Co zrobić, gdy zarządca nie odśnieżna dachu budynku w którym mieszkasz

Data publikacji: 2017-12-18 14:00:00

Zgodnie z prawem budowlanym odpowiednie zabezpieczenie budynku (m.in. odśnieżanie) spoczywa na jego zarządcy lub właścicielu. Co można zrobić, jeśli nie wywiązuje się on z zobowiązań, a jego zaniedbania zagrażają naszemu zdrowiu?

Co zrobić, gdy zarządca nie odśnieżna dachu budynku w którym mieszkasz

Co zrobić, jeśli obawiasz się, że zalegający na dachu śnieg, może zagrażać osobom korzystającym z przestrzeni budynku?
W pierwszej kolejności powinno się to zgłosić właścicielowi lub zarządcy nieruchomości. Szczególnie w okresie zimowym, gdy na dachu zalega gruba warstwa śniegu, a z jego krańców zwisają długie i mieniące się w świetle słonecznym sople. Zsuwający się śnieg i spadające z wysokości sople dla przechodniów mogą okazać się zabójcze.

Jeśli jednak zarządca lub właściciel budynku nie reaguje na zgłoszenia, możemy zwrócić się do odpowiednich służb.
W przypadku sytuacji mogących potencjalnie zagrozić przechodniom (zsuwający się śnieg i ogromne sople zwisające z dachu) możemy poinformować służby interwencyjne. Należą do nich: straż miejska (numer telefonu: 986), policja (numer telefonu: 997) i straż pożarna (numer telefonu: 998).

Skargę możemy złożyć również do nadzoru budowlanego. Szczególnie w sytuacji, gdy podejrzewamy, że zalegający na dachu śnieg może spowodować uszkodzenie budynku (np. doprowadzić do jego zawalenia się), a tym samym zagrażać jego mieszkańcom i użytkownikom.

Dlaczego dbanie o dachy w okresie zimowym jest ważne?
Zalegający na dachu śnieg wywiera na niego duży nacisk. W przypadku znajdująca się tam mieszanki lodu na przemian ze śniegiem może on wynosić nawet do 50kg/m2 (w przypadku około 15 cm warstwy). W praktyce oznacza to, że dach o powierzchni 100m2 będzie obciążony 5000kg.

O realnym zagrożeniu wynikającym z braku odśnieżania dachu przekonała się cała Polska w związku z wypadkiem, który miał miejsce w 2006 roku. To właśnie wtedy doszło do tragicznego zawalenia się dachu hali w Katowicach, w którym zginęło 65 osób, a 177 zostało rannych. W związku z nagłośnieniem tej sprawy coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę na swoje dachy w okresie zimowym.

Na Twoim dachu zalega gruba warstwa śniegu zmieszana z lodem? Reaguj.


EHC Pogotowie Wysokościowe

Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

 Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?

Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy