Nam bardziej znana jest ta kulinarna strona kawy, a właściwie naparu z jej nasion, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie poranka. Wyobraźcie sobie, gdyby tak nasiona do porannej kawy zerwać z własnego krzaczka?
Uprawa kawy jest możliwa w naszym klimacie (w domu lub w ogrodzie zimowym). Roślina ta jest dosyć kapryśna w pierwszych latach swojego rozwoju, ale przy prawidłowej pielęgnacji odwdzięcza się szybkim wzrostem i kwiatami po ok. 3-4 latach od siewu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Są dwie możliwości rozmnażania tej rośliny – siew nasion i rozmnażanie z sadzonek, przy czym zdecydowanie lepszym jest uprawa z siewu. W nasiona najlepiej zaopatrzyć się w sprawdzonych sklepach internetowych, które oferują nasiona świeże, pochodzące z importu i co niezwykle istotne - żywotność nasion kawy jest bardzo krótka, gdyż już nawet takie, które mają 21 tygodni, praktycznie nie mają już zdolności kiełkowania. Jeśli już zaopatrzymy się w odpowiedni materiał do siewu, możemy przystępować do działania.
10 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy!
Fot. Wikipedia
Kawę można wysiewać cały rok, najlepiej jednak wysiać je wiosną do doniczek z wilgotnym piaskiem, po uprzednim namoczeniu nasion w letniej wodzie przez ok. 24 godziny. Napęczniałe nasiona umieszczamy grupami po 2 lub 3 sztuki. Optymalna temperatura do kiełkowania wynosi około 24-25°C. Dobrze jest takie doniczki przykryć folią. Kiełkowanie następuje po kilku tygodniach i jest ono bardzo nierównomierne. Gotowe siewki przepikowujemy do kompostowej ziemi doniczkowej, a następnie przesadzamy latem już do ziemi odpowiedniej dla starszych roślin. Najlepiej, aby było to podłoże próchnicze, dobrze przepuszczalne i lekko kwaśne np. gotowe podłoże do cytrusów.
JAK PIEKNIE I ORYGINALNIE PODAC KAWĘ?
Kawa wymaga stanowiska jasnego, ale nie na bezpośrednim i mocnym słońcu. Miejsce powinno być ciepłe, wilgotne, bez dużych wahań temperatury i przeciągów. W lecie temperatura powinna wynosić ok. 25 °C, a podlewanie powinno być obfite, przy czym woda nie może zalegać na podstawce. Woda powinna być miękka, najlepiej przegotowana. Lubi zraszanie, a w ciepłe miesiące można wystawić doniczkę na taras lub na balkon. Od kwietnia do końca lata kawę należy intensywnie nawozić nawozem niezawierającym wapnia, np. nawozem do różaneczników. Zimą wymaga ona spoczynku w temperaturze ok 15-16 °C i ograniczonego podlewania.
Kawa jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Najczęstsze problemy w jej uprawie, spowodowane są błędami pielęgnacyjnymi i skutkują masowym żółknięciem i opadaniem liści. Jeśli pojawia się już jakiś szkodnik (najczęściej przędziorek) to na okazach w zbyt suchych pomieszczeniach.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. encyklopedia.multiflora.pl
Po około 3-4 latach od siewu pojawiają się pierwsze kwiaty o subtelnym i przyjemnym zapachu.
Kawa jest samopłodna, ale aby wydała nasiona, należy jej odrobinę w tym pomóc i przenieść pyłek w kwiatka na kwiatek. Można to zrobić na dwa sposoby albo patyczkiem kosmetycznym, którym delikatnie omiata się słupki i pręciki każdego kwiatka, lub w przypadku większej ilości kwiatów, powiewem powietrza np. machając nad rośliną gazetą. Owoce kawy mają około 1 cm średnicy. Gdy są dojrzałe przybierają czerwony kolor.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Fot. Wikipedia
Dojrzewanie trwa jednak bardzo długo – 8-12 miesięcy. W każdym owocu znajdują się zwykle 2 nasiona, które wyłuskuje się ze skórki palcami i suszy w ciepłym miejscu. Wysuszone nasiona praży się 10-20 minut na bardzo dużym ogniu na patelni, później mieli i zaparza.
POZNAJ NAJLEPSZE PRZEPISY NA KAWĘ. KLIKNIJ!
Kopi luwak: najdroższa kawa świata. Kliknij!
Gorzka prawda o kawie rozpuszczalnej
mgr inż. Patrycja Lipiec