W naszych ogrodach, na balkonach i tarasach warto również wziąć pod uwagę posadzenie różnych ziół, przyciągających pszczoły. Będzie to szczególnie korzystne, gdy mamy również własny warzywniak z roślinami wymagającymi zapylenia, jak np. pomidory czy groszek. Warto wtedy wzbogacić nasze ogrody między innymi w tymianek, bazylię i mniej popularny, a uwielbiany przez pszczoły hyzop lekarski.
Tymianek (Thymus vulgaris)
Tymianek zwany macierzanką, to niewielka, silnie rozgałęziona, wieloletnia krzewinka. Zakwita od maja do października, drobnymi, w zależności od odmiany białymi, różowo-czerwonymi lub czerwono-fioletowymi kwiatami. Z powodzeniem możemy uprawiać go zarówno w ogrodach, jak i pojemnikach, nie tylko z korzyścią dla pszczół, ale także dla celów leczniczych i kulinarnych. W ogrodzie, by cieszyć swoim wyglądem i zapachem, warto go sadzić na skalnikach, wzdłuż ścieżek, murków, alejek lub między schodami czy płytami chodnikowymi, a w uprawach doniczkowych samego lub w kombinacjach. Do wyboru mamy odmiany różniące się kolorem i wielkością listków oraz zapachem. Nasze przyjazne pszczołom ziołowe uprawy warto zaopatrzyć w bardzo aromatyczny tymianek cytrynowy. Jego odmiana Silver Oueen jest niezwykle atrakcyjna na skalnikach czy obwódkach rabat, a poza zastosowaniem dekoracyjnym ma także właściwości przyprawowe i lecznicze. Ponadto, jeśli mamy w naszym ogrodzie warzywniak, tymianek warto mieć w pobliżu kapusty i sałaty, bo jego właściwości zapachowe odstraszają ślimaki i motyle.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Bazylia pospolita (Ocimum basillicum)
Jest to roślina jednoroczna, kwitnąca w lipcu i sierpniu. Kwiaty są drobne, w zależności od odmiany białe, żółte lub różowe, zebrane w nibykłos na szczycie pędów kwiatostanowych. Warto sadzić ją nie tylko w pojemnikach w domu, ale również w przydomowych ogródkach ziołowych, bo jej zapach jest specyficzny i bardzo przyjemny, a dzięki walorom smakowym, jej liście znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Ma również właściwości lecznicze. Duża popularność bazylii zaowocowała różnorodnością jej odmian, różniących się wyglądem, zapachem i barwą, jak na przykład bazylia cytrynowa, cynamonowa, czerwona czy indyjska.