Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada

Data publikacji: 2016-07-06 14:00:00

Przyczyn przecieków, które swoje źródło znajdują na naszych dachu, może być wiele. Czasem są to miejsca łatwe, a innym razem bardzo trudne do zlokalizowania. Nic nie dzieje się samo, a szczelin nie tworzą magiczne istoty. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów uszkodzeń powierzchni dachowej, które przyczyniły się do brzydkich zacieków w mieszkaniach tych budynków.

Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada

1. Często stosowanym materiałem w budownictwie stał się beton. Jest on bardzo dobrym budulcem ze względu na swoją przyczepność i plastyczność w trakcie formowania. Dzięki temu może być dopasowywany do różnych zagłębień i nierówności. Jednak, jak to każdy materiał, z biegiem lat może ulegać korozji. Mają na to wpływ deszcz, wiatr i słońce.

Dodatkowo jeśli beton jest położony w północnej części naszego domu, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pojawią się na nim mchy i inne porosty, które świetnie utrzymują wilgoć. Wilgoć natomiast jest jedną z wielu przyczyn biodegracji powierzchni tego budulca. W konsekwencji połączenia tych wszystkich czynników, beton lub zaprawa zastosowana na powierzchni naszych dachów (np. do montażu gąsiorów), ulega takiemu zniszczeniu, które może doprowadzić do powstania szczeliny. A jeśli już mamy szczelinę, to przeciek w domu jest tylko kwestią czasu!


 
2. Jak często czyścisz swój dach? A może bardziej wypadałoby tutaj zadać pytanie czy kiedykolwiek go czyściłeś? Na dachy zaglądamy stosunkowo rzadko. Nic dziwnego, przecież normalnie nie widzimy ich z bliska. Należy jednak pamiętać, że w przestrzeniach dachowych, a konkretniej pod obróbkami blacharskich, może zbierać się wiele śmieci. Dzieje się tak m. in. w wypadku obróbek blacharskich okien dachowych. Podczas ulewnych deszczów woda zlewa się z dachów, wpadając do utworzonych rynienek ulokowanych pod pokryciem. Jednocześnie wraz z nurtem wody niesione są różne śmieci (gałązki, liście, drobne odpady ulokowane na dachu czy rzeczy niesione przez wichury i ptaki), które lądują tuż pod naszym dachem. Należy w tym miejscu pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu trafia tam coraz więcej zanieczyszczeń. Śmieci te powodują tamowanie odpływu wody, a wraz z biegnącymi miesiącami dodatkowo ulegają gniciu. To wszystko jest zalążkiem do powstania „pięknego” przecieku na świeżo odmalowanej ścianie w naszym domu.

3. Czy wiedziałeś o tym, że pod wpływem ruchów osadzania się budynków kominy pracują? Jest to dość istotne. W związku z tymi ruchami następuje odkruszania się tynku z kominów, co jest zalążkiem do tworzenia się szczelin. Dodatkowo świetnym towarzyszem do ich powstania okazuje się woda. Skąd się ona bierze? Przestrzeń pomiędzy kominami sąsiednich budynków jest często łączona jedną i tą samą obróbką blacharską. W wyniku tego, że jest ona montowana pochyło, wzbierająca tam woda po opadach deszczu, spływając, wypłukuje drobne kawałki powierzchni kominów. To wszystko najczęściej prowadzi do powstania szczelin przez które ciecz z dachów przedostaje się do naszych mieszkań.Czy powstaniu takich szczelin można zapobiec?
Każdy materiał z czasem ulega zniszczeniu. Szczególnie po wielu latach jego eksploatowania. Wszystko jest uzależnione tak naprawdę od powierzchni na jakiej jest kładziony i miejsca w którym się znajduje. Nie ma jednak co się załamywać, że nasze mieszkanie wcześniej czy później zostanie wzbogacone w zaciek. Wystarczy jedynie pamiętać, aby okresowo sprawdzać swój dach. Pracę taką warto polecić ekspertom. A pretekstem do wykonania przeglądu naszego dachu może być np. przegląd kominiarski, który jesteśmy zobowiązani wykonywać okresowo. Głowa do góry i spoglądamy z optymizmem w stronę dachów!

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Ekspert na wysokości

EHC Pogotowie Wysokościowe

Zielone dachy. Zobacz, więcej zdjęć. Kliknij!

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
EHCpogotowieWysokosciowe

Data: 2017-01-24 13:00:20
Zrób to sam! :)
Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/