System nawadniający prowadzony jest zazwyczaj pod ziemią lub wśród roślin na rabatach. Sklepy ogrodnicze prezentują w swej ofercie rozmaite elementy takiej instalacji: stałe lub ruchome z liniami kroplującymi oraz systemem węży tzw. „pocących się”.
KLIKNIJ I ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY POLAKÓW!
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!
Jednak najbardziej popularne i najłatwiejsze w montażu jest wciąż podlewanie kropelkowe. Polega ono na powolnym i równomiernym dozowaniu wody z przewodów lub zamiennie taśm, poprzez kroplowniki do gleby. Przewody doprowadzające wodę mogą być podwieszane. Mogą również leżeć na powierzchni ziemi lub być w niej zakopane.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Linia kroplująca składa się z rur, mikrorur doprowadzających wodę oraz ze specjalnych kroplowników, z których wycieka woda. Ponieważ ten system nawilża glebę tylko w określonych miejscach, jest uznawany za najoszczędniejszą metodę podlewania. Ciśnienie w miejscu głównego przyłączenia wody powinno wynosić 0,5 do 3,5 bara. Rury zagłębia się płytko w ziemi lub umieszcza bezpośrednio na powierzchni w pobliżu roślin (wówczas możemy przysypać je korą dekoracyjną lub ściółką z iglaków).
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>
Sama instalacja nie jest droga, wymaga jedynie filtrowania wody z zanieczyszczeń i odżelazowienia. Powinniśmy zatem wziąć pod uwagę w naszym domowym budżecie, zakup odpowiednich urządzeń. Inwestycja jednak szybko się zwraca, dzięki tańszej eksploatacji instalacji.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
W instrukcjach obsługi linii kroplujących, spotykamy się z tzw. długością "lino-graniczną", przy której wydajność może się obniżyć o 5 do 8%. Pamiętajmy o tym i nie układajmy dłuższych odcinków linii. Jeżeli będziemy układać nasz system kroplujący na terenie pagórkowatym, wówczas zaopatrzmy się w tzw. kompensację spadków ciśnienia. Dzięki nim woda popłynie również w górę. Gdy nawadniamy nierówne tereny, gdzie kroplowniki umieszczamy w nieregularnych odstępach (np. skalniak), wówczas do linii głównej podłączmy minilinie kroplujące. Składa się ona z giętkich przewodów, do których dodatkowo wkłuwane są pojedyncze emitery.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?