Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pszczoły od zawsze były i będą niezbędną częścią ekosystemu, uzależniając istnienie roślin owadopylnych od swojej kondycji i obecności w przyrodzie. Ponad 80% roślin zapylanych jest przez owady, najczęściej właśnie przez pszczołowate. Na swoim ciele przenoszą one ziarna pyłku z pylników na znamiona słupków roślin, w ten sposób je zapylając. W zamian wykorzystują ich zasoby, czerpiąc od nich pokarm białkowy w postaci pyłku kwiatowego oraz energetyczny, czyli nektar.

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis)
Jest to wieloletnie zioło, niewysoki półkrzew o fantastycznych, intensywnie niebiesko-granatowych kwiatach. Kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia. Hyzop rewelacyjnie nadaje się na ogródki skalne i niskie żywopłoty, ale można go również uprawiać w pojemnikach czy skrzyniach. Ma bardzo szerokie zastosowanie lecznicze, jest również wykorzystywany w kosmetyce, a ciekawy smak liści oraz kwiatów sprawia, że znajduje też uznanie jako przyprawa. Zawiera dużo aromatycznych olejków eterycznych w liściach, łodygach i kwiatach, co szczególnie przyciąga pszczoły, produkujące z zebranego nektaru niezwykle aromatyczny i słodko pachnący miód.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zapewnienie dobrych warunków życia dla naszych bzyczących przyjaciół to jednak nie tylko posadzenie roślin miododajnych. Pszczoły oprócz nektaru z kwiatów potrzebują bowiem również wody, jednak nie mogą pozyskiwać jej z miseczek czy innych pojemników nią wypełnionych, ponieważ mogłyby się utopić. Najlepiej, jeśli zapewnimy im wilgotny mech na podstawce lub otoczony roślinami, zbiornik wodny z płaskimi brzegami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Warto także pozostawić im samoistnie pojawiające się w ogrodzie dzikie kwiaty lub posiać w nim ich mieszankę, czy też zostawić kawałek nieskoszonego trawnika w sezonie kwitnienia mniszka lekarskiego. Pszczoły go uwielbiają tak samo, jak i bogactwo siedlisk roślinnych: drzewa, krzewy, rabaty kwiatowe, zielniki, skalniaki oraz różnorodność w porach kwitnienia sadzonych roślin.

    

1 2 3 4 5 6

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.