Jak zapobiegać powstawaniu i skutecznie usuwać mech z dachówek?

Data publikacji: 2018-04-17 11:00:00

Dachówki, tak jak każde inne składowe domu prędzej czy później niszczeją. Powoli ulegają zabrudzeniom i zostają porośnięte mchem oraz glonami. Zignorowanie obecności mchu na dachu może stać się przyczyną przecieków. Dzieje się tak z powodu zalegającej wilgoci. Przeczytaj, co zrobić, by utrzymać dach w czystości.

Jak zapobiegać powstawaniu i skutecznie usuwać mech z dachówek?

Dlaczego mchy i porosty powstają na dachu?
Najbardziej na powstawanie mchów i glonów na dachach są narażone domy, które znajdują się w pobliżu skupisk drzew. Wynika to z faktu dużego zacienienia budynku oraz sporej wilgotność powietrza. Są to bowiem idealne warunki rozwoju dla szaty roślinnej na dachach. Miejscem ich powstawania jest z reguły północna część domu.

Który rodzaj dachówki jest najbardziej kłopotliwy?
Najwięcej trudności w konserwacji mogą przysporzyć naturalne dachówki ceramiczne. Dzieje się tak ze względu na ich porowatą strukturę, która ułatwia zakorzenianie się mchu. Łatwiejsze w utrzymaniu są dachówki cementowe, ze względu na możliwość pokrycia ich farbą – utrudnia to rozwój mchów. Najwygodniejsze w użyciu okazują się dachówki angobowane – cechują się bowiem gładką i błyszczącą powierzchnią. Taka budowa utrudnia roślinności wniknięcie w jej strukturę.
Warto mieć na uwadze, że niezależnie od rodzaju pokrycia dachu, pojawienie się mchu (od strony północnej) jest tylko kwestią czasu. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja i sprawdzanie dachu.


 
Jak usuwać mchy i porosty z dachu?
Zanim rozpoczniemy prace, należy zastanowić się, w jaki sposób dostaniemy się na dach. Jeśli dostęp do niego jest utrudniony, warto zamówić podnośnik koszowy, który zagwarantuje bezpieczeństwo podczas prac na wysokości.
Czasami mamy do czynienia z sytuacją, gdzie natura zdążyła się już zakorzenić w strukturze dachówek. By pozbyć się nieproszonego gościa z naszego dachu, należy wykonać szereg czynności czyszczących oraz pielęgnacyjnych.

1. Zastosuj preparat biobójczy.
Pozwala on chemicznie wypalić mech, a także wyeliminować jego organiczne elementy, które zdążyły już wniknąć w strukturę dachówki. O dobór odpowiedniego preparatu najlepiej zapytać eksperta.
2. Usuń wypalony mech
Można to zrobić za pomocą szczotki. Lepszym sposobem okazuje się jednak skorzystanie z pomocy myjki ciśnieniowej.
3. Nie zapomnij o konserwacji
Gdy już uporamy się z roślinnością, powstają na dachu, nie możemy zapomnieć o impregnacji jego powierzchni. Dzięki temu w znacznym stopniu utrudnimy mchom i porostom warunki do rozwoju w przyszłości.

Obecnie za oknami wiosna, co wiąże się z większą wilgotnością powietrza. Warto zawczasu sprawdzić swój dach, by zapobiec rozrastaniu się mchu. A jeśli już się pojawi, usunąć go samemu, bądź z pomocą ekipy. Dzięki temu mamy większą gwarancję, że w naszym mieszkaniu nie pojawiają się w przyszłości przecieki.
EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Co zrobić, aby dach nie został uszkodzony podczas wichury?

Jak NIE montować zabezpieczeń przeciw ptakom?

Dwa niezawodne sposoby na pozbycie sie gołębi

Dlaczego warto czyścić dach?

Mycie elewacji - na co zwrócic uwagę?

Najczęśtsze przyczyny przecieku na dachu

Zezwolenie na wycinke drzew - sprawdź czy potrzebujesz?

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?

Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?

Czemu z mojej rynny czuć nieprzyjemny fetor?

Chcesz wyciąć wysokie drzewa? Ekspert podpowiada na co warto zwrócić uwagę

Jakie problemy możemy napotkać, chcąc wyciąć drzewo?

Jak uchronić dach przed wichurami?

Dlaczego z mojego dachu cieknie? Ekspert odpowiada

Gatunki chronione, które wydłużą czas oczekiwania na wycinkę twojego drzewa

Zapobieganie przeciekom - na co zwracać uwagę na dachuSuma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy