Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Własny warzywniak na balkonie - to proste

Ogród warzywny na balkonie? To świetny pomysł na wykorzystanie przestrzeni. A jeśli będziesz trzymał się kilku prostych zasad, to uprawa warzyw na balkonie stanie się źródłem prawdziwej przyjemności i kolorowych warzyw na talerzu.

Własny warzywniak na balkonie - to proste

Nie szalej z ilością, ostrożnie z wielkością
Większość osób nie dysponuje balkonem o powierzchni większej niż 25 m kw, ale nawet na 2m kw., przy dobrej organizacji miejsca i rozplanowaniu uprawy można cieszyć się kilkoma gatunkami własnych, świeżych balkonowych warzyw. W każdej uprawie trzeba zrezygnować z gatunków i odmian o dużych rozmiarach, w tym przypadku z kapustnych, dyniowatych, rzepowatych (chyba, że poszukamy ich miniaturowych odmian). Oszczędność miejsca i czasu  mogą zagwarantować również poniższe rozwiązania.

• wiszące doniczki
• podpórki i kratki na warzywa pnące

• doniczki układane piętrowo na sobie – częste w uprawie ziół, sprawdzą się także w uprawie warzyw liściowych

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                      

• ogrody wertykalne – np. uprawa sałaty w palecie wiszącej na ścianie
uprawa warzyw o krótkim okresie wegetacyjnym, najlepiej wczesne odmiany (inspiracje znajdziesz w tym artykule. Kliknij!) - umożliwia to w trakcie jednego sezonu uprawianie 2-3 gatunków po sobie w jednej donicy np. sałata, rzodkiewka, pietruszka itp.
uprawa z rozsady – gdzie producent oferuje wyselekcjonowane osobniki zdrowe i silne, taki rodzaj uprawy jest dla amatora dużo wygodniejszy i szybszy niż samodzielna uprawa z siewu.

Uważajmy również z ilością gatunków i donic, bo przeładowany balkon nie wygląda zbyt atrakcyjnie, jest to również bardzo niepraktyczne rozwiązanie, ponieważ trudno będzie nam dostać się do roślin i je pielęgnować.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dobierz kształt pojemników do poszczególnych gatunków
Rośliny warzywne o płytkim systemie korzeniowym co logiczne, można zainstalować w płytkich misach i doniczkach. Świetnie sprawdzą się w takim naczyniu gatunki z rodziny dyniowatych tj. cukinia, patison, ogórki i miniaturowe, krzaczaste odmiany dyni i bakłażanów. W płytkich korytkach i misach siejemy lub sadzimy również rozsadę  sałaty, rukoli, szczypiorku lub szpinaku. W większych naczyniach posadźmy pomidory, fasolę pnącą oraz rośliny korzeniowe (marchewka, pietruszka, seler, burak), które w okresie magazynowania wody i substancji pokarmowych  - czyli tworzenia się zgrubienia będącego nas właściwą częścią jadalną, wymagają dużych ilości wody oraz miejsca do rozwoju. Jeśli na balkonie jest szansa na pergolę, podpórki lub sznurki, możemy wówczas zaplanować uprawę fasolki szparagowej tycznej, grochu zielonego lub ogórków. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



Donica do uprawy balkonowej powinna:
• być odporna na czynniki atmosferyczne, jeśli zostawiamy je na zimę – również mrozoodporna
• mieć odpływ
• powinna być ciężka
• powinna stylistyczne zgrywać się z innymi elementami balkonu

Łącz z roślinami ozdobnymi – dla zdrowia i urody
Czyli zalety uprawy współrzędnej. Jeśli decydujemy się na uprawę warzyw na balkonie, nie musimy wcale rezygnować z uprawy roślin ozdobnych. Wręcz przeciwnie – wiele gatunków tzw. balkonówki to świetni towarzysze dla warzyw i odwrotnie. Aksamitki połączone z pomidorami – nie tylko podkreślają ich urodę, ale również chronią przed nicieniami. Nasturcja posadzona obok fasolki ochroni ją przed mszycą, szczypiorek i czosnek chronią natomiast rośliny ozdobne przed chorobami grzybowymi, a czosnek posadzony przy róży wzmocni jej zapach. Ważne jest tylko, by dopasować gatunki do współrzędnej uprawy zarówno pod względem wymagań jak i zadbać o odpowiednio duży pojemnik.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

  

Bo grunt to dobry grunt
Odpowiednie podłoże dla roślin warzywnych to połowa sukcesu. Uprawa pojemnikowa ma swoje plusy – rośliny są przede wszystkim dużo mniej narażone na choroby odglebowe oraz na konkurencję chwastów. Należy pamiętać jednak, że w pojemniku roślina może czerpać substancje pokarmowe tylko z tego, co sami jej zagwarantujemy, dlatego warto zdecydować się na gotową mieszankę do uprawy, ewentualne dobrą ziemię uniwersalną wzbogaconą odkwaszonym torfem.  Nieodpowiednie podłoże nie będzie utrzymywać wilgoci oraz dostarczać substancji pokarmowych i będzie znacząco wpływać na szybkość i jakość plonów. Dodatkowo pamiętajmy, że rośliny doniczkowe narażone są na niedobór składników pokarmowych, a warzywa to jedna z najbardziej wrażliwych na tego typu niedobory grupa roślin. Dlatego oprócz dobrego podłoża, często i regularne nawożenie zapewni dorodne i zdrowe warzywa z własnej uprawy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Podlewaj mnie...!
Pamiętajmy, że gleba w pojemniku znacznie szybciej się nagrzewa, więc latem istotne jest systematyczne podlewanie. Najlepiej robić to r
ano lub wieczorem, co 2 – 3 dni, przy dużych upałach – codziennie.  W dni chłodniejsze, na balkonach o mniejszym nasłonecznieniu warzywa podlewajmy rzadziej, jednak dość obficie. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna i to nie tylko z wierzchu. Pozwoli to roślinie głęboko się zakorzenić, proporcjonalnie zużywając wodę.

Jakie gatunki sprawdzą się na balkonie?

• przyprawowe: czosnek, cebula , szczypiorek, pietruszka, koper, zioła jednoroczne i wieloletnie
• liściowe: sałata, rukola, szpinak, burak liściowy (niezwykle ozdobny), szczaw
• korzeniowe: rzodkiewka, kalarepa, marchewka- odmiany wczesne, seler, burak
• pomidory – odmiany miniaturowe koktajlowe
• miniaturowe dynie, patisony, kabaczki, papryka
• pnące – fasola i ogórki


Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSEL



OGRÓDEK NA BALKONIE: KIEŁKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: TRUSKAWKI I POMIDORKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: SAŁATA

OGRÓDEK NA BALKONIE: RZODKIEWKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: PAPRYKA

OGRÓDEK NA BALKONIE: CEBULA

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie >>>

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie? >>>

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać? >>>

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu
 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.