Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?

Data publikacji: 2016-12-19 11:00:00

Śnieg, stoki, narty, sanki i deski. Sezon zimowy rozpoczęty. Tuż obok zabaw pojawiają się również obowiązki. Biały puch trzeba w końcu odśnieżyć. Nie tylko z naszych chodników, ale także i dachów. Jak wybrać ekipę, która poradzi sobie sprawnie z tym problemem na wysokości i nie uszkodzi naszego dachu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze ekipy do odśnieżania twojego dachu?

Firma zajmująca się odśnieżaniem to dodatkowe koszty – może lepiej zrobić to samemu?
Myślisz w ten sposób? Warto tutaj zastanowić się nad tym, jak dobrze znasz swój dach i czy masz odpowiednią wiedzę dekarską. Brak znajomości konstrukcji dachu i doświadczenia dekarskiego, podczas odśnieżania dachu, mogą okazać się zgubne. Jeżeli będziesz nieumiejętnie stawiać  kroki po dachu, możesz po prostu uszkodzić jego powierzchnię. Zgnieciona blacho dachówka to dopiero początek. Nieprzemyślane wymachiwanie szuflami najczęściej zdrapuje farbę, dziurawi i zrywa pokrycie bitumiczne oraz  uszczelnienia dekarskie. Może zdarzyć się również tak, że pozaginasz obróbki blacharskie. A jeśli  będziesz nieumiejętne zsuwał śnieg z dachu, to prawdopodobnie uszkodzisz rynny. Jedno takie odśnieżanie i przeciek murowany…

Jak wybrać dobrą ekipę do odśnieżenia dachu?

1. Przy wyborze firmy do odśnieżania dachu warto zwrócić uwagę na to, czy zajmują się również jego naprawą. Jeżeli istnieje takie powiązanie, możemy być prawie pewni, że posiadają oni odpowiednią wiedzę dekarską i nie uszkodzą naszego dachu.

2. Okres zimowy jest wysypem dla tworzenia się firm specjalizujących się w odśnieżaniu. Pojawiają się one jak grzyby po deszczu. Nie dajcie się zwieść niskim cenom! Dokładnie sprawdźcie od jakiego czasu dana firma funkcjonuje. Jeżeli mniej niż rok, to warto skorzystanie z jej usług przemyśleć 2 razy.

3. Podczas rozmów z wybraną firmą, zapytaj ją jakim dysponuje sprzętem. Podczas odśnieżania dachu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie – zarówno na wysokościach, jak i ziemi. Warto żeby firma oprócz łopat dysponowała także:

• Krótkofalówkami – w celu komunikacji dach – ziemia, aby zrzucany śnieg nie spadł na przechodniów lub obiekty w pobliżu (np. samochody).
• Sprzętem wysokościowym – bezpieczeństwo zawsze na 1 miejscu!
• Sprzętem zabezpieczających przestrzeń – tak, aby przechodnie wiedzieli, w którym miejscu ze względu na odśnieżanie dachu jest niebezpiecznie.

4. Jeżeli w ekipie odśnieżającej jest jeden student, który się uczy to nic złego. Jeśli jednak cała ekipa firmy to studenci – strzeż się! Z codziennej pracy wiemy, że pieniądze za odśnieżanie, to łakomy kąsek dla studentów. Niestety najczęściej nie posiadają oni żadnego doświadczenia. Odśnieżane przez nich dachy lądują później u nas w naprawie…

5. Warto zapytać o gwarancję! Profesjonalne firmy powinny jej udzielić. Mamy wtedy pewność, że w razie uszkodzenia dachu, wykonawcy usługi wykonają również jego naprawę.

Nie zapominajcie o swoich dachach. Dbajcie o nie mądrze.

Ekspert na wysokości 

EHC Pogotowie Wysokościowe

Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)
EHCpogotowieWysokosciowe

Data: 2017-01-24 13:01:01
Zrób to sam! :)
Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/
ola_k

Autor: ola_k
Data: 2016-12-20 16:15:51
:)
pixemin

Autor: pixemin
Data: 2016-12-20 14:38:04
hm, ciekawe