Porady domowe

Sposoby na zaparowane okna w zimie. Przy wielkim gotowaniu szyby będą przezroczyste

Gdy na zewnątrz robi się zimno, okna w twoim domu zaczynają zaparowywać? Nie jest to wada okien ani błędy przy montażu. Przyczyny są dużo bardziej prozaiczne i leżą najczęściej w procesach fizykochemicznych, zachodzących w otoczeniu. Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami, gdy staje się to uciążliwe? Poznaj domowe patenty!

Sposoby na zaparowane okna w zimie. Przy wielkim gotowaniu szyby będą przezroczyste
Domowe patenty na zaparowane okna. Szybko pozbędziesz się problemu. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego okna parują w zimie?

Parowanie okien wynika zwykle z różnicy temperatur między mieszkaniem lub domem a podwórkiem. Wilgotne i ciepłe powietrze schładza się i skrapla podczas kontaktu z szybą, która ma niższą temperaturę. Do sytuacji takiej dochodzi, gdy:

  • na zewnątrz jest bardzo zimno;
  • w pomieszczeniach jest bardzo ciepło;
  • panuje wysoka wilgotność powietrza.
  • Parowanie okien od wewnątrz

Skroplona para wodna osadza się w dolnej części szyby, skrzydła okiennego i ramy okna, gdy w pomieszczeniu jest wilgotno, a temperatura na zewnątrz ma znaczniej mniej stopni Celsjusza niż ta wewnątrz. Jak wytłumaczyć to zjawisko? Szyby w oknach chronią budynek przed chłodem z zewnątrz w mniejszym stopniu niż dobrze zaizolowane ściany. Z tego powodu jesienią i zimą ich powierzchnia jest przeważnie zimna. Ciepła para wodna, czyli wilgotne powietrze, po zetknięciu z chłodną taflą skrapla się.

dlaczego okna parują w zimie Parowanie okien w zimie jest zjawiskiem naturalnym. Fot.CanvaPro

  • Parowanie okien od zewnątrz

Parowanie okien od zewnątrz zwykle obserwuje się w sezonie wiosennym i jesiennym. Jest to naturalny proces fizyczny – powietrze jest wilgotne, domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą. Zaparowują wówczas nie tylko okna, ale i samochody, a także trawa.

  • Parowanie okien między szybami

Okna zaparowane od zewnątrz albo od wewnątrz to zjawisko naturalne (z reguły). Problem zaczyna się, kiedy kropelki wody zaczynają pojawiać się między szybami. W nowoczesnych oknach, pomiędzy szybami, znajduje się bowiem gaz szlachetny. Skroplona para wodna w środku szyb świadczy zatem o nieszczelności i ulotnieniu się tego gazu. Efektem jest nie tylko pogorszenie się widoczności, gdyż szyb nie ma jak wytrzeć, ale przede wszystkim – utrata właściwości termoizolacyjnych okna. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko wymiana pakietu szybowego albo całego okna.

  • Parowanie okien a gotowanie

Parowanie okien w kuchni, szczególnie gdy gotujesz to zjawisko całkowicie normalne. Para wydobywająca się z garnków czy patelni po prostu osadza się na oknie.

Przeczytaj również: Postaw te rośliny w mieszkaniu. Pomogą pozbyć się wilgoci, zapobiegają powstawaniu pleśni

Zaparowane okna a zdrowie

Parowanie okien w pomieszczeniach, w których jest wilgotno – takich jak łazienka czy kuchnia w czasie gotowania – jest całkowicie naturalne. Zwykle chwilę po prysznicu albo po zakończeniu gotowania para znika. Problematyczne są okna, które zimą i jesienią parują cały czas, również w innych pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia.

Zaparowane, a właściwie mokre okna, które pozostawia się same sobie, mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Oznacza to bowiem, że w domu jest wilgoć, a ta – jak powszechnie wiadomo – sprzyja rozwijaniu się pleśni i grzybów. Są one niebezpieczne dla zdrowia, ze względu na wytwarzane mykotoksyny, czyli jedne z najsilniej działających trucizn pochodzenia roślinnego. To one sprawiają, że grzyby i pleśnie:

  • wywołują alergie,
  • prowadzą do chorób górnych dróg oddechowych,
  • powodują bóle głowy i zmęczenie,
  • mogą prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Z tego względu bardzo istotne jest, aby od razu po zauważeniu skraplającej się pary na oknach wprowadzić działania, które pomogą się jej pozbyć.

zaparowane okna Zaparowane okna mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Fot.123RF.com

Sposoby na zaparowane okna w zimie

Zaparowane okna nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i są niezdrowe. Co można z nimi zrobić? Jest na to kilka sposobów:

  • regularne wietrzenie pomieszczeń;

  • utrzymywanie w domu odpowiedniej temperatury (w sezonie zimowym) – najlepiej nie większej niż 21°C;

  • zamontowanie systemu sztucznej wentylacji, który pomoże utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie – to znacznie wygodniejsza alternatywa dla wietrzenia, które zimą bywa bardzo uciążliwe, gdyż podnosi koszty ogrzewania;

  • wstawienie do pomieszczenia kwiatów, pochłaniających wilgoć; należą do nich takie gatunki jak: skrzydłokwiat, bluszcz, paproć oraz chamedora wytworna; będą praktyczną ozdobą;

  • zastosowanie nawilżaczy powietrza – wówczas będziesz mieć stałą i kontrolowaną wilgotność w mieszkaniu;

  • skorzystanie z usług firm świadczących usługi oczyszczania powietrza – to skutkuje zdrowszym powietrzem, ale i utrzymaniem optymalnego poziomu wilgotności w domu;

  • zamontowanie nawiewników – montaż nawiewników ciśnieniowych pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu temperatury bez wychładzania pomieszczeń poprzez wietrzenie; nawiewniki działają na zasadzie różnicy ciśnień, a nawiewy uzależnione są od wilgotności;

  • sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnych – to także może pomóc w zapobieganiu zaparowanym szybom.

Jeśli chcesz zabezpieczyć okna w łazience albo w kuchni przed osadzaniem się na nich pary (na przykład w czasie kąpieli albo większego gotowania), zastosuj któryś z tych prostych trików.

  • Po umyciu szyb, spryskaj je pianką do golenia i wypoleruj.

  • Umyj szyby płynem do spryskiwaczy – świetnie je wyczyści, a przy tym zapobiegnie osadzaniu się na nich pary.

  • Przygotuj mieszankę spirytusu i gliceryny (w proporcjach 1:1), napełnij nią butelkę ze spryskiwaczem i rozpyl na oknie. Następnie wytrzyj do sucha.

  • Zastosuj babcine pochłaniacze wilgoci, czyli ryż oraz albo sól. Po prostu przesyp je do miski i ustaw obok okna.

Zaparowane szyby w czasie gotowania czy kąpieli to naturalna sprawa. Niewielka ilość kropel na szybie w sezonie jesienno-zimowym, która znika po wywietrzeniu pomieszczenia, to też nie jest powód do niepokoju. Warto sprawdzić, czy z oknami wszystko jest w porządku dopiero wówczas, gdy woda pojawia się między szybami albo gdy po ustabilizowaniu poziomu wilgotności w domu, wciąż mocno osiada na oknach.

Źródła: oknadebow.pl, oknoplast.pl, deccoria.pl

Przeczytaj również: Lustro będzie czyste jak łza. Bez użycia środków chemicznych, żadnych smug i zacieków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.