Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Lucerna siewna (Medicago sativa)

Lucerna siewna to bylina z mocno rozgałęzionym systemem korzeniowym. Jest ona pastewną rośliną łąkową z rodziny bobowatych. Co warto o niej wiedzieć?

Lucerna siewna przywędrowała do Polski z Bliskiego Wschodu. Fot. Tmsara/123RF.com

Lucerna siewna: występowanie i wygląd rośliny

Lucerna siewna pochodzi z Bliskiego Wschodu, gdzie była stosowana jako środek leczniczy i suplement zwiększający witalność. Do Europy przywiózł ją Aleksander Wielki. W Polsce rośnie na polach uprawnych, przy drogach oraz na terenach ruderalnych (zurbanizowanych, przemysłowych i przekształconych przez człowieka). Lucerna siewna osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Posiada podnoszącą się lub wzniesioną łodygę. Jej liście są zielone, złożone z trzech listków i ząbkowane na brzegu. Lucerna ma fioletowe lub niebieskie kwiaty o kulistym pokroju i długości do 11 mm. Przypominają one kwiaty koniczyny. 

Wymagania i uprawa lucerny siewnej

Uprawa lucerny siewnej daje najlepsze efekty na ciepłych stanowiskach. Roślina lubi lekkie, suche gleby, które jednocześnie są żyzne i bogate w wapń. Ze względu na gromadzenie się tych samych chorób czy szkodników, nie powinno się jej wysiewać przez 3-4 lata po roślinach strączkowych czy motylkowych drobnonasiennych (w tym po koniczynie zwyczajnej). Lucerna jest za to doskonała jako przedplon dla wielu roślin jarych, w tym ziemniaków, owsa czy kukurydzy. Roślina źle reaguje na herbicydy, dlatego nie należy jej uprawiać przez przynajmniej 2 lata po roślinach odchwaszczanych chemicznie, szczególnie chlorosulfuronem.

Właściwości i zastosowanie lucerny siewnej

Lucerna siewna jest rośliną pastewną, która dostarcza zwierzętom dużej ilości białka, ale mogą  ją spożywać również ludzie – w postaci kiełków czy ekstraktów w suplementach. Nadziemne części rośliny są bogate w beta-karoten, witaminy z grupy B, C, D, E, K oraz sole mineralne, w tym łatwo przyswajalne żelazo. Kiełki lucerny są polecane na poprawę trawienia, obniżenie „złego” cholesterolu, wzmocnienie odporności oraz poprawę apetytu. Lucerna zwiększa też laktację u karmiących matek i działa moczopędnie. Ze względu na dużą zawartość witaminy K osoby stosujące leki na krzepliwość krwi powinny przed rozpoczęciem suplementacji z lucerną skonsultować się z lekarzem.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche, podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 0,2-0,5 m, 0,5m- 1m

Pokrój: Wzniesiony

Termin kwitnienia: Maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Lucerna siewna (Medicago sativa)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.