Art. Spons.

Salon według feng shui: detale, które tworzą harmonię

Feng shui to tradycyjna chińska nauka licząca sobie tysiące lat. Jednak jej zasady, które kładą nacisk na harmonię i niezakłócony przepływ energii, doskonale nadają się również do nowoczesnych wnętrz. Nie trzeba od razu myśleć o skomplikowanych remontach. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian. Odmieńmy lekko salon, który jest sercem każdego domu i w którym spędzamy najwięcej wolnego czasu.

Salon według feng shui: detale, które tworzą harmonię
Jak urządzić salon według feng shui? / materiały promocyjne

1.   Energia musi płynąć

Niezależnie od tego, czy wierzysz w energię chi, na której opiera się filozofia feng shui, czy też nie, odrobina przestronności nigdy nie jest złą rzeczą we wnętrzu. Feng shui wierzy, że energia musi płynąć i nie może być blokowana. Dlatego też salon musi pozostać tak otwarty, jak to tylko możliwe. Meble nie powinny znajdować się tuż za drzwiami lub przy ścianach. Znacznie lepiej będzie, jeśli przesuniemy je tylko odrobinę - wystarczy kilka centymetrów. Częściej wybierane są również meble na nóżkach, z co najmniej niewielką szczeliną między konstrukcją a podłogą. Jeśli myślisz o wymianie niektórych elementów, możesz znaleźć pełną gamę mebli różnych producentów na Favi.pl.

Jeśli chodzi o układ, centralnym elementem salonu prawie zawsze jest sofa. Powinna być ona ustawiona w taki sposób, abyś miał doskonały widok na to, co dzieje się w pokoju. Zawsze powinieneś mieć dobry widok na drzwi, przez które wchodzi się do pokoju. Z drugiej strony, sofa ustawiona tyłem do drzwi nie zapewni ci spokoju. W dzisiejszych czasach sofy często zwrócone są w stronę telewizora. Jeśli nie możesz obejść się bez podobnego układu, zrób to. Jeśli jednak chcesz mieć więcej kontaktu z rodziną lub gośćmi, umieszczenie sofy i foteli naprzeciwko siebie lub naprzeciwko kominka zapewni kojący widok na płomienie.

Feng shui w wystroju wnętrza / materiały promocyjne

2.   Zachowaj porządek

Nie tylko niewygodne meble umieszczone przy drzwiach, ale także bałagan nagromadzony w całym pokoju przyczyniają się do ciasnej przestrzeni i zablokowanej energii. Nie potrzeba tu nawet chińskich mądrości. Z pewnością sam wiesz, że posprzątany pokój sprawia, że czujesz się znacznie lepiej i bardziej zrelaksowany niż wtedy, gdy twój odpoczynek jest zakłócany przez bałagan. Dlatego też każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce - i po użyciu zawsze powinien na nie wracać. Nie przesadzaj również z dekoracjami - same w sobie wyglądają pięknie, ale w dużych ilościach stają się jeszcze większym bałaganem. We wnętrzach feng shui mniej znaczy więcej. Zawsze wybieraj tylko te akcesoria i elementy, które wywołują w Tobie przyjemne uczucia. Pozbądź się wszystkiego, co trzymasz w domu tylko "z obowiązku", ale z czym nie masz bliskich relacji.

3.   Wprowadź życie do wnętrza

Nawet w feng shui spotykamy się z dekoracjami. Szczególnie popularne są te żywe. Rośliny są źródłem pozytywnej energii. Poprawiają powietrze w pomieszczeniu i zapewniają bardzo potrzebne połączenie z naturą. Odpowiednie gatunki to bluszcz i inne rośliny pnące, bambus lub fikus. Ważne jest jednak, aby wszystkie rośliny były zdrowe i dobrze się rozwijały. Suszone, sztuczne lub inne nieożywione rośliny nie mają tu miejsca. Ze względu na swoją charakterystykę, kaktusy z kolcami lub bonsai, które nie miały miejsca do wzrostu, również nie są odpowiednie.

Rośliny to idealna część wystroju według feng shui / materiały promocyjne

4.   Kolory i materiały wychodzące z natury

Połączenie z naturą jest reprezentowane w projektowaniu wnętrz feng shui nie tylko przez "zielone dekoracje", ale także przez kolory i użyte materiały. Jeśli chodzi o materiały, warto sięgnąć przede wszystkim po drewno i kamień. Połączenie ciepłego drewna i chłodnego kamienia działa bardzo dobrze i jest ucieleśnieniem tej harmonii. Jeśli chodzi o kolory, neutralne, takie jak odcienie beżu lub szarości, są niezbędne. Ale można je również uzupełnić innymi kolorami. Czerp inspirację z natury, gdzie zieleń uspokaja, a czerwień dodaje energii, ale nie należy z nią przesadzać.

Przy projektowaniu wnętrz często wykorzystuje się pięć żywiołów, ich znaczenia i kolory, przy czym drewno reprezentowane jest przez zieleń i niebieski, ogień przez czerwony i pomarańczowy, ziemia przez żółty i brązowy, metal przez biały, szary lub srebrny, a woda przez ciemnoniebieski, ciemnoszary i całkowicie czarny. Podstawą feng shui jest właśnie cykl i harmonia między tymi elementami - a więc także kolorami. Mapa energii pa-kua (lub bagua) jest również powiązana z żywiołami. W feng shui definiuje ona kilka obszarów życia, takich jak zdrowie, kreatywność czy związki, i łączy z nimi określone części domu. Na przykład kreatywność jest związana z zachodem i elementem metalu, podczas gdy południowy zachód i element ziemi są ważne dla związków.

5.   Nie bój się luster

W feng shui popularne są wszystkie przedmioty, które zwiększają przepływ energii i podkreślają przewiewność. Nie bój się więc dodawać luster do swojego domu, aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Uważaj jednak na ich umiejscowienie. Lustra powinny zawsze odbijać tylko to, co piękne. Jeśli więc masz w domu ciemniejszy i niezbyt uporządkowany kąt, z którego nie jesteś do końca dumny, upewnij się, że żadne z luster go nie odbija.

Lustra powiększają optycznie przestrzeń i nadają charakteru / materiały promocyjne

6.   Budzenie światłem

Światło jest niezwykle ważne dla feng shui. Wystarczająca ilość światła ma korzystny wpływ na naszą psychikę. Najlepszym światłem jest oczywiście naturalne światło dzienne. Zrób więc wszystko, co w Twojej mocy, aby do Twojego pokoju wpadało go jak najwięcej. Możesz pomóc sobie lustrami, ale nawet częstsze mycie okien lub zdejmowanie zasłon może zdziałać cuda. Brak światła w ciemniejszych pomieszczeniach - i oczywiście w niektórych porach dnia i roku - można zrekompensować sztucznym oświetleniem. Powinno być ono zainstalowane w dobrze przemyślanym systemie, tak aby żaden kąt nie pozostał nieoświetlony. Jeśli chodzi o wybór żarówek, tutaj również należy pracować z naturalnym światłem dziennym i starać się jak najbardziej do niego zbliżyć. Sięgnij po jaśniejsze światło o ciepłym białym odcieniu w ciągu dnia, a następnie przełącz się na cieplejsze i ciemniejsze światła wraz z postępem wieczoru.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.