Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu?

Data publikacji: 2017-07-02 08:30:00

Sezon ogrodowy w pełni. Chętnie spędzamy czas na zewnątrz, rozkoszując się letnim słońcem, świeżym powietrzem i towarzystwem kwitnących kwiatów. Nie tylko odpoczywamy, ale również zajmujemy się koniecznymi pracami. Zdarza się jednak, że podczas pielęgnacji roślin popełniamy błędy, które narażają przydomowe uprawy na choroby i uszkodzenia.

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu?

Niepoprawne nawożenie
Nawożenie to kluczowy zabieg w pielęgnacji ogrodu. Dokarmianie dobrze zbilansowaną odżywką jest niezbędne dla zdrowego wzrostu, obfitego kwitnienia i plonowania roślin. Poszczególne gatunki różnią się między sobą zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. I właśnie z tego powodu łatwo jest popełnić nieszczęśliwe w skutkach błędy: zastosowanie niewłaściwego środka, zbyt dużej jego ilości albo pominięcie właściwego terminu nawożenia. Przed przeprowadzeniem tego zabiegu należy sprawdzić wymagania każdej uprawianej rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zwróćmy uwagę na stosowane proporcje. Aplikowanie nadmiernej dawki nawozu azotowego przyniesie skutki odwrotne do zamierzonych. Zamiast bogatego kwitnienia i plonowania, rozrośnie się tylko zielona masa roślin. Przenawożenie potasem doprowadzić może do zaburzenia pobierania magnezu i wapnia, a nadpodaż fosforu utrudnia przyswajanie żelaza i miedzi. W obliczu takich problemów można by pomyśleć, że być może lepiej i bezpieczniej będzie nie nawozić w ogóle. No cóż, to także nie jest najlepsze wyjście, szczególnie jeśli mamy w ogrodzie gleby piaszczyste i przepuszczalne, lub uprawiamy rośliny w donicach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Nieumiejętne podlewanie
Wydawać by się mogło, że podlewanie to jedna z najprostszych ogrodowych czynności. No właśnie – to, co się nam wydaje, nie zawsze znajduje odzwierciedlenie. Podlewanie również rządzi się kilkoma ważnymi zasadami, o których niektórzy ogrodnicy nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć. Bardzo powszechnym przekonaniem jest, że ogród, zwłaszcza latem, nawadniać można o dowolnej porze. Nic bardziej mylnego. Szczególnie latem, kiedy temperatury biją kolejne rekordy, powinniśmy unikać podlewania późnym rankiem i popołudniem, w godzinach 10 – 16 – to zupełnie nie służy roślinom. Po pierwsze znaczna ilość wody, zamiast wchłonąć się w ziemię, szybko wyparuje z jej powierzchni. Po drugie osadzające się na liściach kropelki, jak soczewki skupiają promienie słońca, co prowadzi do ich poparzeń. Tak spowodowane uszkodzenia narażają rośliny na działanie bakterii i grzybów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Problematyczne koszenie…
Pielęgnacja trawnika i błędy wówczas popełniane to temat na osobny artykuł, w tym zestawieniu jednak uwzględnimy tylko jedną często popełnianą gafę. Wegetacja traw rozpoczyna się stosunkowo wcześnie – w maju i czerwcu rosną one najintensywniej. Roślina nie wytwarza kwiatów ani nasion – całą swoją energię pożytkuje na tworzenie nowych liści. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu murawa jest gęsta i intensywnie zielona. Koszenie przeprowadzamy raz na jeden-dwa tygodnie, kiedy jest ciepło i sucho. Długie ścinki źdźbeł należy zebrać, zalegając bowiem na trawniku, mogą spowodować jego gnicie.

 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Młodym ogrodnikom pewną trudność sprawiać może przycinanie trawy. Nowy trawnik skracamy o ok. 1/3 wysokości dopiero wtedy, kiedy źdźbła osiągną 10 cm. Podczas kolejnego koszenia wysokość noży kosiarki możemy dostosować do potrzeb i użytkowego przeznaczenia murawy. Pamiętajmy jednak, że zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie cięcie nie jest korzystne. To pierwsze powoduje przerzedzenia i osłabienie wzrostu a drugie stwarza zagrożenie wypierania traw szlachetnych na rzecz chwastów i gatunków pospolitych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Złe nasadzenia
Wybierając rośliny do ogrodu, nie powinniśmy się kierować jedynie urodą roślin i ich walorami estetycznymi. Zawsze na względzie dobrze mieć wymagania poszczególnych gatunków względem gleby czy naświetlenia. Część roślin może nie przyjąć się w naszych ogrodach z powodu złego stanowiska (bo np. nie przepadają za słońcem lub wręcz przeciwnie, światło słoneczne jest dla nich niezbędne) lub niewystarczających warunków glebowych. Równie często popełnianym błędem jest sadzenie roślin w zbyt małej odległości od siebie. Niektóre gatunki są mocno ekspansywne i mogą się silnie rozrastać, potrzebując zdecydowanie więcej miejsca, niż na początku im przeznaczono. Starajmy się także dobierać do siebie rośliny o podobnych wymaganiach dot. gleby, nawozów czy też światła.

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
martaxyz

Autor: martaxyz
Data: 2017-07-28 16:43:32
Koszenie dużej działki to pracochłonne zajęcie, więc my sobie zamówiliśmy robota wipera do tego celu. Wystarczy go raz zaprogramować, żeby dbał o odpowiednie przystrzyżenie trawnika. Nawet ze skosami sobie bez problemu radzi.