Urządzanie wnętrz

Eko-design we wnętrzach

Eko-design, przyjazne człowiekowi naturalne materiały, stonowana kolorystyka, spokój i prostota. W takim wnętrzu można wypocząć z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku troski o środowisko.

Eko-design we wnętrzach

Fot.Unsplash.com

Styl ekologiczny we wnętrzach pojawił się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęły nasilać się dyskusje na temat zanieczyszczenia całej planety. Rosnące uzależnienie od nowoczesnej technologii w budynkach mieszkalnych, jak i tych użyteczności publicznej przyczyniło się do rosnącego zużycia surowców i energii elektrycznej. Realna stała się groźba wyczerpania zasobów naturalnych i zatrucia środowiska. Naturalnym zjawiskiem było więc pojawienie się ekologicznego myślenia, będącego przejawem troski o środowisko. Eko – filozofia przełożyła się również na stylizacje wnętrz.

Myślenie ekologiczne wpłynęło na projekty architektów – zaowocowało to koncepcją “zielonych domów”, w których wykorzystywano m.in. naturalne sposoby wentylacji i ogrzewania. Troska o środowisko znalazła również wyraz w projektowaniu wnętrz. W miejsce tworzyw sztucznych czy wysoko przetworzonych materiałów naturalnych pojawiło się surowe drewno, kamień, roślinne włókna. Do łask wróciły przedmioty wytwarzane ręcznie przez rzemieślników. Eko – design nie lubi wyrobów seryjnych. Zamiast nich preferuje dzieła ludzkich rąk, czyli wszystko to, co powstaje bez udziału maszyn i energii elektrycznej.

Zobacz więcej zdjęć

Inspiracją w tym stylu jest nieskalana przez człowieka przyroda – z niej można czerpać garściami, bo drzewa, kwiaty, krajobrazy, formacje skalne są niewyczerpanym źródłem pomysłów na motywy dekoracyjne, kształty przedmiotów i zestawienia kolorystyczne. Eko – design to styl, który wykorzystuje naturalne materiały: wszystko, to co można pozyskać z lasów, pól lub ziemi, a więc różne gatunki drewna, plecionki z wikliny, bambusa i roślinnych włókien.


Fot.Unsplash.com

Projektanci chętnie korzystają z kamienia i ceramiki oraz z materiałów wtórnych. Do głosu zaczęli dochodzić designerzy, wykorzystujący do swoich kreacji materiały pochodzące z drugiego użycia, z recyklingu jak np. przetworzone butelki plastikowe.

Materiały, jeżeli nie są przetworzone, to powinny być biodegradowalne, a sposób ich wykonania nie może wpływać niekorzystnie na środowisko. Do takich materiałów nie zaliczają się oczywiście sztuczne barwniki, wybielacze czy materiały wykonane przy użyciu substancji chemicznych. Tkaniny wykorzystywane w projektach ekologicznych to lniane płótna, bawełniane kretony, jedwabne surówki. Raczej jednolite, gładko tkane lub o wyraźnej fakturze, wzory wielobarwne pojawiają się rzadko i tylko na małych powierzchniach. Moda na eko objawia się przede wszystkim tym, że wykorzystuje materiały będące w zgodzie z przyrodą oraz surowce uprawiane naturalnie.

Zatem len, czy organiczna bawełna dostały miano eko-tkanin. Kolory tego stylu, to cała paleta barw ziemi: wszystkie odcienie beżów i brązów, od najjaśniejszych po czerń, a także szarość, rdzawe czerwienie i zieleń. W projektach eko-designu meble mają zazwyczaj proste formy, bez ozdób.


Fot.Unsplash.com

Zrobione są oczywiście z drewna, rattanu, wikliny, sklejki. Do tego dodajemy naturalne dekoracje: suche gałęzie, wiązki patyków lub pęki traw w prostych wazonach, polne kamienie o ciekawych kształtach, zielniki, fotografie lub obrazki przedstawiające rośliny.

Eko-design preferuje klasyczny kształt i dobrze wyważone proporcje. W projektach architektonicznych eko-domów bardzo ważna jest oszczędność i dbałość o środowisko.

Zobacz więcej zdjęć

Mieszkańcy powinni mieć poczucie bliskości z naturą, ale wykorzystane technologię powinny być nowoczesne. Ciepło powinno być wykorzystywane z ziemi i słońca. Energia geotermalna i słoneczna jest bezpłatna, więc instalacja grzewcza zwróci się po jakimś czasie.

Eko-design jest stylem dla minimalistów, ceniących elegancję i prostotę. Dla osób nielubiących plastiku i krzykliwych kolorów, a za to tęskniących za kontaktem z naturą i przede wszystkim, dla których zanieczyszczenie środowiska nie jest problemem abstrakcyjnym.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.