Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Poradnik: Jak czytać rachunki za prąd?

Tabelki, cyferki, klauzule, wyliczenia „sztywny” urzędowy język i ujęta w ramki całkowita kwota do uiszczenia - tak wygląda typowy rachunek za prąd. Odszyfrowanie tajemniczości w nim wypisanych potrafi przysporzyć bólu głowy. Oto kilka informacji, które pomogą w rozszyfrowaniu faktury.
Poradnik: Jak czytać rachunki za prąd?

Ile razy zdarzało się, że dobiegały nas nowiny o taniejącym prądzie, a rachunek wskazywał zupełnie coś innego? Niewielu ludzi ma czas i siłę, by wczytywać się w kolumny cyfr na rachunku, widząc różniące się co jakiś okres rozliczeniowy kwoty do zapłaty, w duchu „machamy na to ręką” i płacimy – nikt w końcu nie chciałby skończyć bez energii w gniazdkach.

Co się czai w rachunku za prąd?
Za ukształtowanie rachunku za prąd w przeważającej mierze decyduje licznik prądu. Faktura nie obejmuje jednak jedynie jego wskazań i prostego przemnożenia „ilość zużycia” x „cena jednostki”. Na jednym wydruku znaleźć się może ok. 6-7 różnych składników, wpływających na całkowitą kwotę do zapłaty. Są to m.in. opłata handlowa, opłata abonamentowa, opłata za wyprodukowaną energię (obliczana proporcjonalnie do tej przez nas zużytej). Poza nimi na wydruku znajdują się również koszty przesytu prądu, dystrybucji oraz podatek VAT.

Z energii elektrycznej możemy rozliczać się w różnych okresach: za 1, 2, 6 lub 12 miesięcy. Cykle te różnią się między sobą ze względu na sposób wyliczania faktur – w przypadku rozliczeń pół- lub całorocznych odbiorca płaci nie za rzeczywistą zużytą energię, lecz za prognozę jej zużycia (może uiścić od razu całą kwotę lub rozłożyć w czasie zgodnie z terminami widniejącymi na blankietach wpłat). Po odczytach licznika na koniec okresu nadpłata przekazywana jest na poczet opłat za kolejny cykl rozliczeniowy lub – w przypadku różnicy – do płatnika przekazywana jest dyspozycja jej wyrównania.


Przeczytaj: Pożeracze prądu w naszych domach

Jak wygląda rachunek?
W początkowej części faktury znajdują się wszystkie dane identyfikujące zarówno poborcę prądu (są to m.in. miejsce zamieszkania, adres punktu poboru energii, indywidualne numery konta do wpłat numer klienta, numer ewidencyjny, numer licznika, moc umowna, ilość faz, wartość zabezpieczenia przedlicznikowego), jak i podmiot wystawiający rachunek — znajdują się wśród nich m.in. adresy siedzib i do korespondencji.

Dalej opisane są: okres rozliczeniowy, opłacany abonament i wybrana taryfa energii elektrycznej, której cenę ustala Urząd Regulacji Energetyki. Zawiera ona dobowe stawki opłat za kilowatogodzinę — poszczególne plany cenowe charakteryzują się zróżnicowanymi kosztami prądu w zależności od pory dnia. To nie jest jednak reguła. Rachunki wystawianie przez sprzedawców prądu różnią się między sobą, zawsze jednak powinny wymieniać składniki determinujące należność całkowitą: energię czynną całodobową, opłatę handlową oraz opłaty dystrybucyjne: stałe i zmienne opłaty przesyłowe, opłatę przejściową, opłatę abonamentową oraz opłatę jakościową, które stanowią ok. 55-65% całej kwoty, jaką płacimy za prąd. Doliczane są także akcyza i podatek VAT.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Za co płacimy, płacąc za prąd?

Energia czynna – to cena za prąd, który zużyliśmy w okresie rozliczeniowym, czyli prosty iloczyn zużytej energii i ceny kilowatogodziny.
Opłata handlowa – stała opłata naliczana przez sprzedawców, która pokrywa koszty administracyjne i związane z wystawieniem rachunku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj : 10 zasad oszczędzania energii

Większy problem z interpretacją sprawia druga część wydruku, zawierająca wyliczenia opłat dystrybucyjnych. Są to:

Opłata przesyłowa zmienna (nazywana też stawką sieciową zmienną lub dystrybucyjną zmienną) – to należność zmienna, związana z pobraną przez odbiorcę energię. Innymi słowy, jest to koszt korzystania z sieci elektroenergetycznych w danym okresie.

Opłata przesyłowa stała – w przeciwieństwie do opłaty sieciowej opisanej wyżej, nie zależy od zużytego przez nas prądu, ale również dotyczy jej dystrybucji. Należności te przekazane są na poczet eksploatacji, rozwoju i konserwacji sieci elektroenergetycznych.

Opłata jakościowa – skorelowana ze zużyciem prądu odpłatność za utrzymanie równowagi  energii w sieci.

Opłata przejściowa – uwzględnia należność za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego naliczana na podstawie rocznego zużycia energii.

Opłata abonamentowa – w tej kwocie zawarte są wszystkie usługi zawarte z bezpośrednią obsługą klienta.

Ogólnie rzecz ujmując, wydruki prezentują dwie należności – obrotu, za faktycznie zużytą energię oraz dystrybucyjne, za samą usługę dostarczenia energii. Infrastruktura, z której użyciem odbywa się transport energii i jej utrzymanie generują potężne koszty dla dostawców.

W przypadku wykrycia błędnych danych lub wątpliwych rozliczeń warto skontaktować się z biurem obsługi klienta, do którego dane kontaktowe znajdują się na fakturze.

Jak długo przechowywać fakturę za prąd?
Kodek Cywilny precyzuje, że okres, kiedy przechowujemy rozliczenia za media – w tym i prąd – wynosi trzy lata, licząc od końca roku kalendarzowego.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

Nawet 10 000 zł dotacji do pomp ciepła NIBE

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.