Czym czyścić zabrudzenia elewacji?

Data publikacji: 2017-09-08 14:00:00

Twoja elewacja nie jest pierwszej świeżości? Nic dziwnego skoro przez wiele lat zbierały się na jej powierzchni zanieczyszczenia w postaci kurzu i błota. Wpływ na zabrudzenia miał też śnieg i deszcz, a w dodatku zaczęły na niej powstawać glony. Czy w takim wypadku wymagana jest wymiany elewacji? Niekoniecznie.

Czym czyścić zabrudzenia elewacji?

Jak dochodzi do powstania zanieczyszczeń elewacji?
Zanieczyszczenia - potocznie zwane brudem - zbierają się w porach tynku. Im dłużej nie czyścimy elewacji, tym bardziej narasta ich ilość. Są przenoszone wraz z wiatrem i deszczem.
Co więcej, jeśli elewacja jest stworzona z tynków bez dodatków biocydów (związki, które zwalczają mikroorganizmy), to na jej powierzchni mogą powstawać glony. Są one przenoszone wraz z wiatrem i deszczem. Najczęściej powstają na północnych i zachodnich fasadach elewacji, ponieważ  te części budynków są mniej nasłonecznione, co sprzyja powstaniu idealnych warunków do rozwoju tych mikroorganizmów.
 

Czym czyścić zabrudzoną elewację?
Mycie elewacje można wykonywać myjką ciśnieniową i jest to jeden z najpopularniejszych sposobów. Należy tutaj jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
1. Strumień wody
Zaczynając prace związane z myciem elewacji, należy w odpowiedni sposób dobrać siłę strumienia wody. Jest to o tyle ważne, że w przypadku zastosowania zbyt dużej siły strumienia możemy doprowadzić do uszkodzenia tynków.

2. Temperatura wody
Mocniejsze zabrudzenia wymagają wyższej temperatury, lżejsze - analogicznie mniejszej. Należy tu również zwrócić uwagę na powierzchnię naszej elewacji, ponieważ w przypadku niektórych tynków zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do ich pęknięcia.

3. Rodzaj środka chemicznego
Nie można zapomnieć o tym, że woda służy tylko do wypłukania środka chemicznego, który ma za zadanie usunąć zanieczyszczenie. Reguła jego doboru jest bardzo prosta: im starsze zanieczyszczenie, tym bardziej skoncentrowanego środka powinniśmy użyć. W przypadku wątpliwości warto jednak zawsze dopytać eksperta.Z myciem elewacji tak samo jak z myciem okien – raz na jakiś trzeba je wykonać. Wyzwanie na wysokości? Ufamy, że dasz sobie świetnie radę!


EHC Pogotowie Wysokościowe

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zdjęcie w artykule: EHC Pogotowie Wysokościowe

 Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Co zrobić, aby dach nie został uszkodzony podczas wichury?

Jak NIE montować zabezpieczeń przeciw ptakom?

Dwa niezawodne sposoby na pozbycie sie gołębi

Dlaczego warto czyścić dach?

Mycie elewacji - na co zwrócic uwagę?

Najczęśtsze przyczyny przecieku na dachu

Zezwolenie na wycinke drzew - sprawdź czy potrzebujesz?

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?

Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?

Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?

Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę

Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?

Jak uchronić dach przed wichurami?

Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada

Gatunki chronione, które wydłużą czas oczekiwania na wycinkę twojego drzewa

Zapobieganie przeciekom - na co zwracać uwagę na dachu

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
melinda

Autor: melinda
Data: 2018-03-19 21:45:15
U nas się sprawdziło z kolei sodowanie. Co do firmy to korzystaliśmy z http://www.mobilnesodowanie.pl/ Piaskowanie albo sodowanie fajnie usuwa nawet mocne zanieczyszczenia i nie psuje powierzchni, szczególnie sodowanie jest delikatne.