Rozmiar ma znaczenie
Myślisz, że im większy fotel, tym większy komfort siedzenia? Nic bardziej mylnego. Błędnie uważa się, że duże krzesło nadaje się dla każdej osoby, niezależnie od jej wzrostu. Tymczasem wiele ergonomicznych elementów, służących wsparciu kręgosłupa i głowy, traci swoje prozdrowotne właściwości, jeżeli krzesło jest zbyt obszerne. Siedzenie na nim kilka godzin dziennie może okazać się męczące.
Zobacz najlepsze pomysły na urządzenie domowego gabinetu!
Kliknij, aby przejść do galerii
Przymiarki
Fotel powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika. Siedząc, spróbuj sięgnąć ręką do tyłu, by dotknąć oparcia na wysokości lędźwi. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, mebel jest za szeroki. Zwróć uwagę na siedzisko — musi być na tyle głębokie, by podparło prawie całe uda. Biodra i kolana muszą znajdować się w linii prostej. Takie krzesło utrzyma ciało w odpowiedniej pozycji i zapewni niezbędne wsparcie dla kręgosłupa. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w inne funkcje, podnoszące komfort używania.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Tego nie może zabraknąć w dobrym fotelu
- Regulacja wysokości siedziska i oparcia.
Umożliwiają one dostosowanie fotela do wzrostu użytkownika. Prawidłowa wysokość siedzenia to taka, w której stopy spoczywają płasko na podłodze, a uda są równolegle do nich ułożone. Jeżeli krzesło jest źle ustawione, ciało będzie garbić się, co może osłabiać mięśnie grzbietu, a w przyszłości powodować skrzywienie kręgosłupa. Ruchome oparcie, odchylające się pod różnymi kątami, pozwala na częstą zmianę pozycji i stabilnie podtrzymuje plecy.
- Podpora dla lędźwi.
Porządne krzesło posiada wyprofilowane oparcie z uwypukleniem na poziomie krzyża. Wsparcie dolnej części pleców pomaga utrzymać prawidłową postawę i zapobiega dotkliwym bólom.
- Podłokietniki.
Powinny być ruchome, by łatwo dopasować je do swoich potrzeb. Ręce spoczną na nich wygodnie, jeżeli kąt w łokciu (między ramieniem i przedramieniem) wyniesie ok. 90 st.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wygoda
Komfort siedzenia zależy również od tworzywa, z którego wykonano mebel. Siedziska i oparcia zwykle wypełnione są gąbką lub specjalną pianką. Ta pierwsza wyściółka może się szybko odkształcać i niszczeć. Zwróć uwagę, z jakiego materiału zostało wykonane obicie krzesła. Sztuczna tkanina nie będzie przepuszczała powietrza, przez co fotel będzie nagrzewał się, a siedzenie w nim stanie się nieprzyjemne.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Bezpieczeństwo
Prawie wszystkie fotele biurowe posiadają rotacyjne osie oraz kółka, umożliwiające swobodne obracanie i przemieszczanie się. Dopilnuj, aby oba mechanizmy działały sprawnie, inaczej sięganie po oddalone przedmioty, może być męczące. Wybierając krzesło, sprawdź, czy jest dostosowane do jazdy po danej powierzchni. Jest to szczególnie ważne, w przypadku podłóg drewnianych i wyłożonych wykładziną dywanową.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
(fot. Pinterest)
Wygląd to nie wszystko
Kupując fotel, nie zapomnij go przetestować. Usiądź w nim, powierć się przez chwilę… Upewnij się, że model, który ci się podoba, na pewno jest wygodny. Nie kieruj się tylko wyglądem mebla – ładny design, wcale nie musi być funkcjonalny.
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?
Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?