Rośliny domowe

Fikus (Ficus) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Fikusy to bardzo popularne i najczęściej uprawiane rośliny doniczkowe w naszych domach, mieszkaniach oraz biurach. Te pochodzące głównie z tropikalnych rejonów, egzotyczne rośliny z powodzeniem uprawiane w warunkach domowych, należą do rodziny morwowatych (Moraceae), która liczy setki gatunków roślin - niektóre to podstawowe i bardzo lubiane rośliny doniczkowe.
Fikus (Ficus) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Wielkość oraz wygląd poszczególnych gatunków jest bardzo zróżnicowany, wśród nich występują drzewa, których wysokość dochodzi do 30 m oraz krzewy i pnącza, które odpowiednio przycinane mogą zachować niewielkie rozmiary. Wiele gatunków charakteryzuje się skórzastymi, ostro zakończonymi liśćmi, po których szybko spływają strugi wody, a ich wielkość w zależności od gatunku może wahać się od 0,5 do aż 60 centymetrów. Wszystkie gatunki mają jednak wspólną cechę: wydzielają toksyczny, biały sok mleczny, obficie wyciekający przy uszkodzeniu kory lub wyłamaniu gałęzi, który u osób wrażliwych po zetknięciu ze skórą, może wywoływać podrażnienia.

W naszych warunkach klimatycznych rośliny z tego rodzaju możemy uprawiać jedynie w warunkach domowych, gdyż wszystkie są bardzo wrażliwe na niską temperaturę. Z mnogości występujących gatunków i odmian, mamy naprawdę szerokie możliwości wyboru. Z pewnością każdy więc znajdzie dla siebie taką, która będzie ozdobą dla jego domu, zwłaszcza że rośliny te rosną szybko, są bardzo dekoracyjne, stosunkowo łatwe w uprawie i w dodatku pozytywnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują.

Najpopularniejsze gatunki

Fikus Beniamina (Ficus beniaminii): jeden z najpopularniejszych gatunków figowca, który na naturalnych stanowiskach jest potężnym drzewem, a w uprawie doniczkowej może osiągnąć kilka metrów. Charakteryzuje się drzewkowatym pokrojem, malowniczo zwisającymi pędami oraz drobniejszymi, błyszczącymi, skórzastymi i ostro zakończonymi liśćmi. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, ale trzeba uważać, aby nie przesuszyć, jak również nie zalać bryły korzeniowej, gdyż zacznie masowo gubić liście. Jest również bardzo wrażliwa na przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury, ale dobrze radzi sobie w pomieszczeniach charakteryzujących się suchym powietrzem, które dodatkowo oczyszcza z chemicznych zanieczyszczeń. Preferuje stanowiska jasne, ale nie na bezpośrednim słońcu. Fikus Beniamina ma wiele odmian, wśród których niektóre oprócz pięknie wybarwionych liści mają również mniejsze rozmiary i każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego mieszkania lub domu.

Fikus sprężysty (Ficus elastica): również jeden z popularniejszych w uprawie doniczkowej gatunków z rodzaju. W ojczystych stronach jest dużym drzewem, a w warunkach domowych rośnie jednopędowo z dużym przyrostem rocznym. Posiada duże, jajowate, błyszczące, ciemnozielone liście o ładnych przebarwieniach w zależności od odmiany, które mogą osiągać nawet 20 centymetrów długości. Ten gatunek jest jedną z najodporniejszych roślin hodowlanych, który wytrzyma zarówno w słońcu, jak i cieniu, lubi jednak jasne stanowiska, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Nie jest wymagający w uprawie, lubi glebę wilgotną, żyzną i pulchną a przy zapewnieniu optymalnych warunków uprawy roślina jest zdrowa i tym samym dekoracyjna.

Fikus pnący (Ficus pumila): jest to gatunek fikusa będący pnączem samoczepnym, który doskonale nadaje się do terrarium. W naturalnych siedliskach pędy rośliny osiągają kilka metrów długości, a w warunkach domowych są korygowane cięciem. Pędy te są giętkie, dzięki czemu możemy je dowolnie formować, by pięły się na konary i ściany terrarium. Ta oryginalna roślina charakteryzuje się dekoracyjnymi, drobnymi, pogiętymi, twardymi zielonymi lub biało-zielonymi liśćmi. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, jasnego stanowiska, ale nie w bezpośrednim kontakcie z promieniami słońca. Nie jest wymagający, jeśli chodzi o temperaturę, gdyż świetnie poradzi sobie zarówno w temperaturze pokojowej, jak i zniesie temperaturę poniżej 10 stopni Celsjusza.

Kenraiz, WikimediaCommons CC BY-SA 3.0

Fikus wąskolistny, binnendijkii (Ficus meclelandii, Ficus binnendijkii): hybryda o różnorodnej budowie liści. U wszystkich jednak odmian są one wąskie, długie, podobne do liści wierzby, przy czym dość twarde i skórzaste. Fikusy tego gatunku mają pokrój krzaczasty, dorastają do kilku metrów, dając się formować. Są jednymi z odporniejszych gatunków, mniej wrażliwymi na przeciągi, lubiącymi jasne stanowiska, o temperaturze latem około 20, a zimą około 15 stopni Celsjusza. Jak większość, nie preferują bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze sprawdzi się w biurach, galeriach handlowych oraz przy dekoracji naszych mieszkań.

Fikus lirolistny (Ficus lyrata): niezwykle dekoracyjny gatunek o bardzo dużych (o długości do 40-50 centymetrów), błyszczących, skórzastych, liro-kształtnych i pofalowanych na brzegach, zielonych liściach. W naturalnych warunkach jest osiągającym spore rozmiary drzewem, a uprawiany w pomieszczeniach wymaga dużej przestrzeni. Lubi stanowiska jasne, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu, zbyt niską dla siebie wilgotność okazuje zasychaniem liści.

Kliknij, by przeczytać o warunkach uprawy fikusa!


1 2

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.