Urządzanie wnętrz

Coroczny dylemat Polaków – jaką choinkę wybrać? Możliwości jest sporo

Wybór choinki co roku sprawia nam niemały kłopot. Sztuczna czy żywa? Jeśli żywa, to świerk czy jodła? Wyzwanie stanowi nie tylko różnorodność dostępnych gatunków – a każdy z nich ma szereg zalet i wad – ale także ich rozmiary: 150 czy może 300 cm? Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który raz na zawsze rozwiąże te dylematy!

Coroczny dylemat Polaków – jaką choinkę wybrać? Możliwości jest sporo
Zwróćmy uwagę na to, czy choinka ma prosty pień i regularnie rozłożone gałęzie / materiały promocyjne

Prezentacja partnera

Choinka cięta

W pierwszej kolejności musimy zadecydować, czy chcemy choinkę posadzić po świętach, czy wolimy po prostu nacieszyć się nią przez ten czas, a jak igły zaczną się sypać – zutylizować. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy choinkę ciętą? Przede wszystkim sprawdźmy, czy drzewko jest świeże. Powinno mieć intensywnie zielone i błyszczące igły, które nie opadają po dotknięciu. Po lekkim odgięciu gałązki powinna ona wracać na swoje miejsce. Jeśli ulega zniekształceniu, to znak, że drzewko już trochę w sklepie stoi. Po przewiezieniu choinki do domu należy pozostawić ją na jeden dzień w chłodniejszym pomieszczeniu, w temperaturze około 10 stopni Celsjusza (w piwnicy, garażu, na klatce schodowej). Dopiero po tym czasie ustawiamy ją w domu. Choinka najlepiej będzie się czuła w nieco niższej temperaturze. Co prawda przy kominku wygląda jak ze świątecznych teledysków, ale to nie jest miejsce, w którym utrzyma świeżość przez długi czas. Postawmy ją więc z dala od źródeł ciepła. Podobnie jak w przypadku kwiatów ciętych, również drzewko podcinamy o 2-3 centymetry, następnie osadzamy w stojaku, który wypełniamy wodą. Nie zapominajmy o tym, że choinkę trzeba będzie regularnie podlewać.

Choinkę należy nabyć w sprawdzonym sklepie / materiały promocyjne

Choinka w doniczce

Taką choinkę należy nabyć w sprawdzonym sklepie. Zdarza się, że sprzedawcy wykopują drzewa i przesadzają je do doniczek, nie informując o tym kupujących – niestety ma ono jeszcze zbyt słaby system korzeniowy, nie przyjmie się w gruncie, my zapłacimy więcej, a choinka po kilku tygodniach będzie do wyrzucenia. Jeśli jednak chcemy choinkę, która wytrwa dłużej, ta w doniczce z uciętą bryłą korzeniową jest dobrym rozwiązaniem, a przy tym jej cena jest bardzo korzystna. Obydwa rodzaje choinek znajdziemy w sklepach Leroy Merlin. Drzewka są dokładnie opisane, dlatego nie będziemy mieli wątpliwości, czy były hodowane w pojemniku od początku i nadają się do posadzenia w gruncie, czy zostało przesadzone do doniczki.

Jeśli decydujemy się na choinkę, którą będzie można posadzić po okresie świątecznym, zarówno przed tym, jak trafi do domu, jak i po świętach należy ją zahartować, a więc wstawić do niższej temperatury niż ta panująca w salonie. Pamiętajmy, że w cieple nie powinna stać dłużej niż 7-10 dni, by nie weszła w stan wegetacji. Jeśli puści pędy, trzeba będzie ją przechowywać w domu aż do wiosny. Zatem po świętach przenosimy ją do piwnicy (niższej temperatury) i pozostawiamy tam do kwietnia. Gdy ziemia stanie się miękka, przesadzamy choinkę do gruntu. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu drzewka.

Jaki gatunek choinki wybrać?

Jeśli już zdecydowaliśmy, czy bierzemy choinkę ciętą, czy tę w doniczce, teraz pora wybrać drzewko. Pamiętamy, że jodła kaukaska nie nadaje się do zasadzenia w ogrodzie – nie przetrwa w naszym klimacie. Drzewka możemy kupić w różnych rozmiarach. W Leroy Merlin znajdziemy okazy, które mają zarówno 1 m, jak i 3 m wysokości.

  • Świerk pospolity

Świerk jest niezmiennie jednym z najpopularniejszych drzewek świątecznych w polskich domach. Jest ciemnozielony i ma błyszczące krótkie i kłujące igły, co nadaje choince charakterystyczny wygląd. Drzewka tego gatunku zazwyczaj cechuje regularny kształt, co ułatwia zdobienie bombkami, łańcuchami i światełkami. Świerk wydziela również piękny żywiczny zapach, dzięki czemu nasze święta będą jeszcze bardziej klimatyczne. Dodatkowo jest on przystępny cenowo, a sprzedawane choinki mają spore rozmiary – 150-200 cm.

Wady? Niestety ten gatunek drzewka dość szybko traci igły, dlatego jeśli zdecydujemy się na świerk pospolity, najlepiej kupić go w przeddzień Wigilii, gdyż po tygodniu (maksymalnie trzech) zacznie się z niego sypać. Problematyczne mogą być również kłujące igły – szczególnie jeśli w domu są małe dzieci.

  • Świerk srebrny (kłujący)

Ta odmiana charakteryzuje się srebrzysto-niebieskimi igłami, nadającymi choince elegancki wygląd. Zdecydowanie wyróżnia się spośród tradycyjnych, zielonych choinek, dlatego z pewnością rzuci nam się w oczy podczas wizyty w sklepie. Nietypowa barwa igieł nie jest jedynym atutem tego drzewka – świerk kłujący jest również bardzo trwały, dzięki czemu możemy cieszyć się piękną choinką przez kilka tygodni. W dodatku taki świerk ma gęsto ułożone, sztywne gałęzie wyrastające z pnia pod kątem prostym, dzięki czemu świetnie się prezentuje i łatwo go równomiernie ozdobić. Takie drzewko ma przeważnie od 150 do 200 cm wysokości.

Świerk żywy ze śniegiem w koszyczku
129,00 zł
Świerk żywy ze śniegiem w koszyczku
Poinsecja XXL 80 cm wielopędowa
169,00 zł
Poinsecja XXL 80 cm wielopędowa
Jodła kaukaska w doniczce 125-150 cm
99,00 zł
Jodła kaukaska w doniczce 125-150 cm

Jednakże, wybierając świerk srebrny, warto mieć na uwadze jego cenę – zazwyczaj jest droższy od tradycyjnych świerków. Ponadto, jak sama jego nazwa wskazuje, ma bardzo kłujące igły, co może być wadą dla rodzin z dziećmi. Niemniej jednak, dla tych, którzy pragną oryginalnego drzewka, ta odmiana będzie doskonałym wyborem.

  • Jodła kaukaska

Jodła kaukaska to gatunek, który cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród tych, którzy wolą uniknąć ukłucia. Jej miękkie, delikatne igły o intensywnie zielonym kolorze stanowią alternatywę dla tradycyjnych świerków. To sprawia, że chętnie kupują ją rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt. Igły jodły kaukaskiej zasychają, ale nie odpadają, dlatego choinka przez długi czas wygląda dobrze – nawet dwa miesiące. W dodatku bardziej niż inne drzewka jest odporna na ciepło i suche powietrze. Wady? Przede wszystkim cena – jodła kaukaska jest najdroższym drzewkiem świątecznym.

Choinka sztuczna

W mniejszym mieszkaniu sprawdzi się sztuczna choinka niewielkich rozmiarów lub dekoracyjny stojaczek / materiały promocyjne

W mniejszym mieszkaniu sprawdzi się sztuczna choinka niewielkich rozmiarów lub dekoracyjny stojaczek /materiały promocyjne

Jeśli nie chcemy w tym roku zamiatać igieł spod drzewka, do wyboru mamy jeszcze choinki sztuczne. To już zakup na lata – po złożeniu wystarczy schować ją do worka i odnieść do piwnicy lub na strych. Stamtąd wyciągniemy ją znowu za rok. Zaletą sztucznej choinki jest fakt, że świetnie się prezentuje przez cały świąteczny okres. Jest również opcją budżetową – kupujemy ją raz i służy nam przez wiele lat.

Obecnie sztuczne choinki prezentują się naprawdę wspaniale – do złudzenia przypominają jodły czy świerki. Mogą mieć nawet przyprószone śniegiem i ozdobione szyszkami gałązki. Można nabyć drzewko całkowicie białe, które będzie korespondowało z designem nowocześnie zaaranżowanego mieszkania lub kupić tzw. choinkę na pniu. W tym przypadku gałązki zaczynają się wyżej, więc rozwiązanie sprawdza się w mniejszych mieszkaniach, a także domach z małymi dziećmi i zwierzętami. Wszystkie wymienione rodzaje choinek sztucznych znajdziemy w ofercie Leroy Merlin.

Opcja dla zapracowanych – minichoinki w słoikach / materiały promocyjne

Ozdoby świąteczne

W kawalerce czasami trudno zmieścić nawet najmniejszą choinkę. Rozwiązaniem są stojaczki dekoracyjne, czyli ozdoby w kształcie choinki o wielkości 30-40 cm, które postawimy na półce. Wystarczy dodatkowo rozwiesić światełka i czapki Mikołaja, by nadać mieszkaniu świątecznego klimatu. Świetnym pomysłem dla miłośników samodzielnego wykonywania ozdób świątecznych są choinki DIY z drewnianych listewek. Wystarczy kupić w Leroy Merlin odpowiedniej wielkości deseczki i niewielkie gwoździe i zbić je na kształt drzewka.

Coroczny wybór choinki to nie tylko decyzja estetyczna, ale także praktyczna. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zastanowić się nad indywidualnymi preferencjami oraz potrzebami domowników. Czy cenimy tradycję, nowoczesną elegancję czy najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych? Czy stawiamy na wieloletnie rozwiązania, czy chcemy, by świąteczne drzewko zostało z nami na dłużej, ale w ogrodzie? Odpowiedzi na te pytania pomogą w podjęciu świadomej decyzji.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.