Dlaczego warto czyścić dach?

Data publikacji: 2017-06-13 12:00:00

Myśląc o dachu, rzadko kiedy zastanawiamy się nad jego myciem. Przeważnie uważamy, że oczyszcza go deszcz i mamy tu częściową rację. Warto jednak raz na jakiś czas wykonać jego dodatkowe oczyszczanie.

Dlaczego warto czyścić dach?

Skąd biorą się zanieczyszczenia?
Wszystko jest zależne od tego, w jakiej okolicy znajduje się dom. Jeśli w pobliżu jest dużo drzew i krzewów, to powierzchnia dachu zbiera zdecydowanie więcej „śmieci”. Należą do nich liście, drobne gałązki, pyłki i pióra oraz odchody rezydujących u nas ptaków, które raz na jakiś czas zwiedzają okolice.

Dlaczego sam deszcz nie wystarczy?

Deszcz i wiatr częściowo usuwają zabrudzenia. Wpływają też na to, że „śmieci” zbierają się w różnych zakamarkach dachu. Nie wszystkie zanieczyszczenia zostają wydmuchane i spływają z wodą. Część z nich po prostu osadza się w różnych miejscach.

Gdzie najczęściej osadzają się zanieczyszczenia na dachu?
Pierwszym miejscem, które przychodzi do głowy są rynny. „Śmieci” jednak zbierają się również wokół kominów, okien i wyłazów dachowych, a także przy lukarnach, czyli wszędzie tam, gdzie jest coś, co może je zatrzymać.Jakie są konsekwencje zaniedbanego dachu?
Najbardziej drastyczną jest wymiana całego dachu. Może się tak stać w wyniku dużej rdzy i przeżartych partii blachy nad naszą głową oraz przegnitej drewnianej konstrukcji nośnej.

Kolejnymi i najczęściej spotykanymi konsekwencjami zaniedbanego dachu są przecieki. Rdza, gnijące zanieczyszczenia i stojąca woda, z powodu braku odpływu, to jedne z przyczyn ich powstawania. A jak i przeciek, to niestety zacieki na ścianach, nieprzyjemny zapach i remont mieszkania.

Tak jak w życiu, tak i na dachach: lepiej zapobiegać niż leczyć! Brak przeżartej blachy i przecieków w mieszkaniu – tak to możliwe. Pamiętaj jednak, by czyścić swój dach, bo jeśli tego nie robisz, to tylko kwestia czasu, aż zobaczysz w domu na swojej ścianie zaciek.


EHC Pogotowie Wysokościowe

Zdjęcie główne/ Zdjęcie w artykule: EHC Pogotowie Wysokościowe

 Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?

Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?

Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?

Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę

Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?

Jak uchronić dach przed wichurami?

Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada

Gatunki chronione, które wydłużą czas oczekiwania na wycinkę twojego drzewa

Zapobieganie przeciekom - na co zwracać uwagę na dachu

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy