowić się nad rozwiązaniami dodatkowymi jak np. metoda ogrzewania wody. Zwiększy ona użyteczność basenu i pozwoli na kąpiele nawet w niezbyt upalne dni.

Budowa basenu ogrodowego – formalności i wybór materiałów

Po wykonaniu i zatwierdzeniu projektu (najlepiej wraz z architektem) trzeba sprawdzić, czy budowa basenu wymaga jakichś formalności. Zgodnie z prawem budowlanym akwen o powierzchni do 50 m² nie potrzebuje pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłosić inwestycję w pobliskim starostwie.

Jeśli powierzchnia zbiornika ma przekraczać 50 m², należy otrzymać pozwolenie na budowę z urzędu. Od momentu pozyskania zgody prace muszą rozpocząć się w ciągu 3 lat, a wtedy można przejść do etapu dobierania odpowiednich materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych.

Do budowy basenu powinno się zatrudnić profesjonalną ekipę. Do wykopu i bezpiecznego zabudowania akwenu niezbędne są nie tylko specjalne narzędzia i maszyny, ale również doświadczenie. Trzeba wybrać solidne, odporne na duży nacisk wody i działanie czynników zewnętrznych kafle. Fundamenty przeważnie powstają z betonu.

Na koniec trzeba wybrać materiały wykończeniowe, które znajdą się wokół basenu. Przestrzeń można wykończyć, np. naturalnym kamieniem czy płytkami. Warto też postawić na solidną drabinkę, zapewniającą bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia z wody.

Ze względu na specyfikę basenu zewnętrznego powinno się przemyśleć system przykrywania powierzchni wody. Istnieją dwa rodzaje rozwiązań:

  • ręczne – do samodzielnego rozprowadzania na basenie;
  • automatyczne – nowoczesne, automatyczne osłony zbiornika.

Jednym z popularnych rozwiązań są rolety basenowe, które występują w wielu kolorach i designach. Dzięki temu automatyczne osłony wody łatwo dopasować estetycznie do projektu całego ogrodu i nieruchomości.

Dbanie o basen ogrodowy – regularna konserwacja

Żeby basen mógł służyć przez lata, należy o niego odpowiednio dbać. Poza systemem filtracyjnym liczy się także regularne czyszczenie dna czy chlorowanie wody. Warto zaopatrzyć się w siatki do wyjmowania liści i innych zanieczyszczeń, które mogłyby zmniejszać komfort kąpieli w zbiorniku.

Czy warto zdecydować się na basen ogrodowy?

Warto zdecydować się na basen ogrodowy, ponieważ stanowi on świetny sposób na wesołe i aktywne spędzenie czasu na zewnątrz. Pozwala utrzymać sportowy tryb życia i daje mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Podsumowując, zbiornik zwiększa atrakcyjność ogrodu i wartość nieruchomości. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z kosztów inwestycji i konieczności regularnego dbania o jego stan. Co jednak ważne, budowa basenu wymaga pracy od momentu projektowania, aż po codzienne użytkowanie.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.