Rośliny domowe

Jak uprawiać reo meksykańskie? Nietuzinkowy kwiat doniczkowy o barwnych liściach

Reo meksykańskie to egzotyczny kwiat doniczkowy, który znany jest również jako „Mojżeszowa kołyska”. Roślina z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zachwyca barwnymi liśćmi, różnorodnością odmian i może zdobić dom przez długie lata. Warunkiem jest jednak odpowiednia pielęgnacja. I mając to na uwadze, podpowiadamy, jak uprawiać reo meksykańskie.

Jak uprawiać reo meksykańskie? Nietuzinkowy kwiat doniczkowy o barwnych liściach
Jak uprawiać reo meksykańskie tak, by „Mojżeszowa kołyska” wyrosła bujna i zdrowa? Sprawdź. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda reo meksykańskie?

Reo meksykańskie (z łac. Tradescantia spathacea) to egzotyczny, ozdobny gatunek z rodziny komelinowatych, który osiąga od 30 do 50 cm wysokości. W Polsce uprawiany jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa.

Jeżeli chodzi o to, jak wygląda reo meksykańskie, to jego największym atutem są piękne, kolorowe liście o mieczowatym kształcie z charakterystycznymi pasami o różnej szerokości. Liście te od spodu zazwyczaj są fioletowo-czerwone, a na wierzchu – zielonooliwkowe.

Zdarzają się jednak również odmiany reo meksykańskiego o żółto-zielonych liściach (po stronie wierzchniej). Pędy są krótkie i sztywne, a kwiaty nie robią szczególnego wrażenia. Są jasne, ale dość słabo je widać, z uwagi na fakt, iż zebrane są one w rynienkowatych pochewkach.

Reo meksykańskie – odmiany

Poszczególne odmiany reo meksykańskiego różnią się od siebie walorami estetycznymi. Z roku na rok w polskich kwiaciarniach spotkać można ich coraz więcej. A wśród tych najbardziej zjawiskowych wyróżnić powinniśmy przede wszystkim:

  • Reo meksykańskie „Vittata” – odmiana o charakterystycznych zielonych liściach z kremowo-żółtymi paskami.
  • Reo meksykańskie „Tricolor” – w tym przypadku liście mają białe albo jasnoróżowe paski.
  • Reo meksykańskie „Sitar Gold” – ma liście zabarwione na zielono-żółto lub żółto.

Jak uprawiać reo meksykańskie?

Jeżeli zależy nam na tym, aby roślina doniczkowa rosła bujnie i zdrowo, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Oto kilka zasad, jak uprawiać reo meksykańskie we własnym, domowym zaciszu.

  • Ziemia 

Warto wiedzieć, że roślina najlepiej czuje się w żyznej, próchniczej  glebie o lekko kwaśnym odczynie (zalecane pH od 5 do 6). To właśnie taka ziemia dla reo meksykańskiego będzie najlepsza.

  • Stanowisko 

Roślina dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych, więc bez obaw można stawiać go na oknach od strony południowej. Stanowisko reo meksykańskiego może być również półcieniste. Najważniejsze, aby nie było to miejsce całkowicie zacienione. Ten gatunek nie toleruje także spadków temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza, ale latem bez obaw możemy uprawiać go w skrzynkach balkonowych.

Przeczytaj również: Najlepszy nawóz do reanimacji zamiokulkasa. Znów będzie miał mnóstwo nowych liści, a może nawet zakwitnie

  • Podlewanie

Podlewanie reo meksykańskiego powinno być umiarkowane, z uwagi na fakt, iż najbardziej sprzyja mu gleba o średniej wilgotności. Nie należy z nim przesadzać zwłaszcza w chłodniejsze miesiące. Nie powinniśmy się również zamartwiać, gdy zdarzy nam się odrobinę przesuszyć kwiaty. To dla nich znacznie lepsze, aniżeli zalanie korzeni, które może doprowadzić do poważnych chorób, a nawet uschnięcia rośliny.

  • Nawożenie

Dla lepszego wzrostu, w okresie wegetacji (od marca do października) reo meksykańskie można nawozić raz na dwa tygodnie np. uniwersalnym nawozem w płynie dla roślin o ozdobnych liściach.

reo meksykańskie Reo meksykańskie zwane jest "Mojżeszową kołyską" z uwagi na charakterystyczny kształt kwiatów. Fot.123RF.com

  • Rozmnażanie 

Dobre sposoby na rozmnażanie reo meksykańskiego są dwa. Można robić to poprzez nasiona albo sadzonki pozyskiwane z wyrastających pędów bocznych rośliny. Te drugie można pozyskiwać wiosną przy podcinaniu reo meksykańskiego. 

  • Przesadzanie 

Najlepszym momentem na przesadzanie reo meksykańskiego jest wiosna. Zabieg ten zaleca się wykonywać co 2-3 lata. Wówczas kwiat przekłada się do szerokiej doniczki, wyłożonej uniwersalną ziemią o lekko kwaśnym odczynie. Na dno pojemnika warto wysypać również drenaż.

  • Choroby i szkodniki 

Roślina cieszy się dość dobrą odpornością, dlatego choroby i szkodniki reo meksykańskiego nie są dla hodowców dużym problem. Jednak gdy jest narażona na zbyt dużą wilgotność podłoża, mogą wystąpić u niej patogeny grzyba. W przypadku nieodpowiedniej temperatury reo meksykańskie zaatakować mogą zaś przędziorki.

Reo meksykańskie – warto wiedzieć

Na tle innych domowych kwiatów reo meksykańskie wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale i niezwykle intrygującym przydomkiem. Niektórzy określają je jako „Mojżeszową kołyskę”, z uwagi na charakterystyczny kształt jego słabo widocznych kwiatów, które zamknięte są w pochwach przypominających łódeczkę ze słynnej biblijnej opowieści.  

Jeżeli chodzi o reo meksykańskie – warto wiedzieć również, że roślina ta ma silnie toksyczny sok, przez co u osób nadwrażliwych może powodować podrażnienia i silne reakcje alergiczne. Wszelkie prace pielęgnacyjne, zaleca się więc wykonywać w rękawiczkach.  

Źródło: North Carolina Extension Gardener Plant Toolbox, opracowanie własne

Przeczytaj również: Najlepszy nawóz do kwiatów doniczkowych. Jak zrobić odżywkę z olejku rycynowego?

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.