Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?

Data publikacji: 2017-11-10 08:00:00

Jesienna aura nie tylko ludziom daje się we znaki. W tym okresie część swojej uwagi powinniśmy poświęcić uprawianym roślinom doniczkowym. Im również doskwiera brak naturalnego światła i spadki temperatury. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe jesienią?

Jak jesienią i zimą dbać o kwiaty doniczkowe?

Początek listopada to pora na wprowadzenie pewnych ograniczeń w pielęgnacji zieleni doniczkowej. Należy dopasować ją do ulegających sezonowym zmianom warunków w bezpośrednim otoczeniu roślin domowych. Dni stają się coraz krótsze, słońce słabiej operuje, a w mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy. Niedostosowanie do nowych okoliczności może doprowadzić do osłabienia i chorób roślin, ich marnienia, a nawet całkowitego obumarcia. O czym zatem należy pamiętać?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią?

1. Podlewanie
W okresie od jesieni do zimy większość gatunków roślin popularnie uprawianych w polskich domach przechodzi w stan spoczynku (trwający mniej więcej do marca). W tym czasie procesy życiowe roślin zostają zahamowane. W związku z malejącym zapotrzebowaniem na wodę i składniki odżywcze jesienią i zimą należy ograniczyć podlewanie. Dostarczamy im wody raz na ok. dwa tygodnie lub dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyschnie, nie dopuszczając jednak, by uprawiane okazy uschły. Zasada ta nie dotyczy roślin, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe.

Wybrane dla Ciebie:

     

2. Nawożenie
W miesiącach jesienno-zimowych z tych samych przyczyn co w przypadku podlewania, raczej zaprzestajemy nawożenia. W budynkach ciężko jest jednak zapewnić roślinom optymalne warunki do spoczynku. Z tego powodu niektórzy specjaliści, mając na względzie sztucznie i nierzadko mimowolnie podtrzymywaną wegetację, zalecają nawożenie, jednak niezbyt częste i nieintensywne. Używać można nawozów płynnych i o przedłużonym działaniu. Działania pielęgnacyjne powinniśmy dostosować do posiadanych gatunków, ich wymagań oraz aktualnego stanu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

3. Światło
Podczas krótkich, jesiennych i zimowych dni do naszych mieszkań, a więc i roślin dociera mniej naturalnego światła. Niedobór ten w miarę możliwości powinniśmy im rekompensować. Gatunkom narażonym na brak wystarczającej ilości oświetlenia grozi utrata liści, a nawet obumarcie. Zapewnijmy im miejsce w pobliżu okna, najlepiej takiego, wystawionego na południowo-wschodnią stronę. Postarajmy się nie przysłaniać go firanami i zasłonami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dbając o dostarczenie okazom właściwiej ilości światła, warto zwrócić uwagę na pośrednie czynniki, ograniczające jego dopływ. Jest to np. kurz osiadający na liściach. Pamiętajmy zatem o regularnym oczyszczaniu uprawianych gatunków. Doniczkom niesprawiającym problemów w transporcie zafundujmy letni prysznic w wannie lub brodziku. Pozostałe delikatnie przecierajmy zwilżoną ściereczką.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

4. Temperatura
Temperaturę powietrza dostosowuje się do ilości światła, jakie dociera do roślin. W miesiącach zimowych dociera go mniej, tak więc temperatura powinna ulec obniżeniu – do ok. 16 -18 st. C. Jeśli nie dysponujemy chłodniejszą przestrzenią, gdzie moglibyśmy umieścić doniczki, najwygodniej będzie postawić je na parapecie (pod którym nie ma grzejnika!).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Suche powietrze szkodliwe dla zdrowia? Jak nawilżać powietrze w sezonie grzewczym

5. Wilgotność
Na skutek intensywnego ogrzewania mieszkań, poziom wilgotności spada poniżej optymalnego zapotrzebowania roślin. Aby je uregulować, można np. powiesić pojemniki z wodą na kaloryferach, suszyć pranie w pomieszczeniach z roślinami lub umieścić doniczki w specjalnych podstawkach z kamyczkami, do których wcześniej wlana woda stopniowo parowałaby. Niektóre gatunki dobrze znoszą zraszanie wodę ze spryskiwacza.

Nadmierne wysuszenie powietrza może sprawić, że szkodniki takie jak czerwce i przędziorki zaatakują nasze okazy.

Wybrane dla Ciebie:

Deccoria.pl

Przeczytaj także:

Doniczki nie muszą być nudne

Oryginalne, jesienne dekoracje z dynii

Jak zimą chorują domowe rośliny

Jak przygotować oczko wodne na zimę


 WSPOMINAMY LATO
KLIKNIJ I ZOBACZ NASZE INSPIRACJE!

 Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy