Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Iglaste

Żywotnik wschodni (Platycladus orientalis, Thuja orientalis)

Żywotnik wschodni to wolno rosnące drzewo z rodziny cyprysowatych. Nazywany jest również biotą wschodnią. Na terenie Chin postrzegane jako święte.

Żywotnik wschodni jest stosunkowo niski. Fot. 123RF.com

Wygląd i charakterystyka żywotnika wschodniego

Gatunek ten występuje najczęściej jako wielopienne drzewo o pokroju jajowato-krzaczastym. Żywotnik wschodni jest stosunkowo niski i osiąga wysokość około 10 metrów. Luźna korona u młodych okazów pokrojem przypomina początkowo stożkowatą, jednak z czasem się rozluźnia.

Gałęzie rozchodzą się wachlarzowato, w orientacji pionowej i skierowanej ku górze. Konary ułożone są wertykalnie względem siebie, a całość daje bardzo interesujący wizualnie efekt. Pień drzewa pokryty jest czerwoną korowiną. Ulistnienie żywotnika wschodniego jest łuskowate. Liście to bardzo drobne łuski o długości 1 milimetra. Ściśle przylegają do pędów i gałęzi, nadając całemu drzewu zielonego koloru. Szyszki mają długość około 3 centymetrów, są dość grube i jajowate, początkowo pokryte woskowym nalotem o sinym kolorze, z czasem brązowieją.

W okresie zimowym może się zdarzyć, że korona zbrunatnieje. Nie jest to sygnałem do niepokoju.

Biota wschodnia: wymagania i stanowisko

Żywotnik wschodni charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na susze i upały. Niestety gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, a bardzo niskie temperatury mogą poskutkować przemarznięciem drzewa.  

Biota wschodnia ma niewielkie wymagania siedliskowe. Bytuje najchętniej na ziemiach przepuszczalnych, wapiennych i głęboko uprawianych. Jeśli chodzi o stanowisko, to żywotnik lubi miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Z uwagi na charakterystykę drzewa warto wybrać dla niego miejsce zabezpieczone przed wiatrem.

Uprawa, sadzenie i pielęgnacja żywotnika wschodniego

Żywotnik wschodni jest drzewem mało wymagającym. Zapewnienie mu odpowiedniej gleby i stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego to pierwszy krok do jego prawidłowego rozwoju. Drugim jest pamiętanie o podlewaniu w okresie wiosny i lata. Odpowiednie nawilżenie jest szczególnie ważne w przypadku młodych okazów.

Wiosenne przycinanie nie jest zabiegiem koniecznym, ponieważ żywotnik wschodni z natury posiada bardzo przyjemny dla oka pokrój. Jednakże w przypadku usuwania starszych konarów lub przesadzania warto zastosować nawóz w celu wspomożenia rośliny po zabiegu.

Biota wschodnia będzie się dobrze prezentować zarówno jako soliter, jak i szpaler bądź żywopłot tworzący naturalną przysłonę.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 5-10m

Pokrój: Nieregularny

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Żywotnik wschodni (Platycladus orientalis, Thuja orientalis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.