Porady ogrodnicze

Poradnik ogrodnika. Nasiona tych kwiatów i warzyw koniecznie wysiej w lutym

Luty to najwyższy czas, żeby obudzić się z zimowego letargu i przygotować na wiosenne wysiewy warzyw i kwiatów. Podpowiadamy, od czego zacząć przygodę z uprawą roślin, jakie nasiona trzeba już wysiewać i jakie korzyści nam to przyniesie.

Poradnik ogrodnika. Nasiona tych kwiatów i warzyw koniecznie wysiej w lutym
W lutym z warzyw wysiewać można pomidory i marchew, a z roślin ozdobnych: begonię i petunię Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Co siejemy w lutym? Przygotowanie do produkcji rozsad

Na początek warto zakupić odpowiednie nasiona, podłoże, doniczki lub specjalne paletki do rozsady — wszystkie te produkty na pewno znajdziesz w najbliższym sklepie ogrodniczym. Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i przy okazji postąpić ekologicznie, użyj opakowań po serkach i jogurtach jako pojemnika na sadzonki. Gdy nasiona umieścimy w ziemi, warto zaznajomić się z warunkami, jakich potrzebują. Jedne lubią miejsca zacienione, inne wilgotne i ciepłe (wtedy doniczki warto przykryć folią). Naszych nasion absolutnie nie podlewamy strumieniem wody, a więc nie robimy tego konewką czy butelką, bo grozi to ich wypłukaniem – należy używać do tego spryskiwacza. Pamiętajmy, że nie wszystkie z roślin będzie można trzymać na parapecie, niektóre trzeba będzie po kilku tygodniach przesadzić do gruntu.

Jakie warzywa siejemy w lutym?

Jako że początek roku to czas na wdrożenie w życie swoich noworocznych decyzji, a część z nas postanowiła „wziąć się za siebie” i zrzucić parę kilo do wakacji, to najwyższy czas, aby zastanowić się nad dietą i wyposażyć nasze kuchnie w magazyny zdrowej żywności, jakimi są przydomowe ogródki warzywne. Wysiew można rozpocząć już w połowie lutego. Oto katalog warzyw z ich wczesnymi odmianami, które możecie wysiać już pod koniec lutego.

  • Pomidory – odmiany: jawor, malinowy Ożarowski, Olka Polka, Rumba Ożarowska, malinowy Retro, pomidor karłowy wczesny;
  • Marchew – odmiany: wczesna Jagna, Amsterdamska, Baltimore, Napoli.
  • Pietruszka – odmiany: korzeniowa cukrowa, korzeniowa Dobra.
  • Rzodkiewka – odmiany: średniowczesna Polina, Opolanka, Tetra Iłówiecka, Carmen.
  • Koper – odmiany Kozak,  Lukullus.

Kalendarz siewu warzyw w lutym

Wysiewać możemy także wczesne odmiany kapusty, kalafiora, kalarepy, sałatę, cebulę, pora, rozmaryn, szałwię lekarską. Luty to też czas wysiewu nasion na kiełki. Pamiętajmy, że nie wszystkie kiełki nadają się do spożycia. Wśród tych jadalnych znajdują się: kiełki brokuł, rzodkiewki, rzeżuchy, soi, soczewicy, słonecznika oraz rzodkwi. Nasiona kiełków należy namaczać w letniej, przegotowanej wodzie przez ok. 4-10 h (tym dłuższy czas im większe nasionka). Po takim zabiegu odstawiamy je w lekko zacienione miejsce, którym panuje pokojowa temperatura. 2 razy dziennie przepłukujemy je pod bieżącą wodą.

W lutym wysiać można także  wczesne odmiany kapusty, kalafiora, kalarepy, sałatę, cebulę, pora, rozmaryn, szałwię lekarską Fot. 123RF/PICSEL

Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Aby cieszyć się pięknem naszych ogrodów, już teraz należy zaplanować, jakie rośliny będą je zdobić. Sadzonki niektórych odmian mogą kwitnąć już w maju. Nie przegap okazji! To idealna pora, aby rozpocząć wysiewanie roślin jednorocznych, które mają długi okres wzrostu. Zaliczają się do nich:

  • Begonia stale kwitnąca — wysiewamy ją do pojemników, trzymanych w ciepłym miejscu. Delikatnie zraszamy przy pomocy spryskiwacza. Nasiona należy lekko wetknąć w ziemię. Skrzynki należy okryć np. folią spożywczą i cieniować. Raz na jakiś czas należy przesadzić siewki do nowej ziemi.
  • Dalia zmienna — nasiona przysypujemy ziemią, spryskujemy wodą i przykrywamy folią. Okrycie należy zdjąć dopiero wtedy, kiedy rośliny wyrosną 1 cm ponad podłoże.
  • Petunia ogrodowa – sadzonki wysadzamy w drugiej połowie maja. Kwitną jasnożółto, czerwono, biało lub granatowo aż do października.
  • Werbena – po 2-3 tygodniach sadzonkom przycina się wierzchołki pędów aby pobudzić rozkrzewianie się rośliny. Do gruntu trafiają w drugiej połowie maja.
  • Lewkonia – sadzonki powinny być umieszczone w nasłonecznionym stanowisku, wsadzone do gruntu w maju, aby zakwitnąć w czerwcu. Kwiaty utrzymują się do końca lata.
  • Niecierpek – najpopularniejsze są odmiany o kwiatach w kolorze różowym, fioletowym lub białym. Kwitną przez cały rok gdy zapewnimy im zacienione miejsce  i ochronimy od przymrozków.
  • Heliotrop – kiełkuje już po 14 dniach. Do gruntu sadzimy go w maju, a kwitnie od czerwca do października.

Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.