Drewno we wnętrzach

Data publikacji: 2017-11-27 11:00:00

Drewno jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym we wnętrzach. Jest to materiał naturalny, a wielu opisze go jako „przytulny”. Taki odbiór drewna bierze się z jego wszechobecności w naturze. To materiał bardzo dobrze znany człowiekowi, do którego zdążył się przyzwyczaić i z nim oswoić.

Drewno we wnętrzach

Jakie drewno wybrać
Wybór drewna do aranżacji wnętrza nie jest łatwy i jest to proces wielopłaszczyznowy. Nie jest bowiem tak, że każde drewno pasuje do każdego projektu. Tak samo jest z drewnopodobnymi laminatami.

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego drewna lub laminatu imitującego drewno należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
1.
Czy jest to wnętrze nowoczesne czy stylizowane?
2. Jaka jest kolorystyka elementów i płaszczyzn, z którymi ma korespondować drewno?
3. Jaki procent powierzchni ma stanowić drewno?
4. Jeśli mamy drewnianą podłogę - jaki kolor i rysunek słoi ma podłoga?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dopasowanie do stylu
Do wnętrz nowoczesnych z reguły wybierane jest drewno o delikatnym usłojeniu i gładkiej fakturze. Nierzadko są to barwy stonowane, niekrzykliwe. Sprawdzi się zarówno jasne drewno typu „sklejka”, jak i czekoladowy brąz o szlachetnym wybarwieniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wnętrza stylizowane zaś wymagają wiedzy na temat stylu, do jakiego chcemy wnętrze dopasować. Zazwyczaj pożądane są w nich duże słoje oraz mocno wyczuwalna faktura. Przy wnętrzach rustykalnych często spotykane jest drewno bielone, poszarzone lub w odcieniach beżu i zieleni.

Drewno potrzebuje spokojnego „sąsiada”. Oznacza to, że im bardziej widoczny rysunek drewna tym spokojniejsze i gładsze powinno być jego otoczenie jak ściany czy tkaniny. Oczywiście są style,  które pozwalają na tak odważne łączenie faktur, wymaga to jednak sporej fachowej wiedzy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Bardzo istotną rolę odgrywa informacja ile procent wnętrza mają stanowić płaszczyzny drewniane. Mowa tutaj o podłodze, ścianach, drzwiach, suficie, ramach okiennych, blacie kuchennym i frontach szaf, zarówno w pokojach jak i w kuchni. Najważniejszą zasadą jest, żeby „nie przesadzić”. Proporcje muszą być wyważone. W przeciwnym razie wnętrze stanie się nieprzyjemne w odbiorze, a drewno zdominuje i przytłoczy pozostałe elementy wyposażenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podłoga ma istotne znaczenie przy doborze drewna do zabudowy meblowej czy ściennej. W sytuacji, gdy podłoga ma duże i narzucające się usłojenie, dobrze jest uspokoić wnętrze łagodnym usłojeniem drewna mebli. Tej samej regule podlega podłoga z delikatnym usłojeniem - wówczas możemy pozwolić sobie na małe szaleństwo w doborze drewna do zabudowy meblowej.
To oczywiście tylko kilka podstawowych zasad, które mogą pomóc przy doborze podłogi czy mebli. Każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia i z pewnością zdarzą się odstępstwa od tych norm, które również będą cieszyć oko.

Projekt oraz wizualizacje: TWORZYWO studio

Przeczytaj również:

Klasyczna elegancja, czyli wnętrze nowoczesnego domu pod Warszawą

Klasyczna elegancja, czyli wnętrze nowoczesnego domu pod Warszawą

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy