Poradnik ogrodnika: Co wysiewać w lutym?

Data publikacji: 2017-02-20 09:00:00

Luty to najwyższy czas, żeby obudzić się z zimowego letargu i przygotować na wiosenne wysiewy warzyw i kwiatów. Podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z uprawą roślin, jakie nasiona trzeba już wysiewać i jakie korzyści nam to przyniesie.

Poradnik ogrodnika: Co wysiewać w lutym?

Pierwsze kroki
Na początek warto zakupić odpowiednie nasiona, podłoże, doniczki lub specjalne paletki do rozsady - wszytkie te produkty na pewno znajdziesz w nabliższym sklepie ogrodniczym. Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i przy okazji postąpić ekologicznie, użyj opakowań po serkach i jogurtach jako pojemnika na sadzonki. Gdy nasiona umieścimy w ziemi, warto zaznajomić się z warunkami, jakich potrzebują. Jedne lubią miejsca zacienione, inne wilgotne i ciepłe (wtedy doniczki warto przykryć folią). Naszych nasion absolutnie nie podlewamy strumieniem wody, a więc nie robimy tego konewką czy butelką, bo grozi to ich wypłukaniem – należy używać do tego spryskiwacza. Pamiętajmy, że nie wszystkie z roślin będzie można trzymać na parapecie, niektóre trzeba będzie po kilku tygodniach przesadzić do gruntu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Być fit
Jako że początek roku to czas na wdrożenie w życie swoich noworocznych decyzji, a część z nas postanowiła „wziąć się za siebie” i zrzucić parę kilo do wakacji, to najwyższy czas, aby zastanowić się nad dietą i wyposażyć nasze kuchnie w magazyny zdrowej żywności, jakimi są przydomowe ogródki warzywne. Wysiew można rozpocząć już w połowie lutego. Oto katalog warzyw z ich wczesnymi odmianami, które możecie wysiać już pod koniec lutego.

Przeczytaj również: Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Pomidory – jawor, pomidor malinowy Ożarowski, Olka Polka, Rumba Ożarowska, pomidor malinowy Retro, pomidor karłowy wczesny.
Marchew – marchew wczesna Jagna, marchew Amsterdamska, Baltimore, Napoli.
Pietruszka – pietruszka korzeniowa cukrowa, pietruszka korzeniowa Dobra.
Rzodkiewka – rzodkiewka średniowczesna Polina, rzodkiewka Opolanka, rzodkiewka Tetra Iłówiecka, rzodkiewka Carmen.
Koper – koper ogrodowy Kozak, koper ogrodowy Lukullus.

Wysiewać możemy także:

Wczesne odmiany kapusty, kalafiora, kalarepy, sałatę, cebulę, pora, rozmaryn, szałwię lekarską.

Luty to też czas wysiewu nasion na kiełki. Pamiętajmy, że nie wszystkie kiełki nadają się do spożycia. Wśród tych jadalnych znajdują się: kiełki brokuł, rzodkiewki, rzeżuchy, soi, soczewicy, słonecznika oraz rzodkwi. Nasiona kiełków należy namaczać w letniej, przegotowanej wodzie przez ok. 4-10 h (tym dłuższy czas im większe nasionka). Po takim zabiegu odstawiamy je w lekko zacienione miejsce, którym panuje pokojowa temperatura. 2 razy dziennie przepłukujemy je pod bieżącą wodą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wygląd
Aby cieszyć się pięknem naszych ogrodów, już teraz należy zaplanować, jakie rośliny będą go zdobić. Sadzonki niektórych odmian mogą kwitnąć już w maju! Nie przegap okazji! To idealna pora, aby rozpocząć wysiewanie roślin jednorocznych, które mają długi okres wzrostu. Zaliczają się do nich:

Nasz ekspert opowiada o roślinach cebulowych Przeczytaj »

  

Begonia stale kwitnąca- wysiewamy ją do pojemników, trzymanych w ciepłym miejscu. Delikatnie zraszamy przy pomocy spryskiwacza. Nasiona należy lekko wetknąć w ziemię. Skrzynki należy okryć np. folią spożywczą i cieniować. Raz na jakiś czas należy przesadzić siewki do nowej ziemi.

Dalia zmienna - nasiona przysypujemy ziemią, spryskujemy wodą i przykrywamy folią. Okrycie należy zdjąć dopiero wtedy, kiedy roślina wyrosną 1 cm ponad podłoże.

Petunia ogrodowa – sadzonki wysadzamy w drugiej połowie maja. Kwitną jasnożółto, czerwono, biało lub granatowo aż do października.

Werbena – po 2-3 tygodniach sadzonkom przycina się wierzchołki pędów aby pobudzić rozkrzewianie się rośliny. Do gruntu trafiają w drugiej połowie maja.

Lewkonia – sadzonki powinny być umieszczone w nasłonecznionym stanowisku, wsadzone do gruntu w maju, aby zakwitnąć w czerwcu. Kwiaty utrzymują się do końca lata.

Niecierpek – najpopularniejsze są odmiany o kwiatach w kolorze różowym, fioletowym lub białym. Kwitną przez cały rok gdy zapewnimy im zacienione miejsce  i ochronimy od przymrozków.

Heliotrop – kiełkuje już po 14 dniach. Do gruntu sadzimy go w maju, a kwitnie od czerwca do października.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Deccoria.pl

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Te rośliny wyrosną z pestki

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy