Artykuły
Koniec sezonu nie oznacza zakończenia prac w ogrodzie – pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia roślin przed mrozem, wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi zimą. Jak zadbać o rośliny, by przetrwały zimę? Poznaj tipy ogrodników, stosowane zarówno przez hobbystów, jak i profesjonalistów.
Czytaj artykułJeśli jesienią i zimą tęsknisz za bujną roślinnością lub od zawsze marzyłeś o uprawie roślin tropikalnych, to ciekawym rozwiązaniem dla ciebie może okazać się ogród zimowy. Dowiedz się, jak uczynić swój dom bardziej przytulnym i zielonym na zimę. Podpowiadamy, co to jest ogród zimowy i co w nim uprawiać, by nigdy nie brakowało ci dobrej energii z roślin nawet w czasie największej szarugi na zewnątrz.
Czytaj artykułOlejki eteryczne są powszechnie wykorzystywane w aromaterapii, medycynie naturalnej oraz jako składniki kosmetyków. Ich zdrowotne właściwości coraz częściej doceniają również ci, którzy przykładają nieco mniejszą wagę do bycia „eko” i życia w zgodzie z naturą. Olejki nie tylko pięknie pachną, leczą wiele dolegliwości i poprawiają urodę, ale są również niezastąpione, jeśli chodzi o kompleksowe sprzątanie domu.
Czytaj artykułW Polinezji uważa się ją za roślinę magiczną i wyplata z niej rytualne spódniczki. O czym mowa? O kordylinie krzewiastej. W polskich warunkach uprawiać ją można wyłącznie w doniczce, często bywa mylona z draceną, ale jest od niej efektowniejsza. Jakie warunki lubi kordylina krzewiasta, ciekawe odmiany i pielęgnacja rośliny? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRododendrony, nazywane również różanecznikami, są pięknymi roślinami, które wiosną zachwycają kolorowym kwitnieniem. Wiele odmian wyróżnia się bardzo dużą odpornością na silne mrozy, jednak pozostałe nie przetrwają do kolejnego sezonu bez odpowiedniego przygotowania na niesprzyjające warunki. Warto zatem dowiedzieć się, jak przygotować rododendrony na zimę. Co zrobić, by były zdrowe i pięknie zakwitły? Podpowiadamy.
Czytaj artykułRegularne czyszczenie pralki to podstawa. Gromadzą się w niej resztki detergentów, brud czy pleśń, które utrudniają skuteczne pranie, a nawet mogą prowadzić do awarii urządzenia. Z pralki może też zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach, dlatego wiele osób szuka skutecznych sposobów na jej odświeżenie. W tym celu pomocne mogą okazać się produkty, które mamy pod ręką. Sprawdź, jak pozbyć się pleśni i nieprzyjemnego zapachu z pralki.
Czytaj artykułUmiejętne pobieranie i ukorzenianie to okazja do rozmnożenia ulubionych roślin, w tym drzew, których owoce wyjątkowo przypadły ci do gustu. Choć nie jest to trudne, wielu ogrodników wciąż obawia się pobierania sadzonek zdrewniałych z uwagi na możliwe uszkodzenie rośliny. Czy trzeba się tym martwić? Jakie rośliny można w ten sposób rozmnożyć i jak zrobić to odpowiednio? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułGrudnik jest dekoracyjną i łatwą w uprawie kwitnącą rośliną doniczkową, która szczególnie ciekawie prezentuje się w okresie zimowym. Jedną z jej zalet jest łatwe rozmnażanie. W tekście podpowiadamy, jak powinno wyglądać pobieranie sadzonek grudnika, a także dajemy wskazówki dotyczące dbania o młode rośliny.
Czytaj artykułPo wyjęciu z głębi szafy lub pojemników do sezonowania kurtki i inne ubrania zimowe nie należą do najświeższych. Jednak nie zawsze wymagają prania, zwłaszcza jeśli zrobiłeś to przed ich schowaniem. Do przywrócenia kurtkom i sezonowej odzieży wierzchniej przyjemnego zapachu, miękkości i świeżości wystarczy ten prosty zabieg. Jest nie tylko szybki, lecz także ekologiczny – nie zużywasz wody, nie dodajesz chemii, a mimo to niepożądane zapachy znikają.
Czytaj artykułChętnie kompostujemy resztki z domu i ogrodu, aby mieć zawsze pod dostatkiem najcenniejszego z nawozów organicznych. Wiele osób zastanawia się jednak, jak otrzymywać kompost w miesiącach zimowych. Czy rozkład zielonych odpadków się zatrzyma, gdy temperatura spadnie? Jak przygotować kompostownik do zimy i czy należy chronić go przed mrozem? Wyjaśniamy, czy późną jesienią trzeba przykryć kompost.
Czytaj artykułCzy wiedzieliście, że paprocie są jednymi z najstarszych roślin na naszej planecie? Niektóre z nich rosły jeszcze w czasie dinozaurów, a dzisiaj są doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Zachwycają swoim bujnym, zielonym ulistnieniem oraz oczyszczają powietrze z toksycznych związków. Paprotki są uważane za łatwe w uprawie, ale czasem mogą zacząć usychać (zwłaszcza w sezonie grzewczym). Aby uporać się z tym problemem, warto podlać rośliny „złotym” napojem, dzięki czemu szybko odżyją i zaczną wypuszczać nowe liście.
Czytaj artykułBrudne, klejące żelazko ze śladami osadów, którego nie czyścisz regularnie, nie będzie działać prawidłowo. Może też pozostawiać na prasowanych tkaninach nieestetyczne ślady, niszcząc je i przypalając. Dowiedz się, jak często trzeba odkamieniać żelazko i dlaczego warto czyścić urządzenie na kilka sposobów. Jeden z nich podpowiedziała mi znajoma, nie spodziewałam się, że popularny środek z apteki może przynieść tak zaskakujące efekty – wystarczyło kilka razy potrzeć i żelazko lśni jak nowe.
Czytaj artykułPrzez lata polegaliśmy na nowoczesnych urządzeniach i detergentach, wierząc, że skutecznie radzą sobie z codziennymi zabrudzeniami. Jednak wiele osób zaczyna zauważać, że standardowe pranie nie usuwa wszystkich ukrytych zanieczyszczeń z tkanin. Dlatego sięgają po starą, sprawdzoną metodę prania, która zapewnia głębokie oczyszczenie — stripowanie.
Czytaj artykułPranie ręczników wydaje się dość proste. Wystarczy wrzucić je do pralki, dodać detergenty i gotowe, prawda? Okazuje się jednak, że nie powinno się traktować ich tak samo jak większości tkanin, jeśli chcemy, by pozostały puszyste i chłonne przez wiele lat. Zastanawiasz się, jak prać ręczniki? Chcesz sprawić, by szorstkie ręczniki znów stały się miękkie? Wyjaśniamy, jak to zrobić domowym sposobem.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 740
- Następna