Oryginalny kwietnik do małego ogródka
Dominik zdecydował się własnoręcznie zbudować kwietnik. Z belek sosnowych o grubości 12 cm stworzył oryginalną konstrukcję.
Kwietniki dla Wioli Dominik zrobił bez użycia gwoździ, wkrętów i blach. Do tego celu wykorzystał tylko dłuto i młotek. Belki schodzą się na zasadzie krzyżowania. Ta metoda jest pracochłonna, ale efekt z pewnością jest tego warty.
Kołki do zespolenia ramy Dominik zrobił z kija od szczotki, który nadaje się do tego idealnie. Poza tym trudno takie kołki kupić w sklepie.
Kwietniki zaimpregnował impregnatem trójfazowym, który ochroni drewno przed wilgocią, grzybami, oraz zawiera filtr UV zapobiegający odbarwieniom spowodowanym przez słońce.
Kwietniki wypełnił ziemią i posadził w nich dwa rodzaje kwiatów. Na środku ogrodu posadził niewielkie drzewo, które w upalne lato zapewni Wioli odrobinę cienia.
Trawa w ogrodzie to nie jedyne rozwiązanie!
- Wiola odkąd tu mieszka, skosiła trawę raz, może dwa. Mam dla niej inne rozwiązanie, które nie wymaga żadnej pielęgnacji - skomentował Strzelec.
Na całej powierzchni ogrodu rozłożył agrowłókninę, na której rozsypał żwir. Dzięki temu materiałowi spod kamieni nie będą wyrastały chwasty. Na agrowłókninie ustawił konstrukcję z kwietników.
Całość zasypał rzecznym żwirem o gładkich, wyszlifowanych przez wodę, krawędziach.
Aby pokryć całą powierzchnię 40-metrowego ogrodu zużył 2,5 tony żwiru.
Jak odgrodzić się od sąsiadów?
Aby zapewnić Wioli trochę intymności, postanowił odgrodzić ogród od sąsiadów. Do tego celu wykorzystał ogrodowe żaluzje. Zamontowął je na stalowych, ocynkowanych kotwach.
Zaimpregnowane, drewniane słupki przykręcił do kotw, śrubami zamkowymi.
Do montowania żaluzji użył nierdzewnych wkrętów.
Jakie kwiaty do małego ogródka?
Do małego ogródka idealnie nadają się pelargonie. Nie można ich sadzić zbyt gęsto, bo szybko się rozkrzewia.
Kolejną świetną rośliną jest pęcherznica. To krzak, który wytrzymuje okresy suszy i nie przemarza. Cechą charakterystyczną pęcherznicy jest łuszcząca się kora na pędach 2 i 3-letnich. Roślina jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, więc często można ją spotkać jako element zieleni miejskiej.
Następną rośliną polecaną do małych ogródków jest lilak, na który wszyscy mówią bez. Należy pamiętać, że nie wolno sadzić go zbyt głęboko, bo roślina zacznie chorować i gnić.
Powyższe rośliny nie trzeba podlewać. Doskonale dadzą sobie radę korzystając wyłącznie z deszczówki.