Jak się pozbyć moli odzieżowych?

Data publikacji: 2014-12-01 09:15:00

Mól włosienniczek, zwany także molem odzieżowym lub ubraniowym to niewielki motyl nocny o długości ciała nie przekraczającej 11 mm. Larwy żywią się materiałami bawełnianymi, futrzanymi, moherowymi, a nawet piórami i tkaninami sztucznymi. Mole mogą być prawdziwym utrapieniem. Zobacz, jak się ich pozbyć!

Jak się pozbyć moli odzieżowych?

Posprzątaj

Aby pozbyć się problemu nieproszonych lokatorów musisz przede wszystkim znaleźć jego źródło i zlokalizować gniazdo. Możesz sobie ułatwić to zadanie poprzez wyjęcie wszystkich ubrań z szaf i komód i dokładne umycie ich wodą z octem. Przy okazji warto wytrzepać dokładnie wszystkie tkaniny. Dobrym pomysłem jest wietrzenie ich na mrozie. Niska temperatura niszczy jaja moli. Układając ubrania z powrotem w szafach nie upychaj ich. Dobrze, żeby wisiały luźno i mogły "oddychać".

Postaw na zapach

Mole nie akceptują silnych zapachów. Dlatego najlepszą metodą walki z tymi szkodnikami będzie umieszczenie w szafie ich źródła. Najbardziej popularna jest naftalina, jednak nie każdy odważy się na ten wybór ze względu na jej uciążliwy aromat. Poniżej przedstawiamy listę zapachów, które pomogą ci w walce z molami:

- Lawenda - Skutecznie odstrasza odzieżowe szkodniki. Możesz użyć zawieszek, suszonych kwiatów, mydła czy zapachu w areozolu. Warto stosować lawendę także zapobiegawczo, w miejscach, w których przechowujemy ubrania, a nigdy nie będziemy musieli zmagać się z problemem moli odzieżowych.

- Cytryna - Jej kwaskowy aromat to coś, czego odzieżowe szkodniki wprost nie znoszą. Zainwestuj w zawieszki o tym zapachu lub umieść w szafie skórki z cytrusa.

- Przyprawy i zioła - Liść laurowy, goździki czy ziele angielskie  Aromatyczne zapachy włożone do szafy skutecznie odstraszą odzieżowe szkodniki.

- Gazety - Mole nie lubią zapachu farby drukarskiej, dlatego warto umieścić w różnych zakątkach szafy stare, czarno- białe gazety.

- Mięta - Jej orzeźwiający zapach odstraszy nieproszonych gości. Połóż świeże listki mięty w szafie lub zastosuj aromatyzujące zawieszki.

Wietrz szafy i ubrania

Raz na miesiąc wyjmij wszystkie ubrania z szaf i komód i wywietrz je. Pozostaw na kilka godzin otwarte drzwi i szuflady żeby dotarło do nich świeże powietrze. W ten sposób zapobiegniesz nieproszonym wizytom moli.

Mole odzieżowe mogą pojawić się nawet w najczystszym domu. Przylatują od sąsiadów przez okna czy klatkę schodową. Jeżeli zareagujesz szybko i będziesz konsekwentny w swoich działaniach możesz być pewien, że pozbędziesz się nieproszonych gości i ochronisz swoją garderobę. Jeżeli jeszcze nie masz tego problemu warto działać zapobiegawczo. 

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze sypialnie Polaków!

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy