Rośliny domowe

Księżna Diana zapoczątkowała na niego modę. Co symbolizuje?

Stefanotis bukietowy to pięknie pachnąca roślina domowa pochodząca z Madagaskaru. Jakie warunki musisz jej zapewnić, aby prawidłowo się rozwijała i ponownie zakwitł?

Księżna Diana zapoczątkowała na niego modę. Co symbolizuje?
Stefanotis uznawany za symbol stałości. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kwiat księżnej Diany

Stefanotis bukietowy pochodzi z chłodnych, górskich lasów Madagaskaru. W sklepach  ogrodniczych zazwyczaj spotykamy okazy, które mają kształt okręgu, pędy rośliny poprowadzone są wzdłuż zagiętej podpory. Stefanotis jest pnączem szybkorosnącym dorastającym do nawet 4,5 m długości. Charakteryzują go ciemnozielone i skórzaste liście. W okresie kwitnienia wytwarza natomiast niewielkie białe kwiaty. Emitują one intensywny i słodki zapach, przypominającym nieco zapach konwalii. . Niegdyś kwiatostany tej rośliny były bardzo popularnym elementem bukietów i dekoracji ślubnych.

Roślina ta zazwyczaj kwitnie latem, wtedy też nie przeszkadza jej wysoka temperatura. Jednak zimą najlepiej czuje się w nieco chłodniejszym pomieszczeniu, np. tam, gdzie jest ok 13-15 stopni Celsjusza. Wtedy chętniej i bardziej kwitnie w kolejnym sezonie.

Stefanotis swoją rozpoznawalność i popularność zyskał głównie dzięki księżnej Dianie. W 1981 r., podczas ślubu książęcej pary Wielkiej Brytanii, miała ona bukiet, którego częścią były kwiaty stefanotisa. To był początek mody na tę roślinę, która z czasem nieco przycichła, ale nie pozostała bez echa.

Stefanotis - popularne odmiany

Szczególnie ciekawe ulistnienie ma stefanotis bukietowy 'Variegata'.

Stefanotis - pielęgnacja

  • Wymagania: stanowisko i temperatura

Stefanotis bukietowy najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Uważaj jednak, aby promienie słońca nie padały bezpośrednio na jego pędy i liście. Nie zmieniaj też zbyt często raz wybranego miejsca, bo stefanotis bukietowy nie lubi przenoszenia i zmian w otoczeniu.

Temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się stefanotis bukietowy, powinna być stała. Roślina źle znosi gwałtowne jej zmiany oraz przeciągi. W okresie wzrostu stefanotis dobrze czuje się w temperaturze ok. 20–22 st.C. Zimą zapewnij mu niższą temperaturę, a więc ok. 13–16 st.C.

  • Jakie podłoże wybrać?

Najlepszym podłożem jest mieszanina ziemi liściowej i darniowej w rówych proporcjach o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,5). Młode egzemplarze przesadzamy co roku lub co 2 lata w marcu lub na początku kwietnia, wkładając na dno doniczki grubą warstwę drenażu. Starszym egzemplarzom wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.

przycinanie Zbyt długie lub ogołocone z liści pędy stefanotisa przycina się na wiosnę. Fot.123RF.com

  • Podlewanie

Stefanotis bukietowy jest rośliną delikatną i trudną w uprawie. Rośnie szybko, więc niezbędne jest zapewnienie jej solidnych podpór. Możesz w tym celu wykorzystać bambusowe patyczki, druciane obręcze lub kratki ścienne. Konieczne zadbaj o właściwe nawilżenie podłoża. W okresie wzrostu rośliny powinno być ono cały czas lekko wilgotne. Uważaj jednak – gdy będzie zbyt mokre, stefanotisowi opadają liście,  kwiaty i pąki.

Latem obficie zraszaj liście stefanotisa bukietowego miękką wodą. Jeśli pojawi się na nich kurz, wytrzyj go ściereczką. Nie używaj preparatów do nabłyszczania liści – stefanotis źle na nie reaguje!  Zimą możesz ograniczyć podlewanie. Pilnuj jedynie, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej.

  • Nawożenie

Zaleca się delikatne odżywianie nawozem do roślin kwitnących w okresie kwitnienia. Warto pamiętać, aby nawozić dawkami dwukrotnie mniejszymi niż jest to podane na opakowaniu. Zbyt obfite nawożenie sprawi, że kwitnienie stefanotis może zostać zahamowane.

  • Rozmnażanie

Stefanotisa można rozmnażać z sadzonek wiosną, najlepszy termin przypada od kwietnia do czerwca. Wiosną roślinę tę warto też przesadzić, w przypadku młodych okazów zaleca się robić to co roku, a w przypadku starszych mniej więcej raz na 3 lata.

  • Dlaczego liście i kwiaty opadają

Kwiaty mogą wysychać i opadać, gdy roślina jest często przestawiana lub zbyt rzadko podlewana. Zdarza się to także po przeniesieniu stefanotisa ze sklepu do domu i nie należy się tym za bardzo przejmować. Należy po prostu znaleźć dla niego ciepłe, jasne miejsce i już go więcej nie przestawiać.

Podobnie jak fikus beniamina, roślina ta jest wrażliwa na zmianę kierunku oświetlenia i może reagować nawet na obracanie doniczki zrzuceniem liści i pąków kwiatowych.

  • Żółte liście stefanotisa - dlaczego tak się dzieje?

Latem stefanotis najlepiej czuje się w jasnym miejscu, ale ze światłem rozproszonym. Bardzo ostre promienie słoneczne mogą powodować żółknięcie i matowienie liści. Jednak resztę roku, czyli okres mniej więcej od września do maja może spędzić nawet przy oknie od strony południowej, w bezpośrednim nasłonecznieniu.

  •  Co zrobić żeby stefanotis zakwitł?

Ważnym czynnikiem jest temperatura. W sezonie wegetacyjnym powinna być ona dość wysoka ok. 22-28 st.C, natomiast zimą stosunkowo niska ok. 10-15 st. C. Bez okresu spoczynku i przechłodzenia, stefanotis ponownie nie zakwitnie.

Jeśli na okres spoczynku planujemy przenieść stefanotisa do innego, chłodniejszego pomieszczenia, musimy pamiętać, że zimą również potrzebuje światła, dlatego nie możemy ustawić go w ciemnej piwnicy lub klatce schodowej bez okien.

Autor: Ogród na co dzień

Choroby i szkodniki

W niesprzyjających warunkach uprawy, kiedy powietrze jest zbyt suche, roślinę mogą skolonizować przędziorki. Stefanotis bukietowy bywa również atakowany przez wełnowce i tarczniki. Jeśli jest ich niedużo, wystarczy zmyć je gazikiem nasączonym denaturatem. Przy większej liczbie szkodników koniecznie zastosuj oprysk.

stefanotis szkodniki Stefanotis często atakowany jest przez przędziorki i wełnowce. Fot.123RF.com

Najczęstsze błędy w pielęgnacji powodujące gubienie kwiatów i liści to:

  • przesuszenie,
  • zbieranie się wody w dnie doniczki,
  • przenoszenie kwiatka,
  • wahania temperatury,
  • zbyt mało światła.

Stefanotis najważniejsze informacje

Stanowisko: słoneczne

Wilgotność gleby: wilgotna

Roślina ozdobna z: kwiatów

Podlewanie: duże

Wysokość: 2–4,5 m

Pokrój: pnącze

Termin kwitnienia: kwiecień–lipiec

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Jemioła - właściwości lecznicze nietypowej rośliny na INTERIA.TV.

Zobacz także:

Idziesz na wesele? O tym pamiętaj!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.