Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Artykuły

Każdy ogrodnik, posiadający w swoim ogrodzie róże pragnie, aby kwitły one jak najlepiej. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ich wzrost i późniejsze piękno zależą od właściwej pielęgnacji. Niestety krzaki te łatwo zapadają na różnego rodzaju choroby, mogą je też zaatakować szkodniki. Szczególnie uciążliwe są mszyce, które mogą powodować poważne szkody. W rezultacie rośliny stają się osłabione, przez co kwitną marnie lub wcale. Jak dbać o róże, żeby długo i pięknie kwitły? Wystarczy przygotować naturalny oprysk, a staną się wizytówką twojego ogrodu.      

Czytaj artykuł 

Pikowanie pomidorów to zabieg pielęgnacyjny, który najczęściej przeprowadzamy po upływie dwóch tygodni od zasadzenia. Dobrym pomysłem jest przesadzenie ich do wielodoniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem bez nawozu. Warto nawozić je fosforem i azotem, jednak musimy zachować ostrożność, aby nie spalić sadzonek ich nadmiarem. Podpowiadamy, kiedy pikować pomidory, czym je nawozić i do jakiej ziemi je rozsadzić.

Czytaj artykuł 

Ślimaki, zwłaszcza te bez skorupy, są zmorą każdego ogrodnika. Po przebudzeniu są głodne i żarłocznie rzucają się na nasze uprawy. Ich przysmakiem są kiełkujące pędy, nie gardzą też liśćmi, łodygami, owocami i niektórymi kwiatami. W jedną noc potrafią zniszczyć całą grządkę, co przychodzi łatwiej nagim mięczakom, które się szybciej poruszają. Jak pozbyć się ślimaków, również tych bez skorupy z ogrodu? Sięgnij po naturalne, ale sprawdzone metody.  

Czytaj artykuł 

Wśród wielu wiosennych prac w ogrodzie, mających przywrócić mu atrakcyjny wygląd na sezon, ważnym zadaniem jest wyczyszczenie oczka wodnego z osadów, glonów i mułu. Te nie tylko psują jego wygląd, lecz także ograniczają przestrzeń i pogarszają warunki żyjących w wodzie ryb. Dotąd nie pływały w niej żadne okazy? Sprawdź, jakie ryby do oczka wodnego nadają się najlepiej. Zaplanuj też wszystkie niezbędne prace przy stawie, pamiętając, by nie czyścić go zbyt wcześnie. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego glony nie takie straszne, jak je malują i czemu warto wybrać je nieco później.

Czytaj artykuł 

Wiosna rozgościła się u nas na dobre, więc prace ogrodowe ruszyły pełną parą. To intensywny czas, gdy zakładamy pierwsze w tym sezonie uprawy i planujemy kolejne. Wiesz już, co posadzisz na swojej działce? Zapewnij wybranym roślinom dobre towarzystwo, aby skorzystać z pozytywnego wpływu jednego gatunku na drugi. Zastanów się również, jakich roślin nie sadzić obok siebie. Jakie sąsiedztwo w ogrodzie jest szkodliwe? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 właściciele i zarządcy budynków, którzy chcą je sprzedać lub wynająć, mają obowiązek posiadania aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Za jego brak grożą kary finansowe, które mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Podpowiadamy, komu potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej i kto może je sporządzić.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wczesną wiosną z niecierpliwością czekamy na wschody kopru. Wyjątkowo aromatyczne gałązki stanowią świetny dodatek do potraw, jednak nie zawsze możemy się nimi cieszyć. Młody koperek często atakowany jest przez mszyce, przez co zdarza się, że uprawa się nie udaje. Ponieważ ziele to przeznaczone jest do bezpośredniego spożycia, lepiej nie opryskiwać go chemią. Co zatem zrobić, żeby uchronić koperek przed szkodnikami? Poznaj prosty, ale bardzo skuteczny sposób.

Czytaj artykuł 

Szparagi to pyszne i zdrowe warzywa, które cieszą się coraz większą popularnością. Są niskokaloryczne i lekkostrawne, ale mają przy tym wiele ważnych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Okazuje się, że uprawa szparagów jest możliwa w przydomowym ogrodzie. Wiele osób obawia się, że jest to dość trudny i czasochłonny proces. Aby uzyskać obfite zbiory, rzeczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale efekty są tego warte. Podpowiadamy, jak sadzić szparagi oraz ja je pielęgnować, aby rosły zdrowo i obficie.    

Czytaj artykuł 

Aby osiągnąć sukces w uprawie ziemniaków, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Niestety warzywa te są bardzo podatne na różnego rodzaju choroby i ataki szkodników, dlatego warto zadbać o ich odpowiednią ochronę. Skutecznym działaniem jest zaprawianie ziemniaków przed sadzeniem. Dzięki temu bulwy będą zdrowe i dorodne. Przedstawiamy stare metody na zaprawianie ziemniaków, które sprawią, że twoje plony będą obfite i zdrowe. Unikniesz też ataku chorób i szkodników.

Czytaj artykuł 

W obliczu rosnącego zainteresowania domową uprawą pomidorów ogrodnicy poszukują sposobów na zwiększenie ich zdrowia i wydajności bez użycia chemii. Zastosowanie domowego nawozu z chleba okazuje się nie tylko prostą, ale i ekologiczną metodą, która zapewnia pomidorom obfite kwitnienie i plony. Ta naturalna technika nie tylko podkreśla smak owoców, ale także przyczynia się do zrównoważonego zarządzana naszymi ogrodami.

Czytaj artykuł 
Płatna współpraca

Otoczenie domu często bywa niedocenianą przestrzenią. Najwięcej wysiłku wkładamy zwykle w aranżację wnętrza, zapominając, iż na tarasie i w ogrodzie również spędzamy mnóstwo czasu. Tym bardziej że umiejętnie zaprojektowany przydomowy teren może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia i stać się miejscem, gdzie będziemy chcieć spędzać każdą wolną chwilę. Aby tak się stało, konieczne jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Jak to osiągnąć?

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Porowata gleba, żyzna i świeża to siedlisko cennych mikroorganizmów, a także źródło łatwego dostępu wody i powietrza dla roślin w ogrodzie. Równie ważny jak żywa struktura jest odczyn – jego wartość określa dostępność składników odżywczych w ziemi dla sadzonych drzew, krzewów, bylin ozdobnych i warzyw w warzywniku. Chcesz zwiększyć produktywność gleby przed wysiewem, bo dotychczas najlepiej rosły na niej najwyżej mech i chwasty? Zasilanie kompostem i umiejętne spulchnianie nie wystarczy. Musisz zmienić jej odczyn. Oto sposób, jak szybko odkwasić glebę – użyj mąki dolomitowej, a stworzysz roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Czytaj artykuł 

Te małe, czarne szkodniki znajdziesz na burakach, sałacie, fasoli, roślinach kapustnych i marchwi, a także drzewach oraz krzewach owocowych – zajadle atakują rozmaite uprawy i niszczą pędy roślin, aż po liściach i kwiatach nie zostaje prawie nic. Menu mają naprawdę rozbudowane, a gdy w obrębie jednego gatunku pożywienie się skończy, przenoszą się na inny. Problem nie znika, a ty głowisz się co sezon, jak pozbyć się mszyc? Tylko naturalne opryski brzmią mało przekonująco, ale naprawdę warto spróbować. Dawniej nasze babcie stosowały wyłącznie je, uprawy były zdrowe, a zbiory obfite. 

Czytaj artykuł 

Rododendrony, czyli różaneczniki, wiosną wymagają szczególnej pielęgnacji. O tej porze roku najważniejsze jest ich nawożenie, które ma zagwarantować długie i obfite kwitnienie. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku tych ozdobnych krzewów nie każdy preparat się sprawdza. Wybrany środek musi zakwaszać glebę, aby stworzyć idealne środowisko dla różanecznika. Jaki domowy nawóz ma takie właściwości? Sprawdź, jak zrobić prostą odżywkę, dzięki której rododendron zakwitnie jak nigdy dotąd.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.