Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Data publikacji: 2016-06-23 16:00:00

Budleja inaczej zwana omżynem lub motylim krzewem, to wdzięczna roślina, która nieodparcie kojarzy się z latem. Jeśli zaspokoimy jej potrzeby, to kwitnie obficie. Jej liczne, bogate w nektar kwiaty, zebrane są w wiechowate, stożkowe kwiatostany, które osiągają nawet do 40 cm długości. Występują w różnych barwach od białej, przez fioletową i purpurową a czasem nawet pomarańczową, czerwonawą lub nawet żółtawą. Niektóre odmiany intensywnie pachną i to właśnie wabi motyle.

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Budleja rośnie stosunkowo szybko, część odmian zrzuca liście, niektóre są częściowo zimozielone. Często zdarza się, że budleja zachowuje się jak bylina, tzn. części nadziemne niektórych odmian całkowicie przemarzają, ale przycięte nisko przy ziemi na wiosnę, odbijają od podziemnej części, rosną bardzo obficie i gęsto.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Odpowiednie warunki uprawy dla budlei
-
wystawa – zalecana jest południowa lub zachodnia, w zacisznym miejscu, przy ścianie, natomiast w ostrzejszym klimacie,korzystniejsza jest uprawa w donicach. Na zimę rośliny przenosi się do szklarni, a te posadzone w gruncie ściółkuje się korą, formując z niej kopczyk, co zabezpiecza je przed silniejszym mrozem.
- pełne słońce – to gwarancja obfitego kwitnienia.
- gleba – przepuszczalna i żyzna, o pH zbliżonym do obojętnego lub bardziej w kierunku zasadowego, lekko wilgotna. Roślina ta źle czuje się w ciężkiej i podmokłej ziemi, jest wrażliwa na niedobór tlenu w glebie, dlatego dobrze jest parę razy w roku lekko spulchnić ziemię wokół krzewu i nie dopuszczać do rozrastania się chwastów w jego sąsiedztwie. Idealna do uprawy tej rośliny jest ziemia czarna, żyzna z domieszką piasku i gliny.
- nawożenie – regularne, wiosną azotowe, a po kwitnieniu nawozami ze zwiększoną zawartością potasu.
- przycinanie – budleja skrętolistna – kwitnie na dwuletnich pędach, w związku z tym niekorzystne jest dla niej bardzo niskie przycinanie wiosną, można to wtedy zrobić, jeśli jakieś fragmenty jej pędów przemarzły. Po kwitnieniu usuwamy jedną trzecią pędu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Drugi znany gatunek to budleja dawidii – tą poleca się ciąć intensywnie każdej jesieni lub wiosny bardzo nisko, żeby roślina zagęszczała się i miała ładny pokrój oraz obficie kwitła. Jeśli nie jest cięta regularnie, rozkłada się na boki i przyjmuje niezbyt efektowną formę.

Budlei nie poleca się przesadzać, szczególnie tych starszych egzemplarzy, ponieważ posiada ona długie i mięsiste korzenie, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. commons.wikimedia.org)

Właściwości lecznicze budlei
Różne gatunki budlei Dawida  znane są w medycynie tradycyjnej na całym świecie. W Ameryce Południowej roślina ta występuje pod nazwą „tepozan”, i od wieków uchodzi za świetny środek przeciwreumatyczny, przeciwzapalny, przeciwbólowy oraz przeciwkrwotoczny. Przygotowywany z budlei napar używany jest na choroby skóry, w leczeniu gronkowca złocistego czy przy schorzeniach wątroby.

Jak przygotować napar z budlei?
2 łyżki ususzonych liści i kwiatów zalewamy dwiema szklankami wrzącej wody i parzymy ok. 20 minut, a następnie przecedzamy.

Leczy wątrobę
Napar przygotowany z budlei zadziała kojąco i leczniczo przy schorzeniach wątroby. Z kolei okłady ze świeżych liści rośliny przyspieszą gojenie się ran. Ponadto roślina ta obfituje w saponiny triterpenowe, a także seskwiterpen, które wykazują silne działanie przeciwgrzybiczne.

Przeziębienie i grypa
W przypadku przeziębienia, grypy czy anginy, warto wypijać dwie szklanki naparu z budlei dziennie, najlepiej z dodatkiem syropu buraczanego, miodu lub soku z malin, jeżyn lub aronii. Jeśli lubisz mleko, możesz go użyć zamiast wody w przygotowaniu leczniczego naparu

Uspokaja i działa nasennie
Linaryna, luteoliny oraz werbaskozyd, to silne antyoksydanty, które nie tylko wspomagają leczenie ran, ale także chronią przed chorobami neurodegracyjnymi, jak np. chorobą Parkinsona, której mechanizm w dużej mierze zależy od neurodegeneracji. Jej przyczyn upatrujemy się chociażby w stresie oksydacyjnym. Budleja pomoże uspokoić skołatane nerwy i wyciszy organizm. Szklankę naparu z tej rośliny warto wypijać wieczorem, na zdrowy i spokojny sen.

Naturalna ochrona przed promieniowaniem UV
Wiosną, kiedy nie potrzebujemy jeszcze kremów z filtrem, wystarczy wypijać szklankę naparu z budlei dziennie, dzięki czemu mamy naturalny filtr ochronny. Wykazano, że budleja ma wyższą niż 15 wartość SPF (Sun Protecting Factor). To sprawia, że staje się w pełni naturalnym filtrem, który ochroni naszą skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

mgr inż. Patrycja Lipiec

Lipcowe Ogrody 

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

 

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu

 

 

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy