REKLAMA
Dlaczego akurat ocet?
Może jego zapach nie jest zachęcający, ale jego zalety przewyższają zapachowe niedostatki. Na pocieszenie, zapach ulotni się, gdy tylko umyta powierzchnia wyschnie.
Może jego zapach nie jest zachęcający, ale jego zalety przewyższają zapachowe niedostatki. Na pocieszenie, zapach ulotni się, gdy tylko umyta powierzchnia wyschnie.
Ocet jest naturalnym środkiem do utrzymywania czystości. Dzięki zawartości dużej ilości kwasu, zabija wszelkiego rodzaju zarazki i bakterii – likwiduje ich ponad 90%. Jest w stanie unieszkodliwić nawet pleśń i grzyby.
Jak wiadomo, kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać ją w idealnej czystości.
Jak wiadomo, kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać ją w idealnej czystości.
Wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji „pół na pół”, przelać do czystej butelki ze spryskiwaczem i… już możesz zacząć swoje porządki. Warto czyścić nim zwłaszcza blaty, na których przygotowujemy potrawy, wtryskiwać do otworów odpływowych w zlewie, przydaje się także przy myciu lodówek.
Do czyszczenia wszelkich powierzchni gładkich i błyszczących – bez smug!
Dlaczego? Bo ocet ma to cudowne zastosowanie, że nie zostawia po sobie śladów. Jeżeli chcemy wyczyścić podłogi to wystarczy rozcieńczyć ocet w wodzie w stosunku 1:4 litry wody. W tej mieszaninie zanurzamy mopa i przecieramy odkurzoną podłogę. W ten sam sposób właśnie mopem myjemy płytki na ścianach w łazience.
Do czyszczenia dywanów
Jeżeli posiadasz odkurzacz parowy (szczęściara!) wystarczy do zbiornika dolać octu rozrzedzonego wodą, podobnie jak wyżej, czyli w proporcji 1:4 i „odkurzyć” dywan jak zawsze. Po wyschnięciu zapach znika a dywan wygląda jak nowy. Jeżeli nie posiadasz takiego odkurzacza –wystarczy jeśli do wody, którą pierzesz dywan dodać szklankę octu. Odzyskasz dawną świeżość i kolor.
Do czyszczenia ekspresu do kawy
Co jakiś czas powinno sie czyścić ekspres do kawy. Tak porządnie, od wewnątrz. Jak to zrobić? Do pojemnika, oczywiście bez kawy, wlej ocet i uruchom by zaparzało kawę. Po tym zabiegu zaparz jeszcze kilka razy samą wodę, by pozbyć się specyficznego zapachu octu. Możesz się teraz nacieszyć filiżanką pysznej aromatycznej kawy z czystego ekspresu.
Kuchenka mikrofalowa też jest w zasięgu działania octu
Wstawiamy do kuchenki roztwór z 1/4 szklanki octu i szklanki wody, podgrzewamy 5 minut w najwyższej temperaturze. Zostawiamy by roztwór wystygł. Po kilku minutach wycieramy wnętrze mikrofali wilgotną ściereczką. Nasze urządzenie wygląda jak nowe i…pachnie.
By osiągnąć efekt błyszczącej stali nierdzewnej
Co raz więcej osób ma w swojej kuchni urządzenia ze stali nierdzewnej, na których bardzo szybko powstają zacieki i ślady brudnych odcisków np. palców. Też do nich należysz? Nie musisz kupować drogich i specjalistycznych środków chemicznych by się ich pozbyc. Ocet w tym zadaniu poradzi sobie znakomicie. Tutaj również wystarczy ocet i dwie ścierki. Jeną nawilżoną octem przecieramy brudne plamy, drugą suchą wycieramy pozostałości octu. Voilà!
Do czyszczenia lodówki
Tutaj woda do mycia zawsze musi być uzupełniona połową szklanki octu – pozbędziemy się dzięki temu nieprzyjemnych zapachów oraz smug.
Jak często należy myć lodówkę i jak to robić?
Do mycia gąbek i ściereczek
Łatwo się mówi, ale powinno się kilka razy w miesiącu wyczyścić gąbki, ściereczki i mopy. Najlepiej zanurzyć wszystkie te rzeczy na noc w roztworze octu z wodą i rano wypłukać je w letniej wodzie. W ten łatwy sposób je zdezynfikujemy i przywrócimy normalny zapach.
Do dezynfekcji deski do krojenia
Niestety, deski do krojenia to skupienie największej ilości bakterii. Łap za ocet i zrób coś z tym. Raz w tygodniu wystarczy spryskać wodą z octem rozrobionym w stosunku 1: 1 (szklanka octu : szklanka wody). Bakterie, bójcie się!
Do mycia okien i powierzchni szklanych
Jeżeli masz problemy myciem okien, a dokładniej ze smugami na szybach, do wody dolej octu. Pisałam o tej wygładzającej właściwości octu wcześniej.
Jak prać firanki i zachować ich biel?
Sposoby na czyste okna bez smug
Użyj też octu do czyszczenia czajnika i termosu
By odkamienić i wyczyścić czajnik nie potrzeba wielkich umiejętności i specyfików. Wieczorem wlej do niego wymieszaną wodę i ocet w proporcji 1: 1, zagotuj i zostaw do rana. Tego sposobu można używać zarówno do czajników tradycyjnych jak i elektrycznych. Analogicznie wyczyścisz swój termos – tutaj proporcje misktury będą mniejsze, tzn. ¼ szklanki octu na szklankę wody.
Jak widać, ocet jest prawdziwym przyjacielem podczas sprzątania.
Zainspirowana? Niech tegoroczne wiosenne porządki będą najprzyjemniejsze i najskuteczniejsze dzięki tym prostym radom.
Marta Klimczak/ Deccoria.pl
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: