• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Szpinak - uprawa szpinaku na przedplon i poplon. Jak mieć obfite plony szpinaku?
Film
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-03-17, 01:00 Dodano jako: Informacja handlowa

Szpinak - uprawa szpinaku na przedplon i poplon. Jak mieć obfite plony szpinaku?

Szpinak jest jedną z łatwiejszych w uprawie roślin jednorocznych, dlatego warto dla niego znaleźć odrobinę miejsca w naszych przydomowych lub balkonowych warzywnikach. Może być również uprawiany w donicach. Świeże liście szpinaku warto wykorzystywać na bieżąco, do surówek, sałatek oraz innych zdrowych potraw.
Jest to warzywo, które siejemy jako przedplon lub jako poplon. Należy do roślin dnia długiego, wtedy wybija w pędy kwiatostanowe. Dlatego uprawiany je w okresie dnia krótkiego, to znaczy wczesną wiosną i jesienią. Planując uprawę szpinaku, najczęściej pod koniec marca lub pod koniec sierpnia dokładnie odchwaszczamy i spulchniamy ziemię oraz mieszamy z jej wierzchnią warstwą kompost lub inny wybrany nawóz. Do wyboru mamy odmiany wczesnowiosenne, późnowiosenne, jesienne i ozime szpinaku. Odpowiednio je dobierając możemy zaplanować zbiór tego warzywa na wiosnę lub późną jesień czy też zimę.
Podczas wysiewu szpinaku, wyznaczamy rowki głębokości mniej więcej 1-3 cm co 15-25 cm i nasiona wysiewamy w miarę możliwości w równych odstępach. Następnie rowki zasypujemy i ugniatamy. Uprawia się go jedynie z siewu bezpośrednio do gruntu, nie z rozsady. I oczywiście dbamy o stałą wilgotność podłoża. Szpinak kiełkuje po mniej więcej 7-12 dniach, przy ok. 5 stopniach Celsjusza, o ile zapewnimy mu wilgotne podłoże. Młode rośliny niektórych odmian znoszą spadki temperatury nawet do -7 stopni Celsjusza. Do zbioru na początku lata należy wysiać szpinak najpóźniej pod koniec kwietnia.
Szpinak lubi chłodną i umiarkowanie deszczową pogodę – wtedy rośnie najlepiej. Temperatura powyżej 18 stopni powoduje zbyt szybkie wybijanie w pędy nasienne. Na upały odporny jest za to szpinak nowozelandzki, ten gatunek można wysiewać w maju.
Stanowisko do uprawy szpinaku powinno być słoneczne i zaciszne, a podłoże żyzne, najlepiej gliniasto-piaszczyste, o odczynie obojętnym. Warzywo to nie jest wymagające w stosunku do gleby, ale lepiej udaje się na glebach cięższych i nie zakwaszonych. Na zakwaszenie reaguje słabym wzrostem i żółknięciem liści. Nie zaleca się stosowania świeżego obornika bezpośrednio przed siewem, stosując świeży nawóz organiczny, rośliny te uprawiamy w drugiej rotacji. Szpinak ma wysokie zapotrzebowanie na azot. Uprawy można więc nawieźć pogłównie, pierwszy raz w fazie 2-4 liści właściwych. W uprawach ekologicznych najlepiej stosować nawozy organiczne lub naturalne z serii BIO.
Szpinak powinien być systematycznie podlewany, ponieważ w okresach suszy wzrasta w nim zawartość azotanów. Dbanie o wilgotność i odchwaszczanie grządek to najważniejsze zadanie. I pamiętajmy, że w nocy często zdarzają się znaczne spadki temperatury, co oznacza, że włókninę wiosenną, jesienną lub folię cały czas warto mieć pod ręką.
Dwadzieścia dni po wysiewie, kiedy rośliny mają po 3-4 liście można wykonać przerywkę i usunąć najsłabsze z nich. Jeżeli są one wystarczająco rozwinięte, nie należy ich wyrzucać, tylko wykorzystać do spożycia, na sałatki lub kanapki. Taka przerywka dobrze zrobi pozostałym uprawom, które będą miały więcej miejsca na dalszy wzrost.
Po dwóch-trzech miesiącach szpinak ma już zazwyczaj 6-7 liści. Wtedy zaczynamy zbiór, stopniowo obrywając najbardziej rozwinięte liście. Zrywamy je rozpoczynając od największych liści na obrzeżu rozety, kończąc na wyrywaniu już całych roślin. Najlepiej robić to w godzinach porannych.
Najsmaczniejszy jest szpinak świeży, dlatego dobrze jest go przyrządzić bezpośrednio po zbiorze. Jeśli jednak zbiory są obfite, można go przechować w lodówce 2-3 dni lub zamrozić. Mrożenie pozwala cieszyć się własnymi uprawami przez cały rok i jest to jeden z najzdrowszych sposobów długotrwałego przechowywania produktów. Zbiór szpinakowych liści przeprowadza się zazwyczaj co 2-3 dni.
W uprawie jesiennej zbiory przedłuża się nawet na okres zimowy, niekiedy trzeba jedynie okryć rośliny iglastymi gałązkami lub agrowłókniną.
Jak już wspomniano, szpinak uprawia się jako przedplon lub poplon. Po szpinaku uprawianym na przedplon można sadzić np. warzywa kapustne na jesienny zbiór lub warzywa ciepłolubne, takie jak: pomidory, papryka i ogórki. Jako poplon szpinak może być wsiewany np. po grochu, wczesnych warzywach kapustnych lub wczesnej marchwi.
Nie powinien być on uprawiany w tym samym miejscu przed upływem 3-4 lat, pamiętajmy więc o zmianowaniu.
W uprawie współrzędnej szpinak zaleca się siać w towarzystwie cebuli, kalarepy, kapusty, fasoli i truskawek. Nie lubi za to bliskości buraków.
Szpinak może być atakowany m.in. przez takie choroby jak: mączniak rzekomy, szara pleśń alternarioza czy mozaika szpinaku.
Udanych upraw!

Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#szpinak #wysiew #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #zdrowejedzenie #uprawa #warzywniak #ogrodniczka #ogródwarzywny #seeds #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #balkon #taras #zdrowie #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Szpinak - uprawa szpinaku na przedplon i poplon. Jak mieć obfite plony szpinaku?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Szpinak - uprawa szpinaku na przedplon i poplon. Jak mieć obfite plony szpinaku?"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.