Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Prozdrowotne właściwości orzechów włoskich są powszechnie znane, ale niewiele osób wie, że równie cenne są chroniące je łupiny. Choć twarde skorupy nie są przeznaczone do spożycia, doskonale nadają się do przygotowania z nich wartościowej odżywki o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdź, jak zrobić nawóz z łupin orzecha włoskiego do warzyw i nie tylko.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kalafior to jednoroczne warzywo z rodziny kapustowatych, które przywędrowało do Polski z Włoch oraz Grecji. Okazuje się, że w naszym klimacie lokalnym również ma odpowiednie warunki do wzrostu, dlatego od przeszło pięciu wieków jest uprawiany przez naszych rolników. Dowiedz się więcej o popularnie uprawianych odmianach kalafiorów, ich właściwościach oraz zasadach sadzenia i pielęgnacji tych cennych z punktu widzenia ekologicznej żywności roślin.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jak bardzo kolorowe, mięsiste i pełne by nie były, pomidory z marketu nie smakują tak, jak te u babci w ogrodzie. Właśnie dlatego kilka wybranych odmian staram się uprawiać w warunkach przydomowych na słonecznym balkonie. Jednak widzę, że letnia susza i długo utrzymujące się upały to nie lada wyzwanie dla krzaczków, dlatego odpowiednio je wspieram. Ważne jest cieniowanie pomidorów. Rewelacyjny sposób podpowiedziała mi babcia, robi tak od lat, a jej owoce mają doskonały smak – nigdzie takich nie jadłam.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Trawnik przed domem nie zawsze wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Zdarza się, że zamiast cieszyć oczy soczystą zielenią i wzbudzać zazdrość sąsiadów, jest pełen suchych, pożółkłych placków. Jeśli jesteśmy w stanie bez trudu oderwać darń od ziemi, poznamy przykrą przyczynę złego stanu murawy – obecność pędraków. Szkodniki te błyskawicznie doprowadzają trawnik do ruiny, nie możemy więc zwlekać z reakcją. Poznaj prosty sposób na pędraki, którym podzielił się ze mną znajomy z Anglii.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Obornik przez jednych uważany jest za doskonały nawóz, inni ogrodnicy go unikają. Wiele wad świeżego obornika wyeliminował produkt granulowany, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność. Z naszymi wskazówkami wybierzesz najlepszy obornik granulowany pod swoje uprawy i dowiesz się, jak w pełni wykorzystać jego potencjał.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak mała tabletka aspiryny może wpłynąć na wasze pomidory? Kwas salicylowy, czyli aktywny składnik aspiryny, może naśladować naturalny hormon wzrostu roślin i indukować ich system obronny. Badania opublikowane w BMC Plant Biology wykazały, że aspiryna może zwiększyć odporność pomidorów na choroby i poprawić wydajność plonów. Sprawdź, jak nawozić i opryskiwać pomidory aspiryną, aby przyspieszyć ich wzrost.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Ze wszystkich dostępnych w sklepach warzyw cebulowych najbardziej upodobałam sobie szalotkę. Jednak, gdy dowiedziałam się, jak łatwa jest uprawa szalotki w ogrodzie, zrezygnowałam z kupowania jej w marketach, gdzie jej jakość budziła moje wątpliwości, a cena grozę. Teraz mam pełne grządki tego słodko-ostrego, ekologicznie przysmaku, a gdy nadchodzi jesień, sięgam do zgromadzonych w piwnicy zbiorów, które przez wiele tygodni mają się doskonale. Chcesz mieć własną szalotkę w warzywniku? Podpowiem ci, jak ją wyhodować.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Długie przerwy w opadach oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza już na przełomie wiosny i lata powodują, że w codziennej pielęgnacji roślin szczególną wagę powinniśmy przywiązywać do ich podlewania. Jeśli tego nie zrobimy, nasze warzywa i owoce przestaną rosnąć, z czasem zwiędną i zaczną obumierać. Czym są w uprawie roślin tzw. okresy krytyczne i co mają wspólnego z umiejętnym nawadnianiem? Przeczytaj, a dowiesz się, jak podlewać, gdy jest sucho, by cała woda nie wyparowała.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Juka ogrodowa, czyli karolińska, to niezwykle efektowna roślina kwitnąca o zimozielonych liściach. Okazała roślina cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością, ponieważ jest nie tylko wyjątkowo dekoracyjna, ale też długowieczna. Zdobi nasze ogrody latami, dlatego warto przemyśleć, gdzie i obok czego ją posadzimy. Sprawdź, jakie sąsiedztwo jest dla juki najlepsze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Spoglądasz zazdrosnym okiem na cudze kwiaty na balkonach? Nie ukrywam, mi też się to zdarza. W zeszłym roku kolorowe petunie mojej sąsiadki kaskadowo zwisały ze skrzynek, musiałam więc zapytać o jej sprawdzony sposób na bujne kwitnienie. Okazało się, że podlewała je domową odżywką, której recepturą chcę się dzisiaj podzielić. Sprawdź, jak zrobić najlepszy nawóz do petunii.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Chloroza hortensji, charakteryzująca się żółknięciem liści oraz zahamowaniem wzrostu krzewu, wynika z nieodpowiednich warunków glebowych lub braku składników pokarmowych. Dla zapobiegania tej chorobie kluczowe jest monitorowanie stanu roślin oraz dostosowanie odpowiednich technik pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak diagnozować pierwsze objawy problemu i jakie działania podjąć, aby przywrócić zdrowie hortensjom.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Oprócz odpowiedniego nasłonecznienia i regularnego podlewania warzywa w warzywniku potrzebują solidnego odżywienia, aby mogły rosnąć zdrowo i wydawać naprawdę pokaźne plony. Tylko czy wszystkie gatunki uprawiane w ogródku potrzebują tych samych składników? Jak ocenić, czy warzywo cierpi na niedobory, czy może walczy z nadmiernym wzbogaceniem gleby? Doświadczony ogrodnik pokazuje, jak ważne jest umiejętne nawożenie warzyw w ogrodzie – tych błędów nie popełniaj.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Uprawiasz w ogrodzie czosnek i cebulę? Z pewnością wiesz, jak ważna jest wiosenna pielęgnacja tych warzyw. Ma ona ogromny wpływ na dobre plonowanie i powinna znaleźć się na naszej liście zadań, jeśli chcemy otrzymać zdrowe, duże oraz ładnie wykształcone główki. Jak zadbać o czosnek i cebulę w maju? Sprawdź, jakie zabiegi stosują doświadczeni ogrodnicy, by zagwarantować sobie udane zbiory.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Ściółkowanie pomidorów to niepozorna technika, która może zdziałać cuda. Istnieją trzy w pełni naturalne i ekologiczne ściółki, które nie tylko chronią twoje pomidory przed niesprzyjającymi warunkami, ale także wspomagają ich owocowanie. Podpowiadamy, jak ściółkować pomidory słomą, liśćmi, sianem lub świeżo skoszoną trawą. Dzięki nim otrzymają składniki niezbędne do osiągnięcia pełni smaku i zdrowia.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.