Artykuły
Ta ozdobna, niezwykle wartościowa pod względem zdrowotnym roślina bywa nazywana też dzikim czosnkiem oraz cebulą czarownic – wokół czosnku niedźwiedziego narosło wiele mitów, jednak w Polsce gatunek ten zasłużył sobie na częściową ochronę gatunkową w naturalnych siedliskach. Na szczęście w ogrodach można go uprawiać do woli. Jakie są wymagania czosnku niedźwiedziego? Chcesz, by wyrósł okazały i miał doskonały smak? Jest coś, przed czym musisz go chronić. Podpowiadamy, jak uprawiać cebulę czarownic, zielarską perełkę o cennych liściach i kwiatach.
Czytaj artykułJaśmin nagokwiatowy jest krzewem, którego rzadko możemy spotkać w polskich ogrodach. A szkoda, ponieważ to jeden z niewielu gatunków kwitnących w samym środku zimy. Jego złociste kwiaty przypominają dobrze nam znane forsycje, mają jednak od nich piękniejszy zapach. Chcesz wiedzieć więcej na temat tej nietypowej rośliny? Sprawdź, jak uprawiać jaśmin nagokwiatowy w ogrodzie.
Czytaj artykułPotrzeba osiągnięcia wewnętrznego spokoju i świadomość, że problemy odeszły w niepamięć, są tym, co w kryzysowej sytuacji okazuje się najcenniejsze. Nie nowe meble, piękne ściany czy innowacyjne rozwiązania, ale stabilność i bezpieczeństwo wysunęły się na pierwszy plan, gdy ekipa Naszego Nowego Domu dotarła do świętokrzyskiego Ćmielowa, które w lipcu 2024 dosłownie wypełniła woda. Swój pierwszy, rodzinny dom pani Dominika, pan Jarosław i mała Oliwia stracili wówczas po raz drugi. Czy udało się im go odzyskać?
Czytaj artykułOdpowiednie ciśnienie wody w kranie to podstawa, by móc wykonywać w kuchni podstawowe czynności higieniczne. Jeśli jest zbyt niskie, warto znaleźć przyczynę problemu – może okazać się, że to nie awaria zewnętrzna ani nadmierny, jednoczesny pobór wody przez innych lokatorów odpowiadają za brak wody u ciebie. Przyczyna potrafi być zaskakująco prosta, a jej usunięcie nie będzie wymagało pomocy fachowca. Podpowiadamy, jak poprawić niskie ciśnienie w kranie kuchennym – zacznij od sprawdzenia tych kilku kluczowych punktów.
Czytaj artykułDynie uprawiamy w ogrodach i wykorzystujemy w kuchni, ale to niejedyne ich zastosowania. Inspirując się tradycją zza oceanu, jesienią coraz chętniej ozdabiamy nimi swoje domy. Choć takie dekoracje mogą stać stosunkowo długo, nadchodzi czas, gdy zaczynają się psuć. Wyrzucenie ich do śmietnika to marnotrawstwo, skoro można łatwo przerobić je na najlepszy naturalny nawóz. Wyjaśniamy, jak kompostować dynie.
Czytaj artykułSezon grzewczy powoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na węgiel, co przekłada się na wyższe ceny. Mimo to gospodarstwa domowe, które używają tego surowca do celów grzewczych, mogą zaopatrzyć się w tańszy węgiel. Polska Grupa Górnicza przygotowała promocje, dzięki czemu będzie można kupić opał w atrakcyjnych cenach. Sprawdzamy, ile kosztuje węgiel w listopadzie 2024.
Czytaj artykułGrudnik kojarzy mi się z dzieciństwem, ponieważ moja babcia miała ten przepiękny kwiat na swoim parapecie. Teraz kaktus bożonarodzeniowy zajmuje honorowe miejsce w moim domu i zachwyca swoim kwitnieniem w okresie, gdy wiele innych roślin przechodzi w stan spoczynku. Jak pielęgnować grudnik, żeby długo kwitł? Oprócz zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu stosuję domową odżywkę, dzięki której kaktus bożonarodzeniowy wypuszcza mnóstwo pąków kwiatowych. Nie czekaj i wypróbuj ją już dziś.
Czytaj artykułŹle ustawiona temperatura na piecu gazowym może znacząco podnieść rachunki i skróci żywotność całego systemu grzewczego. Jeśli odpowiednio dostosujemy ustawienia sterownika zachowamy balans między komfortem cieplnym a oszczędnością. Zbyt wysoka temperatura to niepotrzebne zużycie gazu, podczas gdy zbyt niska może prowadzić do wilgoci i nieprzyjemnego chłodu. Sprawdź, jaką temperaturę ustawić w piecu gazowym w zależności od jego rodzaju, aby nie przepłacać i uniknąć problemów z ogrzewaniem.
Czytaj artykułOdpowiednia pielęgnacja jesienna hortensji pozwala nadać im estetyczny pokrój, ochronić przed zimowymi uszkodzeniami, a także stymulować wiosenny wzrost jeszcze piękniejszych kwiatostanów. Jednak czy zawsze pielęgnacja oznacza cięcie? Jak przygotować hortensje do zimy? Doświadczona ogrodniczka wskazuje, kiedy cięcie przyniesie najwięcej korzyści, a kiedy może skutkować zupełnym brakiem kwitnienia.
Czytaj artykułPorządkowanie ogrodu wiąże się zwykle ze zbieraniem pełnych taczek zielonych odpadów, które poworkowane albo trafiają do specjalnych kontenerów, albo wykorzystywane są podczas kompostowania. Jednak sposobów na użycie zagrabionych spod drzew liści jest więcej – wszystkie pokazują, że pozbywanie się tej cennej materii organicznej jest błędem. Opadłe liście to skarb ogrodnika, oto sprawdzone sposoby, jak je wykorzystać, nie wyrzucaj ani garści.
Czytaj artykułFugi między płytkami niezwykle trudno wyczyścić. Wiele środków do sprzątania zawodzi zwłaszcza wtedy, gdy na spoinach pojawia się pleśń. Jednak dbanie o to, aby były nieskazitelnie czyste, jest ważne – nie tylko ze względu na estetykę łazienki, ale także z uwagi na nasze zdrowie. Zastanawiasz się, jak wyczyścić fugi tanio i skutecznie? Oto najlepsze domowe sposoby.
Czytaj artykułTwoje różaneczniki źle rosną i marnieją w oczach? Powodem takiego stanu rzeczy są nie tylko choroby grzybowe, ale również niewłaściwe warunki uprawy. Doświadczona ogrodniczka ma sposób na poprawę kondycji krzewów, który sprawi, że w krótkim czasie wypuszczą nowe liście i obsypią się mnóstwem przepięknych kwiatów. To najlepsze, co możesz zrobić dla różaneczników.
Czytaj artykułMagnolie to jedne z najbardziej efektownych roślin ogrodowych, których kwitnienie już od marca jest zwiastunem wiosny. Aby mogły pokazać swoje piękno, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Co zrobić z tymi pięknymi roślinami przed zimą? Jak je zabezpieczyć, co z przycinaniem? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPrzejście roślin w stan spoczynku to dla niektórych gatunków niełatwy moment, ponieważ pogoda wystawia mocno na próbę ich wytrzymałość. Dlatego właśnie obserwując cykl życia uprawianych roślin, warto zapewnić im odpowiednie wsparcie przed zimą, aby bezpiecznie dotrwały do wiosny. Co wpływa na ich wytrzymałość? Jak poprawić mrozoodporność delikatniejszych odmian, szanując ich potrzeby? Część czynności należy wykonać jeszcze przed posadzeniem roślin.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 760
- Następna