• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Dracena obrzeżona marginata - zasady uprawy. Jak odmłodzić starszy okaz? Przesadzanie i pielęgnacja.
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2023-03-04, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Dracena obrzeżona marginata - zasady uprawy. Jak odmłodzić starszy okaz? Przesadzanie i pielęgnacja.

Dracena obrzeżona, czyli dracena marginata, to bardzo popularna roślina. Jak ją pielęgnować? Jak przesadzać? I jak odmłodzić starszy okaz? O tym będzie dzisiejszy film z cyklu "Dom Pełen Kwiatów". Zapraszam!
Draceny to bogata grupa roślin, które chętnie uprawiamy w naszych domach. Pochodzą z tropikalnych i subtropikalnych rejonów Afryki i Azji. Dzisiejsza bohaterka naszego odcinka, dracena obrzeżona, pochodzi akurat z Madagaskaru, a oprócz niej dużą popularnością cieszą się też takie gatunki jak dracena wonna, deremeńska, sandera czy odwrócona czyli reflexa. Ich wielkość zależy w dużym stopniu od długości fragmentu pnia, wykorzystywanego na sadzonkę. Ten fragment zdrewniałego pędu nie będzie już nigdy przyrastał, ale może wypuszczać nowe pióropusze liści.
Dracena obrzeżona, czyli dracena marginata charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, w porównaniu np. z taką draceną wonną. Ale jak wszystkie rośliny z tej rodziny ma piękne liście, zebrane w pióropusze na szczycie pędów. Ponadto jest to jedna z najodporniejszych dracen. Dlatego warto ją polecić początkujących.
Najlepszym stanowiskiem dla tego gatunku będzie miejsce jasne, ale o świetle rozproszonym. Dracena lepiej się będzie czuła w półcieniu niż w pełnym słońcu, zatem bardziej będzie jej odpowiadał parapet od strony północnej niż południowej. Może być to też miejsce gdzieś w głębi pokoju. Roślina ta bardzo dobrze czuje się w temperaturze pokojowej przez cały rok, nie przeszkadza jej też suche powietrze, jakie zazwyczaj mamy w mieszkaniach. Podlewamy ją umiarkowanie, zazwyczaj wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża już nieco przeschnie. nie jest pod tym względem wymagająca. Wybaczy nam okresowe przesuszenia, a nawet przetrwa przelanie, o ile jest to sytuacja jednorazowa, a nie powtarzająca się. Jeżeli roślina będzie często i długo stać w wodzie, może dojść do zagniwania korzeni i zdrewniałej kłodziny. Dracenę obrzeżoną warto odżywiać od wiosny do jesieni, niewielkimi dawkami nawozu wieloskładnikowego do roślin zielonych, ozdobnych z liści.
Ze zbiegiem czasu draceny przestają mieć taki zwarty pokrój. Przyrastają, wydłużając swoje pędy, a pióropusz liści zawsze jest na ich szczycie. Jeżeli lubimy fantazyjne kształty, to taki kilkuletni okaz możemy pozostawić do dalszego swobodnego wzrostu, przesadzając go tylko co roku lub co dwa lata ją tylko do nowej doniczki ze świeżym podłożem. A jeżeli wolimy tego typu młodsze formy draceny, to starszą dracenę możemy po prostu przyciąć, w ten sposób ją odmładzając.
Ale zanim przejdziemy do tematu odmładzania jeszcze kilka słów na temat przesadzania.
Wszystkie gatunki dracen dobrze rosną w podłożu torfowym, może być to np. specjalistyczna ziemia do zielonych roślin, palm, dracen i jukk. Ma ono odpowiednią przepuszczalną strukturę, zarówno jeżeli chodzi o wodę, jak i powietrze, a dodatki np. glinki i nawozów wspomagają rozwój rośliny po przesadzeniu. Ze względu na zawartość składników odżywczych w tego typu podłożu nie musimy już draceny nawozić przez kilka tygodni od zmiany doniczki i ziemi.
Przesadzana przeze mnie roślina, mimo że wygląda całkiem podobnie do draceny obrzeżonej jest inną draceną. To drace reflexa. Także rośnie w naturze na Madagaskarze i Mauritiusie. Jej liście są nieco delikatniejsze i nieco inaczej ubarwione. Jej pielęgnacja jest jednak taka sama jak draceny marginata.
Młode okazy obu tych gatunków przesadza się zazwyczaj co roku lub co dwa lata, starsze nieco rzadziej. Należy wybrać doniczkę z otworem drenażowym na dnie, ale nawet jeżeli tego nie zrobimy i posadzimy dracenę obrzeżoną w ceramicznej osłonce, to i tak, przy delikatnym podlewaniu, przeżyje. Świadczy o tym np. ten okaz. Ma już tak zbite i rozrośnięte korzenie, że już praktycznie nie widać ziemi, a mimo wszystko żyje i ma się całkiem nieźle. Jest to niezbity dowód wytrzymałości draceny obrzeżonej i tego, że nawet w niesprzyjających warunkach jest ona w stanie przetrwać.
A wracając do tematu odmładzania, robimy to poprzez odcięcie wybranego pióropusza, którego następnie możemy wykorzystać jako sadzonkę pędową, a jeżeli trafi nam się dłuższy pęd, to nawet jeszcze dodatkowo jako sadzonki pędowe.
Sadzonkę wierzchołkową redukujemy nieco ilość masy liściowej, poprzez usunięcie kilku lub kilkunastu liści od spodu. Następnie sadzimy ją w niewielkiej doniczce z ziemią do dracen, podlewamy i gotowe. Czekamy aż się ukorzeni. Możemy w tym celu wspomóc się wybranym ukorzeniaczem, ale nie musimy...
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” i pozostałych filmów na kanale „OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#dracena #marginata #kwiaty #kwiatywdomu #kwiatysapiekne #kwiatydoniczkowe #uprawa #przesadzanie #odmładzanie #rozmnażanie #rozmnażanieroślin #pielęgnacja #ogrod_na_co_dzien #domowekwiaty #porady #poradyogrodnicze #poradnik

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Dracena obrzeżona marginata - zasady uprawy. Jak odmłodzić starszy okaz? Przesadzanie i pielęgnacja."? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Dracena obrzeżona marginata - zasady uprawy. Jak odmłodzić starszy okaz? Przesadzanie i pielęgnacja."? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.